REKLAMA

Kopacz: Jeśli PO będzie rządzić, do końca roku płaca minimalna 12 zł/h

2015-10-02 09:54
publikacja
2015-10-02 09:54

Jeśli Platforma Obywatelska po wyborach będzie rządzić, to jeszcze w tym roku zostanie w Sejmie przegłosowana minimalna stawka godzinowa nie mniejsza niż 12 zł - zapewniła w piątek w Warszawie premier Ewa Kopacz.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Kopacz na konferencji prasowej przed Stadionem Narodowym skomentowała poranną deklarację Beaty Szydło z PiS, że do Sejmu trafi jeszcze w piątek projekt ustawy o minimalnej stawce godzinowej na poziomie 12 zł i że będzie to test dla Platformy, czy na ostatnim posiedzeniu Sejmu zagłosuje za takim rozwiązaniem.

Kopacz powiedziała, że Beata Szydło jeździ po Polsce i albo apeluje, albo testuje, a sama kandydatka PiS na premiera "nie zdała testu jako parlamentarzystka", bo powinna znać regulamin Sejmu. Regulamin mówi, że nawet projekt poselski wymaga konsultacji i oceny poprawności legislacyjnej, a do końca kadencji pozostało jedno dwudniowe posiedzenie Sejmu - wyjaśniła premier. Złożenie projektu Kopacz oceniła jako gest wyborczy.

Premier Kopacz chce podnieść płace o... 1 zł na godzinę

Na przeciętny etat składa się z ok. 168 godzin pracy. Gdyby PO wprowadziło minimalną stawkę godzinową wynoszącą 12 zł brutto, to miesięczna płaca minimalna wyniosłaby 2016 zł brutto, czyli 1471 zł netto. We wrześniu rząd ogłosił, że płaca minimalna w 2016 roku wyniesie 1850 zł brutto (1355 zł netto), co daje 11 zł na godzinę. Innymi słowy, propozycja premier Kopacz to podniesienie płacy minimalnej o 1 zł na godzinę.

W 2015 roku płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto, czyli 1286 zł netto. To niska kwota, tylko o 150 zł wyższa od minimum socjalnego. Takie pieniądze zarabia ok. 800 tysięcy Polaków. Trudno stwierdzić, jaki odsetek z nich ma też nieudokumentowane dochody "pod stołem".

Płace w Polsce są niskie i państwo powinno dołożyć wszelkich starań do ich zwiększenia, ale podniesienie w ciągu roku pensji minimalnej z 1750 zł do 2016 zł może wyjść nam bokiem. Wielu przedsiębiorców nie jest gotowa na to, by zwiększyć koszt jednostkowy na pracownika o prawie 4 tys. zł w ciągu roku. Z tego najmniej zarabiający miałby nieco 2,2 tys. zł netto rocznie do ręki więcej. Reszta to podatki i składki. Wzrosłyby też niektóre składki płacone przez przedsiębiorców.

czytaj więcej...
Łukasz Piechowiak
główny ekonomista Bankier.pl

"Pani Beata Szydło wykorzystuje ten ostatni moment, nie mając do powiedzenia nic przez ostatnie tygodnie, powiedziałabym nawet miesiące, poza tymi obietnicami bez pokrycia i apelowaniem do mnie; dzisiaj próbuje na finiszu powiedzieć: kogokolwiek sprawdzam" - mówiła premier.

"Ja swój sprawdzian po roku rządzenia zdałam. Ja złożone obietnice wypełniłam, dlatego informuję państwa, że jeśli Platforma Obywatelska będzie rządzić, do końca tego roku projekt, poprawny projekt legislacyjny, trafi do Sejmu i jeszcze w tym roku będzie przegłosowana minimalna stawka godzinowa nie mniejsza niż (...) 12 zł, tak, jak to zadeklarowałam na konwencji programowej" - powiedziała Kopacz.

Zaznaczyła, że była inna sytuacja gospodarcza kraju, gdy SLD w trakcie kadencji składał projekt minimalnej stawki godzinowej. "W ostatnich miesiącach Unia Europejska, Komisja Europejska zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu. Uzdrowiliśmy finanse publiczne i uczciwie mówimy Polakom: Polskę dzisiaj stać na to, żeby stawka godzinowa była nie mniejsza niż 12 zł" - mówiła.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (135)

dodaj komentarz
~Edi
Ewa jak tam córcia już spakowana? a ty uczysz się angielskiego?bo widzieliśmy,że ci nie bardzo idzie,no chyba,że zabierasz Kamińskiego jako tłumacza
~Ron
Gdyby nie stawka minimalna, tysiące Polaków robiłoby za 6-7 zł na godzinę. Większość firm płaci nie tyle ile może ale musi.
~Antyrzadowiec
Ochrona Kowalczyk Wyzysk ludzi na rezydencji Prezydenta Polski. Film z przetargów nagrany ukrytą kamera można zobaczyć na portalu Youtube , zapraszam do zapoznania sie z prawdziwą rzeczywistościa jaka panuje w RP
~pracownik_zmianowy
TAAA a duże firmy produkcyjne , zatrudniające ludzi na cztery lub trzy zmiany (gdzie człowiek musi pracować w nocy i dni świąteczne) będą wliczać w te 12 złotych dodatek nocny i świąteczny? Z tym niech coś zrobią. Ludzie ciężko , fizycznie harują w takich firmach. A suma summarum pracownik zarobi tę najniższą TAAA a duże firmy produkcyjne , zatrudniające ludzi na cztery lub trzy zmiany (gdzie człowiek musi pracować w nocy i dni świąteczne) będą wliczać w te 12 złotych dodatek nocny i świąteczny? Z tym niech coś zrobią. Ludzie ciężko , fizycznie harują w takich firmach. A suma summarum pracownik zarobi tę najniższą krajową lub ciut więcej. Płaca minimalna za godzinę powinna być liczona BEZ dodatku nocnego i świątecznego.
~rambo888
Nie chcemy 12 zł. na godzinę i nie chcemy rządu PO.
~max
Pis w swoim spocie tez mowi o 12 zł brutto wiec nic innego.
~asd
Wolałbym podniesienie kwoty wolnej od podatku. Efekt praktycznie taki sam - ludzie dostają więcej kasy z wypłaty. Ale może na tym polega problem, że budżet nic by nie zyskał.

Wyższa płaca minimalna to przerzucenie kosztów na firmy. Rząd mówi "musicie dawać ludziom więcej, a nam płacić wyższe podatki
Wolałbym podniesienie kwoty wolnej od podatku. Efekt praktycznie taki sam - ludzie dostają więcej kasy z wypłaty. Ale może na tym polega problem, że budżet nic by nie zyskał.

Wyższa płaca minimalna to przerzucenie kosztów na firmy. Rząd mówi "musicie dawać ludziom więcej, a nam płacić wyższe podatki i składki". Kto traci? Firmy, osoby z samodzielną działalnością gospodarczą. Kto zyskuje? Przede wszystkim rząd. Bo jak firmom się nie będzie pracownik opłacać, to albo go nie zatrudni (lub zwolni już zatrudnionych), zmieni formę zatrudnienia na umowę-zlecenia, zatrudni na czarno, albo część pensji będzie płacił pod stołem. Osoby z samodzielną działalnością mogą swoje firmy likwidować jak składki będą za wysokie. Obywatele więc tak naprawdę trochę zyskują i trochę tracą. Firmy tracą bardzo dużo. Dla rządu to czysty zysk niewielkim kosztem.
~bing
nawet uśmiech ma szelmowski, taki cwaniacki i taki durny
~spostrzegawczy
To brzmi jak szantaż , czy raczej ultimatum ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki