REKLAMA
PIT 2023

Kolejny spadek produkcji przemysłowej w Polsce. "Jest z czego schodzić"

Maciej Kalwasiński2023-04-24 10:35analityk Bankier.pl
publikacja
2023-04-24 10:35

Marzec przyniósł dalsze hamowanie produkcji przemysłowej w Polsce. Analitycy zwracają uwagę na efekty bazy oraz głęboki spadek aktywności w sektorze energetycznym. "Jak widać, stagflacja nabiera rumieńców"  komentuje Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.

Kolejny spadek produkcji przemysłowej w Polsce. "Jest z czego schodzić"
Kolejny spadek produkcji przemysłowej w Polsce. "Jest z czego schodzić"
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w marcu o 2,9% niższa niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. To drugi z rzędu ujemny wynik, poprzednio pod kreską wskaźnik był w maju 2020 r. Analitycy oczekiwali, że w minionym miesiącu przemysł kurczył się o 1,9. GUS zrewidował w górę dane za luty  do -1% z -1,2%.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl na podstawie danych GUS)

W porównaniu do marca 2022 r. wzrosła produkcja dóbr inwestycyjnych – o 20,7% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 1%. Spadki odnotowano w przypadku: dóbr związanych z energią – o 20,7%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 9,0% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 8,5%.

"Spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 22,0%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 21,8%, w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 21,2%, metali – o 19,8%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 16,6%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 13,9%, papieru i wyrobów z papieru – o 12,2%, mebli – o 8,9%, wyrobów z metali – o 7,1%"  informuje GUS.

"Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 13 działach, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 36,5%, urządzeń elektrycznych – o 20,3%, pozostałego sprzętu transportowego – o 16,8%, maszyn i urządzeń – o 16,0%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 12,6%"  dodaje.

W porównaniu do lutego produkcja przemysłowa wzrosła o 14,1%. Wzrosty odnotowano we wszystkich działach przemysłu, "m.in. w produkcji napojów – o 44,9%, pozostałego sprzętu transportowego – o 40,5%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 33,1%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 26,5%, maszyn i urządzeń – o 21,1%, metali – o 19,2%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 17,2%, artykułów spożywczych – o 16,7%"  podaje GUS.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym w marcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,5% niższym niż rok wcześniej i o 1% niższym niż w lutym.

"Wyhamowanie produkcji przemysłowej to przede wszystkim efekt wysokiej bazy w produkcji energii (która tąpnęła do -21,8% r/r). Przetwórstwo nieznacznie przyspieszyło, choć nie ma się z czego cieszyć. Tu baza była niska, a twarde dane szybko zbiegają do miękkich" - komentują analitycy Banku Pekao.

"Trend na produkcji ogółem pozostaje wysoki (znacznie powyżej tego sprzed pandemii), więc w dalszym ciągu wydaje się, że "jest z czego schodzić" - wtórują im koledzy z mBanku.

Ekonomiści dysponują już danymi makro za I kwartał, na podstawie których szacują dynamikę wzrostu gospodarczego na początku roku. Zdaniem analityków Banku Pekao "polska gospodarka najprawdopodobniej nieznacznie urosła w I kwartale w ujęciu kw/kw. Rok do roku wzrost PKB wyniósł naszym zdaniem 0,0%. W kwestii recesji zatem szklanka do połowy pełna" - piszą na Twitterze.

Mniej optymistyczni są ich koledzy z mBanku. Ich model nowcastowy sugeruje dynamikę w wysokości -2% rdr. "Słowo "wzrost", chyba musimy wziąć w nawias" - komentują. Również ekonomiści ING uważają, że polska gospodarka realnie skurczyła się - o 1,5% rdr.

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (17)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Pomysł na cud gospodarczy poprzez niszczenie gospodarki i zasypywanie pustym pieniądzem widać na dłuższą metę nie działa. NO SZOK!
and00
czyli produkcja od 2018 roku wzrosła prawie 50%
teraz spadła o 2%
tragedia narodowa...
samsza
Komentujesz 2 ikonografikę mbanku - dane względne, na 1-szej - dane bezwzględne (realne), tam niżej niż w 2010r.
Nie może być inaczej, skoro zużywamy o 10-20% energii mniej, to dzięki polityce "obajtkowej", damy wysokie ceny bo w 2 tygodnie zabraknie. :)
and00 odpowiada samsza
co względne, co bez?
Masz jak byk jeżeli produkcja w 2018 była 100 to teraz jest pod 150
co tu względnego?
Jak spadnie 2% to będzie 147
to się liczy wartość, tylko jest ujęte w prosty sposob
jpelerj
Przewidywalnie. Analitycy z banku państwowego zaklinają rzeczywistość, żeby słowo recesja" nie padło przed wyborami, pozostali nie muszą się przejmować nakazami i prognozują recesję.
bha
A to dla rynku, gospodarki i nie tylko dopiero Preudium!.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Jest z czego schodzic! No super narazie jeszcze tak! Zobaczymy za rok jak juz nie będzie "z czego schodzić"
samsza
Przecież celem polityki UE jest wypchnięcie przemysłu, dla klimatu oczywiście.

Tak jak po dyrektywie metanowej, szybciutko będą zamykane kopalnie, a aktywność gospodarcza będzie koncentrować się na sprowadzaniu węgla z Kolumbii.
men24a
Na dzień dzisiejszy inwestycje w UE są na poziomie ponad 20% a w Polsce najniższe od 30 lat to oznacza że nie UE wypycha inwestycje a PiS

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki