REKLAMA

Kontynuacja spadków WIG20. Słabość banków i przebudzenie gamingu

2022-08-04 17:23
publikacja
2022-08-04 17:23
Kontynuacja spadków WIG20. Słabość banków i przebudzenie gamingu
Kontynuacja spadków WIG20. Słabość banków i przebudzenie gamingu
/ Bankier.pl

Chociaż przez większość sesji na WIG20 handel przebiegał w okolicach odniesienia, to na poszczególnych spółkach sytuacja była dużo ciekawsza. Wyraźne wzrosty zanotowali duzi producenci gier na wieść o potencjalnych kolejnych przejęciach w branży. Ciążyły kursy banków po słabych raportach finansowych.

Początek handlu, chociaż na lekkim plusie, nie pokazywał chęci mocnego odreagowania słabej środowej sesji. Nie było też widać oznak przeniesienia sentymentu z popytowej sesji na Wall Street. Od rana, uwagę skupiały na sobie banki, po publikacji wyników przez Pekao i ING. Przeciwwagą ich spadków starał się być rosnący z każdą godziną, do wczesnego popołudnia, kurs Allegro.

WIG20 spadł o 0,81 proc., WIG był niżej o 0,89 proc. Jeszcze mocniej zniżkowały średnie spółki, których mWIG40 oddał 1,67 proc., natomiast relatywnie mocniejszy był sWIG80 spadając o 0,36 proc. Obroty wyniosły przeszło 1,07 mld zł, z czego 875 mln dotyczyło WIG20.

Sektorowo wzrosty były udziałem tylko spółek z WIG-Gry (3,68 proc.), WIG-Nieruchomości (0,63 proc.) oraz WIG-Informatyka (0,31 proc.). Najmocniej zniżkowały energia (-3,21 proc.), media (-2,74 proc.), paliwa (-2,52 proc.) oraz banki (-2,37 proc.).

Dyplomatyczne tarcia po zakończeniu wizyty Pelosi na Tajwanie trwają dalej. Jej deklarację o dalszym wspieraniu przez USA demokracji na Tajwanie spotkały się z ostrą wypowiedzią szefa chińskiego MZS Wanga Yi, który ostrzegł o karze grożącej popełniającym wykroczenia przeciwko Chinom. Można jednak przypuszczać, że z każdą godziną temat będzie odsuwany na bok i poważniejsza eskalcja nie nastąpi, zwłaszcza we wzajemnych stosunkach handlowych. W orbicie inwestorów były także ‘jastrzębie’ słowa członków Fed m.in. Mary Daly, która wspomniała o „dalekiej drodze” do stabilności wokół celu inflacyjnego.

Lokalnie w grze były wyniki spółek, które mocno oddziaływały na kondycję indeksów oraz czwartkowe osłabienie złotego. W takim układzie przy lekko wzrostowych sesjach na rynkach bazowych, WIG20 znów raził słabością, oddalając się od psychologicznej granicy 1700 pkt. i kierując się ku dobrze znanemu w ostatnich miesiącach poziomowi 1650 pkt., gdzie równoważyły się dotychczas siły popytu i podaży. Efektem jest już kilkutygodniowa konsolidacja WIG20 przy rosnących w tym czasie rynkach bazowych.

W WIG20 na pierwszym planie były przede wszystkim wyniki banku Pekao (4,76 proc.), które po kolejnych znacznych odpisach pokazało zyski mniejsze, niż zakładały rynkowe prognozy. To spółka o 6,7 proc. udziale w portfelu WIG20, której wyraźny spadek kursu mocno ciążył na cały indeks oraz rezonował na PKO BP (-2,64 proc.) – spółkę obok PKN Orlen z największym udziałem w benchmarku.

Pod presją były kursy pozostałych spółek Skarbu Państwa, które publikację wyników mają jeszcze przed sobą. Już wcześniej o odpisach obniżających wynik informował PKN Orlen (-2,77 proc.). W piątek spółka pokaże raport za I półrocze. Tu kurs podążał również za taniejącą ropą, której cena zeszła poniżej poziomu sprzed rosyjskiej agresji.

Spadły też notowania PGNiG (-2,49 proc.), JSW (-3,87 proc.) oraz energetycznego PGE (-4,17 proc.). Z państwowych spółek kurs KGHM-u (-0,23 proc.) odznaczył się tylko minimalnym spadkiem.

W gronie liderów wzrostu były kursy Allegro (5,39 proc.) i CD Projektu (5,45 proc.). Ten pierwszy do godz. 14.30 zyskiwał w okolicach nawet 10 proc. po przedstawieniu wstępnych szacunków wyników. Jednak później popyt oddał nieco pola podaży, kurs skończył sesję na poziomie 26,71 zł za akcję.

W przypadku CD Projektu na rynku pojawiły się informacje podane przez Reuters o zainteresowaniu chińskiej grupy Tencent, zwiększenia zaangażowania w Ubisoft. Podniosło to mocniej nie tylko kurs CD Projektu, ale także Ten Square Games (8,12) z mWIG40, przez co obie spółki były liderami wzrostów w swoich segmentach. Obie też wymienia się jako potencjalne cele zainteresowania zagranicznego kapitału.  

Stawkę mocniej rosnących spółek w WIG20 uzupełniła Grupa Kęty (3,62 proc.), czym odrobiła  środowe spadki po publikacji wyników. Siódemę wzrostowych kursów w WIG20 uzupełniły te dotyczące akcji Santandera, Asseco, Cyfrowego Polsatu i PZU, ale ich skala była poniżej 1 proc.

W drugiej linii na minus wyróżnił się kurs ING (-5,56 proc.), również po publikacji słabszych od oczekiwań wyników finansowych. Mocniej zniżkowały także Famur (-4,42 proc.) i Polenergia (-4,35 proc.).

Na szerokim rynku wydarzeniem była mocna przecena akcji Bumechu (-14,7 proc.) przy 27,6 mln zł obrotu oraz nowe historyczne maksima kursu Arctic Paper (2,49 proc.) po publikacji fantastycznych wyników finansowych.

Mocno wzrosły akcje Adiuvo (19,32 proc.), które podobnie jak Groclinu (12,5 proc.) nie miały oparcia w nowych komunikatach w systemie ESPI.

MKu

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ehud
Było bardzo blisko!

https://m.youtube.com/watch?v=QozGSS7QY_U
ehud
Nie tędy droga!

https://m.youtube.com/watch?v=1szayJV505M
bha
W miarę perspektywicznie, w miarę spokojnie i w miarę dobrze to już było.
ehud
Masz na myśli własną sytuację finansową? Przykra sprawa.
tecdswv4t
Czy FED USA, Bank Anglii i Europejski Central Bank wywodzą się z: Szkoły Magii i Czarodziejstwa finansowego z siedzibą w Hogwarcie z internatem dla bankierów w wieku od osiemnastu do sto lat i stanowi główną scenerię dla pozostałych uczelni? To główne miejsce szkolące w uniwersum Czarodziejskiego Świata finansowego Rothschildów? Czy FED USA, Bank Anglii i Europejski Central Bank wywodzą się z: Szkoły Magii i Czarodziejstwa finansowego z siedzibą w Hogwarcie z internatem dla bankierów w wieku od osiemnastu do sto lat i stanowi główną scenerię dla pozostałych uczelni? To główne miejsce szkolące w uniwersum Czarodziejskiego Świata finansowego Rothschildów? Czy pani J. K. Rowling mogłaby napisać kolejny tom, Czy ja mam zacząć??

tecdswv4t
Czy prezes Glapiński pobierał tam nauki?
ehud
Steve Cohen poszedł własną drogą i zgromadził sporo miliardów!

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki