Kopacz: Państwo powinno pomagać w sytuacjach nadzwyczajnych

Państwo powinno pomagać w sytuacjach nadzwyczajnych ludziom, którzy wzięli kredyty mieszkaniowe i są w trudnej sytuacji życiowej - uważa premier Ewa Kopacz. W środę prezes NBP Marek Belka apelował, by ostrożnie podchodzić do przewalutowania kredytów.

Premier Ewa Kopacz
Premier Ewa Kopacz (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Państwo polskie w sytuacjach nadzwyczajnych powinno się pochylić nad tymi, którzy brali kredyty we frankach, w euro, w złotówkach - bo tych jest najwięcej - i nagle ich sytuacja życiowa jest tak niekorzystna, że tracą cały swój dorobek życia. I wtedy uważam, że jest miejsce i pora na interwencję państwa - taką mądrą interwencję państwa" - powiedziała premier pytana w czwartek w porannej rozmowie w TOK FM o wypowiedź prezesa NBP na temat pomysłów dotyczących przewalutowania kredytów hipotecznych z franków na złotówki.

W projekcie ustawy - autorstwa PO, która ma być rozpatrywana w czwartek w Sejmie, jest możliwość przewalutowania kredytów po kursie bieżącym NBP, koszty tego miałyby zostać rozłożone między banki a kredytobiorców (to znaczy połowę umorzyłby bank, a połowa rozłożona ma być na raty w złotych oprocentowane według referencyjnej stopy NBP). Zdaniem szefowej rządu propozycja PO jest racjonalna i zrównoważona, w odróżnieniu od innych. "Nasze propozycje są racjonalne - podzieliliśmy to ryzyko między banki, a kredytobiorców i nie obejmują wszystkich, którzy wzięli kredyt we frankach" - podkreślała.

Belka w środę w Sejmie przestrzegał posłów, by ostrożnie podchodzili do pomysłów dotyczących przewalutowania kredytów hipotecznych z franków na złotówki. Zdaniem Belki, jeśli już Sejm zdecyduje się zmienić przepisy i przeprowadzić przewalutowanie kredytów, to musi to zrobić pod pewnymi warunkami. "Po pierwsze nie może być mowy o zaangażowaniu środków publicznych. Mam tu na myśli zarówno koszty dla budżetu, jak i poświęcenie znacznej części (...) rezerw walutowych. Po drugie nie można destabilizować banków. I wreszcie to rozwiązanie powinno być nieobligatoryjne dla kredytobiorców" - uzasadniał prezes NBP.

Zwrócił także uwagę, że frank szwajcarski może się osłabić. "Jak to jest możliwe, żeby tak malutka gospodarka (szwajcarska - PAP), znacznie mniejsza od polskiej, była podstawą jednej z najważniejszych walut świata?" - zwracał uwagę szef NBP. "Przecież, żeby utrzymać kurs waluty, Bank Szwajcarii musiał w pewnym momencie drukować chyba 60 mld franków szwajcarskich miesięcznie. Kiedyś ta bańka może pęknąć. Ja nie wiem, czy pęknie i kiedy pęknie, ale może się okazać, że ten frank szwajcarski (...) może się osłabić. Wtedy ci kredytobiorcy, którym dzisiaj nakażemy przewalutować (kredyt) na złote, przyjdą i powiedzą: znów nas oszukaliście. Raz, gdy nas wpuściliście we franki i raz, gdy nas wpuściliście w złotówki. Cholera. Niedobrze" - tłumaczył prezes banku centralnego.

Na początku lipca klub PO przedstawił projekt ustawy zakładającej pomoc klientom banków, którzy mają walutowy kredyt hipoteczny. Rozwiązania miałyby być skierowane najpierw do tych, których kredyt to obecnie minimum 120 procent wartości mieszkania, w następnym roku 100-120 proc., a w kolejnym 80-100 proc. Wielkość mieszkania nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych, a domu 100 metrów kwadratowych, chyba że rodzina ma minimum trójkę dzieci. Mieszkanie czy dom muszą być użytkowane, kupione dla siebie, a nie na przykład na wynajem.

Ustawa miałaby dać możliwość przewalutowania kredytów po kursie bieżącym NBP, koszty tego miałyby zostać rozłożone między banki a kredytobiorców (to znaczy połowę umorzyłby bank, a połowa rozłożona ma być na raty w złotych oprocentowane według referencyjnej stopy NBP). Program miałby obowiązywać do 2020 roku. Oszacowano, że zmiana może kosztować banki od 9 do 9,5 mld zł. Banki nie płaciłyby jednak podatku dochodowego od umorzonej części kredytu. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie ma się odbyć w czwartek wieczorem.(PAP)

ago/ kno/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~InvictusCHF

Witam, reprezentuję Kancelarię Prawną Invictus. Posiadamy duże doświadczenie dotyczące klauzul niedozwolonych w umowach zdobyte na sprawach przeciwko polisolokatom. Przygotowujemy pozew zbiorowy przeciwko bankom, dotyczący unieważnienia zapisów o przeliczeniu na CHF. Zainteresowanych proszę o kontakt:
filip.studniczka@kancelariainvictus.pl

! Odpowiedz
0 1 ~nowak

Czyli nic się nie dzieje. Bezruch. Biorą nas na przeczekanie.

! Odpowiedz
0 0 ~spoko

Cały Świat " bierze " ode mnie PIENIĄDZE – a DUMNY Polak mówi BASTA !!!!

Żyd do Żyda:
-Powiedz mi jaki jest koszt twojego kapitału w sytuacji, gdy to TY będziesz go musiał spłacać, a wtedy ja zastanowię się czy już go wziąłem.
- odpowiedź: 2,5% rocznie,
- z podatkiem bankowym, czy bez ???,
- to ty mieszkasz w Polsce?,
- tak!,
- aaa…, z podatkiem to wychodzi 7,5% rocznie, bo tak LEPIEJ dla WSZYSTKICH,
- czyli dla kogo?,
- dla tych co chcą dojść do WŁADZY w Polsce !!!
- to tylko 2,5% mniej jak na Ukrainie, a tam każdy robi co chce i jak chce, no i mają „wojnę”
- a w Polsce, w umysłach: „MOCARZ rządzi, MOCARZ dzieli”, to prawie to samo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~endi

A ja stawiam inną tezę - państwa powinno być w życiu obywatela jak najmniej bo każde państwo to patologia

! Odpowiedz
0 5 ~woj

A tak na skróty , państwo oskubie wszystkich , a da nielicznym.

! Odpowiedz
0 8 ~janek

Dobra ta nasza premiera...taka litościwa....wszystkim pomoże,ale od koryta ..nie da się oderwac

! Odpowiedz
0 2 ~BladyKS

w końcu wiesz "Słucham, Rozumiem, Pomagam" bilboardy mówią :D hahaha, Ewka to jakaś taka niedoje*ana z gęby xD

! Odpowiedz
0 6 ~kokos

Nobla dla tej pani za odkrycie tejże fantastycznej prawdy! Niesamowite narodził się nam nowy Kolumb państwowości!

! Odpowiedz
0 1 ~spoko

Gdzie był KNF w latach 2005-2009 oraz Urząd Ochrony Konsumentów!!!.

Politycy chełpili się wtedy wzrostami gospodarczymi wywołanymi także takimi produktami jak:
1. Kredyty hipoteczne w CHF
2. Ubezpieczenie na Życie ze składkami regularnymi
Przecież Państwo zbierało podatki: od branży budowlanej, finansowej, ubezpieczeniowej i rynku kapitałowego !!!. Chyba tylko po to by żyło „wam” się lepiej !!!. Teraz chcecie PODATKIEM BANKOWYM pozyskać głosy „nieświadomych wyborców”. Dlaczego nikt z was nie zaproponuje rozwiązania lub złagodzenia tego problemu przy wykorzystaniu 15-25 mld USD z naszych, społeczeństwa pieniędzy zgromadzonych w NBP( łącznie 105 mld USD}. Jeśli jako dobrzy gospodarze DBACIE o dobro społeczeństwa, to dlaczego nie chcecie wykorzystać do tego tych środków . Oczywiście obsłużyć proporcjonalnie kredyty hipoteczne denominowane w CHF, USD, EURO i PLN
Na początku 2006 r. Związek Banków Polskich - głównie pod naciskiem dużych banków - zwrócił się do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego z prośbą o wprowadzenie zakazu udzielania kredytów walutowych. - Zadłużać trzeba się w tej walucie, w której się zarabia - mówili zgodnie ówczesny prezes Banku Pekao Jan Krzysztof Bielecki i szefujący ING Bankowi Śląskiemu Brunon Bartkiewicz. - Nie chcę patrzeć, jak moi klienci bankrutują, bo zmienił się kurs waluty - grzmiał Bielecki.
Inicjatywę wielkich banków oprotestowały jednak mniejsze, które zarabiały głównie na kredytach walutowych (miały one wyższą marżę). Ostrzegały, że taki zakaz zamknąłby drogę do kredytu hipotecznego nawet co czwartemu chętnemu. W spór zaangażowali się rządzący w tym czasie Polską politycy PiS. - Nie rozumiem polityki utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz.

oto jak Duda i PIS pomogli frankowiczom i jak pomogą na jesieni
Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego z 2006r.
http://www.pis.org.pl/article.php?id=4415

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~politycy

Mocny ten link. Tylko pamietaj, że PO mialo ten sam stosunek do walut. W tamtym czasie każdy kto był przy władzy lub był do niej pretendentem na tym jechał, bo można było mówić, że w Polsce przybywa mieszkań, dostępne jest to dla każdego, a na tym wózku i cała gospodarka rosła...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne