Belgijska prokuratura poinformowała, że Belgia wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji, związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Według mediów tym państwem jest Katar.


Belgijska policja przeszukała 16 domów oraz zatrzymała w piątek rano cztery osoby w Brukseli i jej okolicach w ramach dochodzenia w sprawie lobbingu państwa Zatoki Perskiej w Parlamencie Europejskim.
Belgijska prokuratura podała, że w wyniku śledztwa odzyskano do tej pory około 600 tys. euro w gotówce.
"Politico" informuje, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie jest były eurodeputowany z ramienia Socjalistów i Demokratów oraz wysoki rangą działacz związkowy.
Państwo Zatoki Perskiej – belgijski tygodnik "Knack", powołując się na „dobrze poinformowane źródła”, podaje, że chodzi o Katar – miało korumpować urzędników „o znaczącej pozycji politycznej i/lub strategicznej” w Parlamencie Europejskim, wysyłając im "znaczne kwoty pieniędzy" i "ważne prezenty".
Według "Knack" śledczy sprawdzają, czy Katar próbował wpływać na stanowiska w Parlamencie Europejskim w sposób „wykraczający poza klasyczny lobbing”.
AFP: wiceszefowa Parlamentu Europejskiego zatrzymana w związku z korupcją
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili została w piątek zatrzymana w Brukseli w związku z toczącym się śledztwem w sprawie korupcji, w którą uwikłane są również władze Kataru - poinformowała agencja AFP.
Oprócz Kaili zatrzymano w tej sprawie cztery inne osoby, w tym partnera eurodeputowanej - dodała agencja.
Powołując się na anonimowe źródło, AFP przekazała, że policja zatrzymała Kaili, żeby ją przesłuchać.
W PE Kaili należy do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Grecki dziennik "Kathimerini" podał, że w związku z toczącym się śledztwem europosłanka została wyrzucona z greckiej socjalistycznej partii PASOK, do której należała.
Z Brukseli Łukasz Osiński, Artur Ciechanowicz (PAP)
asc/ mal/ luo/