Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. Nikt nie przeżył

Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych UIA rozbił się w środę rano tuż po starcie z międzynarodowego lotniska w Teheranie. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz irańskich telewizji, nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie znajdowało się 176 osób. 

„Według wstępnych informacji przedstawiciela linii lotniczych Ukraine International Airlines 8 stycznia, po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini, samolot pasażerski linii UIA spadł niedaleko od lotniska” - powiedział przedstawiciel MSZ Wasyl Kyryłycz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. „Według informacji, które wciąż są uściślane, pasażerowie tego rejsu i jego załoga zginęli” - oświadczył. 

„Na razie sprawdzamy liczbę obywateli Ukrainy, którzy znajdowali się na pokładzie. Według wstępnych danych zarejestrowanych było 167 pasażerów oraz dziewięciu członków załogi” - napisał na Facebooku premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk. Szef rządu przekazał, że na miejscu tragedii znajduje się ukraiński konsul. Honczaruk oświadczył, iż bardziej szczegółowe informacje zostaną podane w najbliższym czasie. 

Irańska telewizja państwowa podała, że spośród 176 osób na pokładzie 32 były obcokrajowcami. Powołując się m.in. na dane Czerwonego Półksiężyca, poinformowała także, że nie ma szans na znalezienie żywych pasażerów. 

Szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko przekazał na Twitterze, że w katastrofie zginęło 82 Irańczyków oraz 63 Kanadyjczyków. Śmierć poniosło także dwóch pasażerów, będących obywatelami Ukrainy oraz dziewięcioosobowa ukraińska załoga. Na pokładzie samolotu znajdowało się również dziesięciu obywateli Szwecji, czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców oraz trzech Brytyjczyków.

Odnaleziono obie czarne skrzynki

Odnaleziono obie czarne skrzynki z samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA. Oba rejestratory parametrów lotu były uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych w nich danych - powiedział cytowany przez stację przedstawiciel władz irańskich.

Przedstawiciele linii Ukraine International Airlines oświadczyli, że boeing był sprawny, i wykluczyli, by przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi.

Irański Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował w środę, że nie przekaże Stanom Zjednoczonym czarnych skrzynek.

"Nie przekażemy czarnych skrzynek konstruktorowi (tj. Boeingowi - PAP) i Amerykanom" - oświadczył szef irańskiego urzędu Ali Abedzadeh, cytowany przez agencję prasową Mehr.

Wcześniej o odnalezieniu obu rejestratorów parametrów lotu informowała irańska telewizja państwowa. Powołując się na przedstawiciela władz w Teheranie, stacja podała, że oba urządzenia są uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych na nich danych.

"Katastrofa samolotu nie była aktem terroru"

Ambasada Ukrainy w Iranie poinformowała w środę, że katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego, do której doszło tego dnia w Teheranie, nie była aktem terroru. Jako przyczynę wskazano awarię silnika. 

W późniejszym komunikacie placówka ograniczyła się jednak do stwierdzenia, że przyczyn nie ujawniono, a poprzednie informacje były nieoficjalne. Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk przestrzegł przed spekulowaniem na ten temat przed publikacją wyników dochodzenia.

Przedstawiciel Irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Hasan Razaejfar, szef wydziału ds. badania wypadków lotniczych, przekazał w środę, że samolot nie sygnalizował awaryjnej sytuacji.

... ale media już spekulują

Niemiecki dziennik "Bild" w analizie zamieszczonej w środę na stronie internetowej sugeruje, że ukraiński samolot, który rozbił się rano w Teheranie, mógł zostać zestrzelony. Irańska obrona przeciwlotnicza mogła go pomylić z amerykańskim samolotem lub rakietą.

Kłopoty tuż po starcie

Samolot wystartował w środę rano z lotniska w Teheranie imienia Imam Khomeini w Iranie. Leciał do Kijowa. Jak podała agencja Fars, tuż po starcie wieża straciła kontakt z maszyną. Samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar, a więc w pobliżu stolicy Iranu. 

Na miejsce katastrofy natychmiast zostały wysłane jednostki straży pożarnej, ponieważ wrak stał w ogniu. Niestety nie udało się nikogo uratować. 

Prezydent Ukrainy składa kondolecje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał kondolencje rodzinom ofiar katastrofy samolotu.

„Straszne wiadomości z Bliskiego Wschodu. Dziś rano po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini rozbił się samolot Międzynarodowych Linii Lotniczych (UIA) Ukrainy, który spadł na ziemię niedaleko od lotniska. Według wstępnych informacji wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zginęli” - napisał w serwisie Telegram szef państwa. „Nasza ambasada sprawdza informacje o okolicznościach tragedii i uściśla listy ofiar. Moje szczere kondolencje rodzinom i bliskim wszystkich pasażerów i członków załogi” - oświadczył Zełenski.

aw/pap

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 qbotcenko

Ktoś psuje irańczykom PR...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne