REKLAMA

Kolejne zatrzymania ws. fałszywych faktur VAT

2020-02-24 07:23
publikacja
2020-02-24 07:23

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby uczestniczące w procederze obracania nieprawdziwymi fakturami na łączną kwotę ponad 2 mln zł - poinformowała w poniedziałek PAP Prokuratura Krajowa. Usłyszeli oni zarzuty podania nieprawdy w fakturach, za co grozi do 8 lat więzienia.

fot. Pawel F. Matysiak / / FORUM

Zatrzymani to przedsiębiorcy z pogranicza województw śląskiego i małopolskiego. "Ich działania przestępcze polegały na włączeniu do dokumentacji finansowo - księgowej kilkunastu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Tymi dokumentami, opiewającymi łącznie na ponad 2 mln zł, posługiwali się w urzędach skarbowych" - poinformowała prokuratura.

Jak podała PK, w ramach śledztwa zatrzymano już jedenaście osób, spośród których czterem prokurator zarzucił działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów oraz przestępstw skarbowych.

"Proceder przestępczy polegał na zamawianiu u jednego z podejrzanych, prowadzącego dwie spółki zarejestrowane na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, faktur "kosztowych". Dokumentowały one czynności prawne, które faktycznie nie miały miejsca. Faktury te następnie wprowadzano do obrotu prawnego" - wyjaśniła prokuratura.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw podania nieprawdy w fakturach (art. 271a par. 1 Kk). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, a także zakaz opuszczania kraju.

Zatrzymania dokonano 19 lutego 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie. (PAP)

nmk/ itm

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki