REKLAMA

Biedronka, Lidl i inni dadzą premię za pracę w czasie epidemii

Weronika Szkwarek2020-03-20 06:00, akt.2020-04-08 13:49redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-03-20 06:00
aktualizacja
2020-04-08 13:49

Kiedy jedni zastanawiają się, czy za tydzień lub dwa będą mogli wrócić do pracy i czy ich stanowisko nie zostanie zlikwidowane, pracownicy dyskontów nie tylko mają natłok obowiązków, ale i w związku ze wzmożonym ruchem dostaną premie. Pracownicy Lidla, Aldi, Kauflandu, Biedronki czy Netto dostaną bonusy od 300 do 1000 zł. 

W ostatnich dniach o pracownikach marketów mówi się, że pełnią służbę podobnie jak lekarze. Kiedy wszystko staje dookoła, małe sklepy z asortymentem niespożywczym się zamykają, usługodawcy zawieszają swoje biznesy, zatrudnieni w dyskontach nie mogą zwolnić tempa. W zamian niektórzy pracodawcy postanowili wesprzeć podwładnych i zachęcić ich do pracy w czasie epidemii. Redakcja Bankier.pl sprawdziła, ile markety i dyskonty w Polsce zapłacą dodatkowo pracownikom za wykonywanie swoich obowiązków w marcu. 

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Premie dla pracowników Aldi

Zatrudnieni w marketach Aldi otrzymają od pracodawcy do 1000 zł premii. Nagrody będą dotyczyły pracy za marzec i będą ustalane w zależności od wykonywanej pracy.

Doceniając zaangażowanie i wzmożony wysiłek pracowników ALDI w związku z zaopatrywaniem klientów sieci we wszystkie niezbędne artykuły, Zarząd i Dyrekcja ALDI Sp. z o.o. zdecydowały o przyznaniu pracownikom nagród pieniężnych za pracę w marcu. Ich wysokość uzależniona będzie od rodzaju wykonywanej pracy. Najwyższe nagrody otrzymają pracownicy sklepów oraz magazynu, którzy w największym stopniu przyczyniają się do utrzymania łańcucha dostaw i zaopatrywania klientów w potrzebne produkty stając się ich bohaterami w codzienności – podaje biuro prasowe Aldi.

W sklepach w całej Polsce montowane są obecnie obudowy na kasy z płyt pleksi, a pracownicy zostali zaopatrzeni w żele dezynfekujące i rękawiczki. Sklepy sieci zostały zaopatrzone również w specjalne instrukcje dla klientów. Przy stanowiskach z warzywami, owocami oraz pieczywem zagwarantowane zostały jednorazowe rękawiczki, które pozwalają na ograniczenie bezpośredniego kontaktu z produktami, podłogi i boki kas oklejane są taśmami wyznaczającymi bezpieczne odległości.

Premie dla pracowników Kauflandu

Jak dowiedziała się Redakcja Bankier.pl, również Kaufland planuje dodatkowo wesprzeć zatrudnionych. W przypadku tego marketu pracownikom zostanie zwiększony dodatek motywacyjny. W marcu wyniesie on do 1000 zł i jest złożony z dwóch równych części – pierwsza w wysokości 500 zł przysługuje w tym miesiącu pracownikom, którzy mogą się pochwalić się 100 proc. frekwencją w pracy od 1 do 15 marca bieżącego roku, a kolejne 500 zł dla tych, którzy wzorową frekwencją będą mogli pochwalić się od 16 do 31 marca.

Mamy świadomość, jak ważną rolę poza służbami zdrowia odgrywają w obecnej sytuacji także sieci handlowe. Chcąc wynagrodzić pracowników za pracę w tym szczególnym okresie, postanowiliśmy zwiększyć wysokość dodatku motywacyjnego w marcu do 1000 zł – mówi w rozmowie z Bankier.pl przedstawiciel biura prasowego Kaufland Polska. –  W ten sposób chcemy podziękować pracownikom marketów i centrów dystrybucji, którzy w tym szczególnym okresie wykonywali swoje obowiązki w pełnym zakresie czasu, zapewniając naszym klientom możliwość dokonania codziennych zakupów – dodaje.

Premie za pracę w Lidlu

– Kierujemy wielkie podziękowania do pracowników naszych sklepów oraz centrów dystrybucji, którzy są naszymi bohaterami. Ich ciężka praca oraz odpowiedzialność ma wielkie znaczenie dla milionów klientów. To dzięki ich zaangażowaniu oraz niezwykle odpowiedzialnej postawie nasze sklepy są nieprzerwanie otwarte dla odwiedzających. Równocześnie zapewniamy, że robimy wszystko, by praca naszych pracowników przebiegała w jak najbezpieczniejszych warunkach. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem postawy naszych pracowników, dlatego postanowiliśmy podziękować im również za pośrednictwem spotów telewizyjnych, które będą emitowane od przyszłego tygodnia – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications, Lidl Polska.

Na jakie bonusy mogą więc liczyć pracownicy Lidla? Jak podaje spółka w komunikacie przesłanym Redakcji, pracownicy sklepów i centrów dystrybucji otrzymają dodatkowe premie, jednak pracodawca nie precyzuje jeszcze w jakiej wysokości. „Natomiast wszyscy pracownicy otrzymają jeszcze premie wielkanocne w wysokości 450 i 300 złotych” uzupełnia biuro prasowe Lidl Polska.

Premia dla pracowników Biedronki

Pracownicy Biedronki zostali poinformowani w ostatnim czasie na temat zmian mających zapewnić im bezpieczeństwo w pracy. Sieć udostępnia kasjerom jednorazowe maseczki, rękawiczki oraz planuje montaż osłon pleksi przy stoiskach kasowych – jednak, jak podkreśla sieć, realizacja tego planu przebiega stopniowo i jest ściśle związana z dostępnością na rynku tego typu rozwiązań.

„Biedronka przechodzi też na pracę rotacyjną w sklepach. Co to oznacza? Pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w cyklu tygodniowym będą na zmianę wykonywać pracę w sklepie albo pozostaną w domu.  Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienia większego bezpieczeństwa pracowników. Sieć wprowadza także możliwość zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy tych zatrudnionych, którzy ukończyli 60 lat. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z doniesieniami służb medycznych znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka. Pracownikom tym pensje będą wypłacane w normalnym wymiarze” podaje biuro prasowe Biedronki.

Również i dyskonty Jeronimo Martins Polska zamierzają wspomóc dodatkowym wynagrodzeniem zatrudnionych. Jak dowiedziała się redakcja Bankier.pl, otrzymają oni 300 zł za tydzień pracy od 9 do 14 marca. Premia ma dotyczyć tych pracowników, którzy wykonywali swoje obowiązki zgodnie z zaplanowanym grafikiem albo przyszli do pracy ponad obowiązujący ich plan. Dodatkowo każdy zatrudniony, który posiada dzieci w wieku do 14 lat i musiał z tego powodu zostać w domu, również miał otrzymać bonus, o ile przepracował co najmniej jeden dzień w tygodniu od 9 do 14 marca.

Dodatkowe pieniądze wypłacano pracownikom także za pracę w tygodniu 16-21 marca. Łączna wysokość premii wyniosła 550 zł brutto za dwa tygodnie. "Dodatkowo w tym szczególnym czasie sieć wypłaciła pracownikom pełną​ premię uznaniową związaną z wynikami sklepu niezależnie od stopnia realizacji celów sprzedażowych" - podaje biuro prasowe.

6 kwietnia Biedronka poinformowała, że do 46 tysięcy pracowników trafi specjalna nagroda roczna w wysokości 2300 zł brutto. "Nagroda specjalna jest przeznaczona dla osób zatrudnionych w Jeronimo Martins Polska na stanowiskach niemenedżerskich, na podstawie umowy o pracę najpóźniej od 1.04.2019, i trafi w ogromnej większości ​do pracowników sklepów oraz centrów dystrybucyjnych. Warunkiem jej otrzymania jest dobra ocena pracy za 2019 na poziomie co najmniej >zgodnie z oczekiwaniami<, brak długotrwałej absencji (tj. powyżej 180 dni łącznie w 2019 roku) i brak nieusprawiedliwionej nieobecności. Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze, które spełniły warunki przyznania nagrody, otrzymają jej proporcjonalną kwotę adekwatną do wymiaru etatu. Wysokość nagrody w porównaniu do zeszłego roku wzrosła o 200 zł brutto, czyli o blisko 10% i była wyższa od rocznego wzrostu sprzedaży sieci w 2019 roku" - podaje Biedronka.

Premie w Netto

Biuro prasowe sieci sklepów Netto poinformowało, że także ich pracownicy będą mogli liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. "Zarząd podjął także decyzję o wypłacie pracownikom sklepów oraz magazynów ekstra dodatku w wysokości 500 zł dla każdego, kto w najtrudniejszym okresie był w pełni dyspozycyjny. Osoby, które z jakichś powodów były nieobecne w pracy, otrzymają dodatek proporcjonalny do przepracowanego okresu" - czytamy w piątkowym komunikacie prasowym.

Ci pracownicy sklepów, którzy z powodu choroby swojej lub swojego dziecka w marcu zmuszeni byli do skorzystania z prawa do usprawiedliwionej nieobecności, dostaną premie w pełnej wysokości.

Premie dla pracowników Tesco

Pracownicy Tesco również otrzymają premie za pracę w czasie epidemii. – Każdego dnia tysiące naszych kolegów i koleżanek pracuje, by zapewnić Polakom dostęp do żywności i innych niezbędnych produktów. Jestem niezmiernie dumny ze sposobu, w jaki koleżanki i koledzy w Tesco działają w tych wyjątkowych okolicznościach. Wszyscy zasługują na uznanie, a szczególnie chciałbym podziękować osobom pracującym w sklepach i centrach dystrybucji – podkreśla Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska. 

Firma zdecydowała o przyznaniu bonusu zatrudnionym w wysokości 500 zł. 

Premie dla pracowników Auchan 

Wyższe pensje otrzymają również pracownicy Auchan. Podobnie jak w Tesco, zatrudnienionym zostanie przyznana premia w wysokości 500 zł. 

„Chciałbym gorąco i szczerze podziękować wszystkim naszym współpracownikom sklepów oraz e-commerce, którzy doskonale wypełnili swoją misję zapewnienia codziennie dostępności produktów spożywczych dla naszych klientów. Przeżywamy bezprecedensowy kryzys, a zaangażowanie naszych pracowników jest wyjątkowe! Premia w wysokości 500 złotych, to sposób wyrażenia uznania za jakość zaangażowania i mobilizacji w służbie polskim klientom i mieszkańcom. Będziemy nadal zaopatrywać nasze sklepy, ale naszym priorytetem jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia naszych zespołów i naszych klientów”- oświadczył Gérard Gallet dyrektor generalny Auchan Retail Polska.

Premie dla pracowników Poczty Polskiej

Wsparcie od firmy dostaną również pracownicy Poczty Polskiej. Zatrudnieni z działu eksploatacji (m.in. listonosze, kierowcy, pracownicy placówek pocztowych, sortowni oraz pracownicy ochrony), którzy byli obecni w pracy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, otrzymają premię w wysokości 700 zł brutto. 

"Pocztowcy z grupy pracowników eksploatacji (m.in. listonosze, kierowcy, pracownicy placówek pocztowych, sortowni oraz pracownicy ochrony), którzy od 12 marca br. nie mieli więcej niż dwóch dni absencji, otrzymają dodatkowo 300 zł brutto. Osoby, które spełnią ten warunek dostaną dodatkowo 400 zł brutto za kwiecień br. Pieniądze zostaną wypłacone odpowiednio do 10 kwietnia i do 10 maja br." czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. 

Premie dla pracowników Rossmanna 

Rossmann zadecydował o przyznaniu jednorazowej pomocy finansowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla pracowników sklepów, magazynów i centrali. W przypadku ponad 80 proc.  zatrudnionych będzie to kwota 500 zł brutto (pozostałe osoby otrzymają 400 lub 300 zł w zależności od dochodu na członka rodziny).

Jak podaje sieć, już 14 marca zarząd postanowił wprowadzić dla pracowników sklepów dodatek w formie premii uznaniowej za pracę w szczególnych warunkach w dniach 16 marca – 15 kwietnia. Jego wysokość maksymalna wynosi 750 zł brutto i jest uzależniona od liczby przepracowanych w tym okresie godzin.  

Premie dla pracowników Nestlé Polska

Zatrudnieni w fabrykach Nestlé Polska trzymają dodatkową premię do 900 zł brutto. Ponadto firma gwarantuje pracownikom ciągłość zatrudnienia i wypłatę wynagrodzenia zasadniczego przez 12 tygodni, jeśli doszłoby do zawieszenia funkcjonowania fabryki lub centrum dystrybucyjnego z powodu zachorowania pracownika na COVID-19.

Dla pracowników, wykonujących zadania bezpośrednio na terenie zakładu pracy (tzw. pracownicy „frontline” - fabryk, centrów dystrybucyjnych, pracownicy administracyjni, sklepu firmowego, obsługujący przesyłki), Nestlé wprowadza dietę w wysokości 40 zł za każdy dzień wykonywania pracy na terenie zakładu. Diety te mają zrekompensować pracownikom niedogodności i dodatkowe koszty związane z koniecznością pracy poza domem i bez możliwości pracy zdalnej. Obowiązują one wstecznie od 16 marca i będą wypłacane wraz z wynagrodzeniem.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
attero132
Sam nie jestem pracownikiem sklepu ale uważam że te premie są kpiną. Kasjerzy są w tym momencie drudzy w kolejce do zarażenia zaraz po służbie zdrowia.
bha
Nie premie tylko powinny być już od dnia ogłoszenia światowej Pandemii ,Epidemii w kraju stałe dodatki do dnia odwołania Epidemii,Pandemii w kraju i to nie małe zapisane w umowach zatrudniania za wykonywanie pracy w szczególnych warunkach zagrożenia dla zdrowia i życia zatrudnionego również i jego rodziny.Premia dzisiaj Nie premie tylko powinny być już od dnia ogłoszenia światowej Pandemii ,Epidemii w kraju stałe dodatki do dnia odwołania Epidemii,Pandemii w kraju i to nie małe zapisane w umowach zatrudniania za wykonywanie pracy w szczególnych warunkach zagrożenia dla zdrowia i życia zatrudnionego również i jego rodziny.Premia dzisiaj jest i to nie dla wszystkich - jutro ?????.
andregru
Zamiast głupich reklam w telewizji z podziękowaniem za pracę niech dają dodatki pracownikom .
bha
To powinien być stały dodatek zawarty w umowie za pracę w warunkach szczególnego zagrożenia zdrowia i życia w Ogłoszonej szczególnie teraz Epidemii w kraju i ogłoszonej już od jakiegoś czasu światowej Pandemii premia to premia jest - jutro ???..........
sammler
O ile w całym tym szaleństwie związanym z epidemią nie mam zamiaru brać udziału, to chciałbym wywołać do tablicy szefostwo Biedronki - bo to ono zaczęło pierwsze wysłaniem komunikatu do mediów, jak to Biedronka będzie dbała o pracowników (pleksi itd.).

Apelowałem wtedy, by nie wprowadzać działań pozorowanych,
O ile w całym tym szaleństwie związanym z epidemią nie mam zamiaru brać udziału, to chciałbym wywołać do tablicy szefostwo Biedronki - bo to ono zaczęło pierwsze wysłaniem komunikatu do mediów, jak to Biedronka będzie dbała o pracowników (pleksi itd.).

Apelowałem wtedy, by nie wprowadzać działań pozorowanych, tylko: a) dać pełną obsadę kas, by ludzie przebywali w sklepie jak najkrócej, b) zrezygnować z durnego przenoszenia towarów z miejsca na miejsce. I CO? Właśnie wróciłem z Biedronki (do tej pory przez cały czas robiłem zakupy w Carrefourze - poniżej o tym dlaczego). Jak wygląda sytuacja? Żadnego pleksi nie ma. Liczby osób w sklepie nikt nie pilnuje. Mrożonki zmieniły miejsce cudem chyba jakimś (no bo przecież nie przyszłoby mi do głowy, że ktoś zagonił do tej durnej roboty pracowników). Towary świeże (typu bułki itp.) w nic niezawinięte (jedynie prośba o używanie rękawiczek, którą większość lekce sobie waży). Jedna kasa obsadzona plus kasy samoobsługowe. Tylko z głośników leci powtarzany jak mantra apel o zachowanie środków ostrożności. Tak - w PR-ze i tylko w PR-ze Biedronka jest mocna.

A w Carrefourze? Już kilka dni temu pleksi (podobnie jak w Żabce), towary świeże od co najmniej tygodnia zawijane w jednorazowe torebki foliowe, mniejsze bułki pakowane po kilka sztuk. Bez rozgłosu, bez zachwytów nad tym, jacy to jesteśmy zaj3biści.

Żeby nie było, podkreślę jeszcze raz: cała ta panika związana z wirusem to bullshit. Przerost formy nad treścią, który odczujemy wszyscy w postaci znacznego spowolnienia (na własne życzenie). Ale skoro już Biedronka tak bardzo dba o PR (i o nic więcej), to chcę obnażyć obłudę jej szefostwa - jako jej klient.
sammler
Pomijam już fakt, że takim samym zagraniem PR-owym (czysto PR-owym) było skrócenie czasu pracy sklepów (że niby w trosce o pracowników). A chodziło wyłącznie o to, że ludzi w sklepach jest może 1/3 tego co zwykle i nie ma sensu trzymać sklepów otwartych do 23. Chodzi wyłącznie o rachunek ekonomiczny, a nie żadne Pomijam już fakt, że takim samym zagraniem PR-owym (czysto PR-owym) było skrócenie czasu pracy sklepów (że niby w trosce o pracowników). A chodziło wyłącznie o to, że ludzi w sklepach jest może 1/3 tego co zwykle i nie ma sensu trzymać sklepów otwartych do 23. Chodzi wyłącznie o rachunek ekonomiczny, a nie żadne dobro pracowników.

I nie byłoby w tym absolutnie nic złego, gdyby tylko szefowie Biedronki nie zakłamywali przekazu.
historykgpw
1000zł premii + Covid-19
No, no, łakomy kąsek
grzegorzkubik
Bardzo mnie to cieszy bo ja bardzo lubię pracowników handlu. Wykonują dobrą i uczciwą pracę. Zawsze uśmiecham się do Pań z Biedronek czy innych sklepów. W Dino uśmiecham się bardziej bo to jest spółka z GPW:)
jaykob
A w Auchan, Tesco po staremu, czyli wyzysk i zdychajcie, zatrudnimy drugich.
carlito1
Za 300zl brutto niech se sami siedzą w zbiorowisku zarazków...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki