Kary za brak OC w 2017 r. w górę

W związku z podniesieniem płacy minimalnej do 2000 zł w 2017 roku wzrosną kary za brak obowiązkowej polisy OC dla kierowców. Właściciele samochodów osobowych od stycznia płacić będą nawet 4000 zł.

Kary za brak OC w 2017 r. w górę
Kary za brak OC w 2017 r. w górę (YAY Foto)

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi mieć wykupioną polisę OC, a jeśli nie spełni tego obowiązku grozi mu kara finansowa. Wysokość grzywny jest uzależniona od płacy minimalnej brutto ustalonej przez rząd na dany rok kalendarzowy. W przypadku posiadaczy samochodów osobowych jest to maksymalnie 2-krotność „minimalnej krajowej”, właściciele pojazdów ciężarowych mogą zapłacić do 3-krotności jej wartości, a kierowcy motocykli i skuterów nie więcej niż jedną trzecią (kwoty te są zaokrąglane do pełnych 10 zł). Od 1 stycznia 2017 roku płaca minimalna wzrośnie z 1850 zł do 2000 zł, co oznacza automatyczne podwyżki kar za brak OC.

- Ostateczna wysokość kary zależy także od czasu, jaki zarejestrowany w Polsce pojazd pozostaje bez ważnego ubezpieczenia. Jeśli ten okres jest krótszy niż 3 dni, wówczas wysokość grzywny wyniesie 20% najwyższej możliwej dla danego typu pojazdu kary. Brak OC od 4 do 14 dni to 50% tej opłaty. Pełną karę płacą natomiast ci kierowcy, którzy OC nie mają dłużej niż przez 2 tygodnie – tłumaczy Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego Compensa TU SA Vienna Insurance Group. 

Jak w praktyce kształtować się będą podwyżki kar za brak OC w 2017 roku? Maksymalna sankcja w przypadku aut osobowych to od stycznia 4000 zł, czyli o 300 zł więcej niż obecnie. Posiadacze ciężarówek, ciągników samochodowych i autobusów zapłacą nawet 6000 zł kary – o 450 zł więcej niż teraz. Z kolei jeżdżący bez OC właściciele pozostałych pojazdów (to zwłaszcza motocykle i skutery) powinni być przygotowani na maksymalnie 670 zł kary, co oznacza wzrost o 50 zł w porównaniu z 2016 rokiem.

Nieopłacalne ryzyko

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – to do tej instytucji należy zgodne z ustawą wyznaczanie i nakładanie powyższych opłat karnych – liczba pojazdów bez OC przekracza w Polsce 100000. Ich właściciele często nie zdają sobie sprawy z braku ochrony, co wynika z nieznajomości zasad zawierania i kontynuowania umowy ubezpieczenia. Jednak wielu kierowców w pełni świadomie rezygnuje z zakupu polisy OC, uważając to za dobry sposób na oszczędność. W efekcie narażają się nie tylko na karę finansową, lecz również na o wiele bardzie kosztowne konsekwencje.

- Jeżeli właściciel auta bez OC spowoduje wypadek czy kolizję drogową, wszystkie związane z tym koszty będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. A potrafią być one olbrzymie, zwłaszcza jeśli uszkodzeniu czy zniszczeniu uległ nie tylko samochód, ale też ucierpieli na zdrowiu uczestnicy zdarzenia i należy im się w związku z tym odszkodowanie. Ubezpieczenie OC sprawia natomiast, że to ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek wypłaty związanych ze szkodą rekompensat – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Wysokość kar za brak OC w 2016 i 2017 roku

Czas bez OC

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

2016

2017

2016

2017

2016

2017

Ponad 14 dni

3700 zł

4000 zł

5550 zł

6000 zł

620 zł

670 zł

4-14 dni

1850 zł

2000 zł

2780 zł

3000 zł

310 zł

340 zł

Do 3 dni

740 zł

800 zł

1110 zł

1200 zł

120 zł

130 zł

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Andrzej

Przede wszystkim nie jak się zezłomuje samochód bez OC to kara z UFG GWARANTOWANA. A na inne wypadki czasem jest wyjście. Trzeba szukać po necie.

! Odpowiedz
0 2 ~jan

jezeli samochod dzis zostal zarejestrowany a oc zostalo zaplacone nastepnego dnia to kara 800 zl nie jest przesadna? to okradanie narodu w bialy dzien.

! Odpowiedz
1 1 ~MArek

http://etapia.pl/kara-za-brak-ubezpieczenia-oc-2017/ tutaj też ciekawie opisane

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Ubea_pl

Niestety, wiele osób otrzymuje karę za brak OC przez nieświadomość.
Kupują auto, korzystają z polisy poprzedniego właściciela, a potem zapominają, że takie ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Zatem do wszystkich nowych właścicieli aut - kiedy polisa będzie dobiegać końca, znajdźcie odpowiednie ubezpieczenie dla siebie i zawrzyjcie nową umowę. Inaczej grozi Wam kara.

Katarzyna
porównywarka ubezpieczeń Ubea

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Przyszłość

Taki mamy kraj robić z ludzi krowy dojne

! Odpowiedz
3 4 ~hedonista

W lutym zaplacilem OC 350zl, w pazdzierniku za drugie auto o takich samych parametrach 890 zl. Mam wrazenie , ze to jakas kara. Gratulujedobrej zmiany.

! Odpowiedz
2 8 ~Marek

A kiedy będzie obowiązkowe OC dla rowerzystów?? Też powinni płacić.

! Odpowiedz
2 7 ~Dżejms

Zaczynam nienawidzić własne państwo. Podatek od zagranicznych marketów zawiesili. No k! Tylko opresję na własnym obywatelu biurwa potrafi? Kiedyś biurwa się doczeka - ukręcimy łeb.

! Odpowiedz
3 3 mfind

I znowu parę firm ubezpieczeniowych i niektórzy pośrednicy zaczynają zbiorową psychozę strachu i nakręcania wszystkich na potęgę... Przykre jest takie podejście, gdzie klient walczy o jak najniższą składkę, a wszyscy dookoła go straszą tylko wyższą i wyższą ceną. Kompleksowa pomoc przy wyborze ubezpieczenia, to nasza domena i zwyżki nam niestraszne ! Zapraszamy po lepsze ubezpieczenie :) Pozdrawiam,
Maciek,
porównywarka ubezpieczeń mfind.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne