REKLAMA

Komisarz UE ds. energii: dostawy gazu z Rosji spadły o połowę

2022-06-27 13:05, akt.2022-06-27 13:20
publikacja
2022-06-27 13:05
aktualizacja
2022-06-27 13:20
Komisarz UE ds. energii: dostawy gazu z Rosji spadły o połowę
Komisarz UE ds. energii: dostawy gazu z Rosji spadły o połowę
fot. ANTON ZUBCHEVSKYI / / Shutterstock

Dostawy gazu z Rosji są na poziomie 50 proc. ilości sprzed roku - poinformowała w poniedziałek, przed spotkaniem unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyczne, komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

"Już 12 krajów członkowskich jest w jakimś stopniu dotkniętych ograniczeniem dostaw gazu przez Gazprom. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest poważna, a kryzys może być jeszcze większy. W tym momencie dostawy gazu ze wschodu, z Rosji, są na poziomie 50 proc. w porównaniu z ilością dostarczaną rok temu. Dostawy mogą się jednak jeszcze bardziej zmniejszyć. (...) Rosja wybrała taktykę szantażu, więc musimy być pewni, że jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz" - powiedziała Simson.

"Bardzo ważne jest, żebyśmy zachowali solidarność. Jedną z propozycji, którą przedstawię ministrom będzie koordynacja obniżania zapotrzebowania. Oszczędności muszą stać się priorytetem. W skali globalnej nie ma dość gazu, żeby zastąpić w 100 proc. surowiec pochodzący z Rosji" - dodała Estonka.

Dopytywana, co to konkretnie oznacza dla konsumentów, odparła, że zwykli obywatele nie muszą się martwić, że ich domy pozostaną w zimie bez ogrzewania. Zastrzegła jednak, że w przypadku przemysłu może wystąpić konieczność "priorytetyzacji".

KE: nowe przepisy dotyczące magazynowania gazu wzmocnią bezpieczeństwo dostaw

Nowe przepisy dotyczące magazynowania gazu wzmocnią bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa do UE w perspektywie najbliższej zimy i następnych – poinformowała Komisja Europejska.

„W obliczu groźby przerw w dostawach ze strony Rosji, unijne rozporządzenie w sprawie magazynowania gazu wymaga, aby europejskie rezerwy gazu zostały uzupełnione przed zimą, a zarządzanie nimi chronione przed ingerencją z zewnątrz. W szczególności nowe przepisy zmuszą państwa członkowskie UE do wypełnienia magazynów do 80 proc. pojemności do listopada tego roku – i do 90 proc. w kolejnych latach. Przepisy zostały przyjęte w rekordowym czasie dzięki gotowości Parlamentu i Rady do pilnego przeanalizowania wniosku ustawodawczego w kontekście wojny Rosji z Ukrainą” – wskazała KE.

Rada UE przyjęła w poniedziałek rozporządzenie, które ma zapewnić – pomimo zakłóceń na rynku – zapełnienie magazynów gazu przed sezonem zimowym i w razie konieczności umożliwić współdzielenie tych zasobów w duchu solidarności.

Zgodnie z nowymi przepisami 18 państw członkowskich UE posiadających podziemne magazyny gazu ma obowiązek wypełnić 80 proc. ich pojemności do 1 listopada. W najbliższych latach cel wyniesie 90 proc. Państwa członkowskie bez infrastruktury magazynowej są zobowiązane do osiągnięcia dwustronnych ustaleń dotyczących przechowywania wystarczających ilości gazu do wykorzystania w krajach sąsiednich.

Magazyny gazu będą teraz uważane za infrastrukturę krytyczną, a wszyscy operatorzy magazynów w UE będą musieli przejść nowy proces certyfikacji, aby zmniejszyć ryzyko ingerencji z zewnątrz.

Ponieważ pojemność magazynów gazu i sytuacje poszczególnych krajów znacznie się różnią, państwa członkowskie UE będą mogły w zależności od warunków spełnić wymogi w zakresie magazynowania jedynie częściowo i z uwzględnieniem skroplonego gazu ziemnego (LNG) i paliw alternatywnych. By uwzględnić sytuację państw członkowskich o znacznej zdolności magazynowania w porównaniu z krajowym zużyciem gazu, wymóg wypełnienia podziemnych magazynów będzie ograniczał się do 35 proc. średniego rocznego zużycia gazu państw członkowskich w okresie ostatnich pięciu lat - poinformowała Rada UE.

Rozporządzenie przewiduje także obowiązkową certyfikację operatorów obiektów podziemnego magazynowania gazu przez właściwe organy państw członkowskich.

Z Brukseli Łukasz Osiński, Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/ luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki