Kasa Krajowa SKOK: Nie wykorzystano wszystkich możliwości restrukturyzacji SKOK Nike

W ocenie Kasy Krajowej nie wykorzystano wszystkich możliwości w celu przeprowadzenia procesu restrukturyzacji Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Nike" w Warszawie - tak KK odniosła się do informacji KNF o zawieszeniu SKOK Nike i wystąpieniu do sądu o ogłoszenie jej upadłości.

Kasa Krajowa przypomina w piątkowym oświadczeniu, że program postępowania naprawczego został jej przedstawiony 12 maja 2017 roku, natomiast do 30 maja 2017 roku, zgodnie z komunikatem KNF-u, czekano na zgłoszenie się banków zainteresowanych restrukturyzacją SKOK Nike.

"Decyzja Komisji Nadzoru Finansowego została ogłoszona 2 czerwca 2017 roku. Nie istniała więc praktyczna możliwość realizacji programu naprawczego" - stwierdza w oświadczeniu Kasa Krajowa. I przypomina, że o takim programie naprawczym wspominała sama KNF w komunikacie o ustanowieniu zarządcy komisarycznego SKOK Nike z 7 lipca 2016 roku.

"Kasa Krajowa po raz kolejny apeluje do wszystkich instytucji mających wpływ na kształtowanie regulacji prawnych, związanych z polskim rynkiem finansowym, o jak najpilniejsze podjęcie szerokiej dyskusji i prac nad naprawą otoczenia prawnego sektora SKOK, celem zapewnienia kasom możliwości normalnego działania, realizacji ich misji, zapewnienia adekwatności tych regulacji do specyfiki działania kas, aby najefektywniej zwiększyć stabilność całego sektora i zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości" - czytamy w oświadczeniu Kasy Krajowej.

Kasa Krajowa przypomina zarazem, że "SKOK Nike jest samodzielną Kasą i jej sytuacja nie wpływa na sytuację pozostałych kas". Aktywa tej kasy, dodaje, stanowią 0,85 proc. aktywów całego sektora spółdzielczych kas.

KNF poinformowała w piątek, że zawiesiła z dniem 2 czerwca działalność SKOK Nike i postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości. Uzasadniła to faktem, że aktywa SKOK Nike nie wystarczają na zaspokojenie zobowiązań Kasy.

Depozyty we wszystkich SKOK-ach gwarantowane są tak, jak w bankach - do kwoty 100 tysięcy euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. (PAP)

pś/ son/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~qwerty

Szanowni Państwo z Kasy Krajowej ; przecież co miesiąc otrzymujecie z każdej SKOK sprawozdania finansowe z wskaźnikami jakie mają dane Kasy. Proszę powiedzieć co stoi na przeszkodzie aby danej Kasie po upomnieniu, i nakazaniu wprowadzenia programu naprawczego, jeżeli nie ma poprawy wprowadzić Zarządcę Komisarycznego SKOK-u. Zarząd zwolnić, Radę Nadzorczą odwołać, naprawiać sytuację SKOK-u a nie czekać aż to zrobi KNF

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~bierecko-polski

Rada krajowa SKOK wydała oświadczenie, które przetłumaczone na polski brzmi - "Nie wykorzystano bla bla bla restrukturyzacji bla bla potrzeba szerokiej dyskusji bla bla bla, co złego to nie my!"

! Odpowiedz
0 0 ~asd

Na placu boju zostało już chyba 37 SKOK-ów. Pod koniec 2015 było ich 48, a w 2012-2013 (czyli w najlepszym okresie dla SKOK-ów) 55. Zaś najwięcej było ich 10 lat temu - ok. 70.
Ale teraz niestety trzeba spełniać wymagania finansowe, a to już nie jest takie łatwe.

! Odpowiedz
0 8 ~toruński_Tadzik

Bierecki za ten przekręt stulecia powinien siedzieć! Panie Kaczyński, gdzie jest komisja śledcza? Panie Balbina ratuj pan Polskę!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne