Kolejne zatrzymania ws. fałszywych faktur VAT

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby uczestniczące w procederze obracania nieprawdziwymi fakturami na łączną kwotę ponad 2 mln zł - poinformowała w poniedziałek PAP Prokuratura Krajowa. Usłyszeli oni zarzuty podania nieprawdy w fakturach, za co grozi do 8 lat więzienia.

(fot. Pawel F. Matysiak / FORUM)

Zatrzymani to przedsiębiorcy z pogranicza województw śląskiego i małopolskiego. "Ich działania przestępcze polegały na włączeniu do dokumentacji finansowo - księgowej kilkunastu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Tymi dokumentami, opiewającymi łącznie na ponad 2 mln zł, posługiwali się w urzędach skarbowych" - poinformowała prokuratura.

Jak podała PK, w ramach śledztwa zatrzymano już jedenaście osób, spośród których czterem prokurator zarzucił działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów oraz przestępstw skarbowych.

"Proceder przestępczy polegał na zamawianiu u jednego z podejrzanych, prowadzącego dwie spółki zarejestrowane na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, faktur "kosztowych". Dokumentowały one czynności prawne, które faktycznie nie miały miejsca. Faktury te następnie wprowadzano do obrotu prawnego" - wyjaśniła prokuratura.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw podania nieprawdy w fakturach (art. 271a par. 1 Kk). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, a także zakaz opuszczania kraju.

Zatrzymania dokonano 19 lutego 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie. (PAP)

nmk/ itm

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.