Komisarz UE: Rasizm wobec migrantów zasługuje na potępienie

Wszelkie przejawy nietolerancji, rasizmu i nienawiści wobec imigrantów i uchodźców zasługują na potępienie - powiedział we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos.

W trakcie debaty PE na temat kryzysu migracyjnego i sytuacji w strefie Schengen Awramopulos zwrócił uwagę na niepokojący - jego zdaniem - wzrost rasizmu i ksenofobii wobec migrantów i uchodźców, przybywających do UE.

Podkreślił, że Komisja "bezwzględnie potępia" wydarzenia w Kolonii i innych miastach Niemiec, gdzie w noc sylwestrową doszło do napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety; według władz sprawcami przestępstw byli głównie mężczyźni z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

"Ale zbyt wielkim uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że wszyscy uchodźcy imigranci stanowią zagrożenie dla naszego porządku publicznego, bo nie są. A ci uciekający przed wojną tym bardziej zasługują na nasz szacunek" - kontynuował komisarz.

"Dlatego też potępiamy wszelkie formy manifestacji nietolerancji, w tym publiczne podżeganie do rasizmu albo ksenofobii, przemocy i nienawiści. Jest jasne że w tej dziedzinie (walki z rasizmem - PAP) też musimy zwiększyć nasze wysiłki" - powiedział Awramopulos.

"UE stoi w obliczu kryzysu, jakiego nie zaznała nigdy wcześniej. Albo będziemy silni i znajdziemy rozwiązanie zgodne z naszymi wartościami albo wrócimy do przeszłości, której nikt nie chciałby doświadczać ponownie" - ostrzegł.

Także szef socjalistów w PE, włoski europoseł Gianni Pittella mówił, że w "Europie wieją złe wiatry"; w Niemczech czy Szwecji do głosu dochodzą neonaziści. Zdaniem Pittelli "straszliwe" były słowa - szefowej antyislamskiej i antymigranckiej niemieckiej partii AfD Frauke Petry, która w jednym z wywiadów oceniła, iż niemiecka policja powinna "w ostateczności" użyć broni palnej, aby zapobiec przekraczaniu granicy państwa przez nielegalnych imigrantów. "Zainfekował nas wirus strachu" - powiedział Pittella.

Szef chadeckiej frakcji Europejskiej Partii Ludowej, Niemiec Manfred Weber podkreślił z kolei, że uchodźcy zasługują na godne przyjęcie w krajach UE, ale jako goście nie powinny nadużywać tej gościnności i zaakceptować kulturę państw, w których się znaleźli. "Kto nie jest na to gotów, musi opuścić kraj, w którym gości" - ocenił Weber, nawiązując do wydarzeń w noc sylwestrową w Kolonii. (PAP)

awi/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Gniewko

Czy rasizm wobec białego człowieka jest OK?

! Odpowiedz
0 0 ~gosc

Znow pozyteczni idioci przy glosie czy srebrniki dostali za glaskanie inwazorow ?
Szkoda ze w oklicach Calis nie mieszkaja, palanty z Brukselki - http://telewizjarepublika.pl/francja-imigranci-uzbrojeni-w-noze-wdzieraja-sie-do-domow,29088.html

! Odpowiedz
0 1 ~ghhhh

Kim sa ci komosa rzeczywiście ludo with zeby pouczac nas wolny ch ludzi

! Odpowiedz
5 1 ~Pablo

Kierowanie się skóry kolorem w każdą stronę jest chore..

! Odpowiedz
0 5 ~światsieśmieje

Tu nie chodzi o skórę , a o to jak myślą i co robią (święta wojna , nienawiść religijna,. wieki trwania w tej samej opcji zwalczania wszystkich niewiernych, wspieranie ISIS) Tyle migracji się przewija po Europie i się aklimatyzuje , czasem z trudem. Islam nie, to zagrożenie dla Europy. Odczują to nasze wnuki . jeżeli stąd nie pouciekają wcześniej. Ci co tak chętnie ich witają , mają na tyle kasy, aby w razie czego stad uciec do bezpieczniejszych rejonów świata. To przeciętni ludzie będą się ścierać z całym tym chaosem i na własną zgubę budować NWO elit - Oni sobie poradzą naszym kosztem, my nie, jeżeli będziemy zbyt tolerancyjni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil