Wstępny raport: ukraiński samolot palił się przed katastrofą. Ale Ukraina ma inną wersję

Samolot ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w środę wkrótce po starcie w Teheranie, palił się bezpośrednio przed katastrofą, a jego załoga próbowała zawrócić maszynę na lotnisko - głosi opublikowany w czwartek wstępny raport irańskich śledczych.

W raporcie, opracowanym przez irańską agencję lotnictwa cywilnego, zacytowano świadków będących w pobliżu miejsca katastrofy oraz w samolocie przelatującym niedaleko od ukraińskiego boeinga. Twierdzą oni, że boeing linii UIA płonął, kiedy był jeszcze w powietrzu.

Agencja Associated Press podaje, że załoga ukraińskiego samolotu nie wzywała przez radio pomocy, ale próbowała zawrócić na lotnisko, kiedy maszyna zaczęła spadać. AFP, również powołując się na irański raport z dochodzenia w sprawie katastrofy, pisze natomiast, że samolot zawrócił, gdy stwierdzono "problem".

W wyprodukowanym w 2016 roku pasażerskim boeingu, który ostatni regularny przegląd miał w poniedziałek, wkrótce po starcie stwierdzono problem techniczny i maszyna zaczęła wracać na lotnisko - głosi ten sam raport, cytowany przez Reutera. W dokumencie nie sprecyzowano, czego dotyczył "problem techniczny". W raporcie dodano, że nie było łączności radiowej z pilotem, a samolot zniknął z radaru na wysokości 2440 metrów.

Jak podaje AP, raport sugeruje nagły wypadek Boeinga 737, który runął na ziemię wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Imam Khomeini International Airport w Teheranie. Śledczy z irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego nie wyjaśnili jednak na razie przyczyn katastrofy.

Naoczni świadkowie, w tym załoga innego samolotu będącego w powietrzu, opisywali, że widzieli samolot w płomieniach przed katastrofą - stwierdza raport. Katastrofa spowodowała olbrzymią eksplozję, kiedy samolot uderzył w ziemię, prawdopodobnie dlatego, że miał pełne baki paliwa.

Raport potwierdził również, że odnaleziono obie tzw. czarne skrzynki, które zawierają dane i rejestrację łączności z kokpitu samolotu. Zastrzeżono, że skrzynki zostały uszkodzone, a niektóre fragmenty zapisów zostały utracone. Stwierdzono również, że śledczy początkowo wykluczyli zakłócenia laserowe czy elektromagnetyczne jako przyczyny katastrofy.

Ukraina: Śledczy uważają, że samolot UIA mógł być zestrzelony rosyjską rakietą

Ukraińscy śledczy zamierzają szukać na miejscu katastrofy boeinga linii lotniczych UIA odłamków rosyjskiej rakiety, którą maszyna mogła być zestrzelona - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

„Nasza komisja uzgadnia obecnie z władzami irańskimi kwestię wyjazdu na miejsce katastrofy (w pobliżu Teheranu) i zamierza przeprowadzić poszukiwania odłamków rosyjskiej rakiety Tor zgodnie z danymi, które opublikowano w internecie” - powiedział Daniłow cytowany w czwartek przez portal Censor.net.ua.

Tor to rosyjski system pocisków kierowanych ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania celów na małych i średnich wysokościach.

„Badane są różne wersje nieoczekiwanego upadku samolotu. Wśród głównych jest zestrzelenie samolotu rakietą Tor (…)” - oświadczył Daniłow.

Inne rozpatrywane wersje mówią o zderzeniu samolotu z dronem bądź innym latającym obiektem, o wybuchu silnika z przyczyn technicznych oraz o eksplozji we wnętrzu boeinga w wyniku aktu terroru - dodał.

Daniłow wyjaśnił, że ukraińscy śledczy zamierzają wykorzystać w swoim postępowaniu doświadczenie, zdobyte przy wyjaśnianiu katastrofy malezyjskiego samolotu, zestrzelonego w 2014 roku nad Donbasem. W tragedii tej zginęło 298 osób. Maszyna została trafiona przez rosyjską rakietę Buk. Wystrzelono ją z terenów, zajętych przez prorosyjskich separatystów.

Reuters cytuje szpiegów?

Podobne informacje podał Reuters. Według wstępnej oceny zachodnich agencji wywiadowczych samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę w Iranie, nie został zestrzelony - poinfromowała agencja, powołując się na kanadyjskie źródło z kręgów zajmujących się bezpieczeństwem.

Według anonimowego informatora Reutera w boeingu doszło awarii technicznej - prawdopodobnie chodzi o przegrzanie jednego z silników. "Wstępna ocena zachodnich agencji wywiadowczych mówi, że samolot nie został zestrzelony przez pocisk. Nie ma dowodów, które by to potwierdzały" - poinformowało źródło.

Komentarza w tej sprawie na razie odmówiły władze koncernu Boeing, które oświadczyły jednak, że utrzymują stały kontakt z ukraińską linią i są gotowe do pomocy Ukraińcom.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano krótko po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini w stolicy Iranu.

Władze Ukrainy poinformowały, że na pokładzie samolotu, lecącego do Kijowa, znajdowało się 176 osób, w tym 167 pasażerów oraz dziewięciu członków załogi i nikt nie przeżył. Wśród ofiar jest 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, 10 Szwedów, 4 Afgańczyków, 3 Niemców i 3 Brytyjczyków.

Irańska telewizja państwowa poinformowała wcześniej w środę, że odnaleziono oba rejestratory parametrów lotu boeinga; urządzenia są uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych na nich danych. (PAP)

Z Kijowa Jarosław Junko

zm/ kar/ cyk/ ap/ jjk/ ndz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 1as

"Obyś żył w ciekawych czasach", głosi przekleństwo chińskie.
I jest ciekawie..

! Odpowiedz
0 5 bangladesznadwisla

Awaria akurat teraz w Iranie. Niemożliwe

! Odpowiedz
12 5 marxs

boeingi kiedyś bardzo dobre samoloty obecnie latajace trumny w PISowskim LOT prawie tylko Boeingi zakupione na polityczne polecenie kierownictwa PIS za bardzo gruba kasę

! Odpowiedz
1 8 1as

Jasne, były bardzo dobre jak Platforma kupowała, teraz są pisowskie w ogóle "be".
Proponuję kubeł zimnej wody na czerwoną łepetynę..

! Odpowiedz
0 0 tom-inwest

Czytamy ze zrozumieniem ... ;)

! Odpowiedz
8 4 danny_fizz

boeing jest bardzo cicho na ten temat.... cos tu smierdzi

! Odpowiedz
9 9 antek10

Brzoza i wybuch w samolocie.

! Odpowiedz
7 29 tom-inwest

Ciekawe dlaczego się palił. Może miał taki kaprys a może ktoś mu w tym pomogł ... ?
To ze sie palił nie znaczy ze byla to awaria z przyczyn własnych. Turbiny czasem sie rozsypują, ale jeszcze nie słyszalem aby samolot nie byl w stanie z tego powodu bezpiecznie wylądować. To że komuś się wydaje ze zawracal na lotnisko nie znacz że tak było. Moze piloci juz nie zyli a samolot sam zaczął skręcać. Pilot zawsze ma czas na wysłanie SOS do wieży, chyba ze nie zyje ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 14 trollmaster

to mało słyszałeś.

tyle, że nawet samolot z płonącym jednym silnikiem a drugim sprawnym powinien przynajmniej przyziemić normalnie, a ten walnął w piach.

za to ukropy już jak widać uzgodnili, jaki model ruskiej rakiety ma być znaleziony na miejscu (pewnie razem z ruską obsługą).

! Odpowiedz
11 9 wataha

oglondalem skoki narciarskie Adasia Małysza i wiem że chiperbola lotu powinna być inna. Chyba że wjeje pod narty

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil