Karczewski o postulacie protestujących 500 zł w gotówce: Budżetu na to nie stać

Mamy dokładne wyliczenia i wiemy, że budżetu na to nie stać - mówił w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski o postulacie przyznania 500 zł w gotówce, którego domagają się protestujący w Sejmie niepełnosprawni. Dodał, że "na pewno nie dojdzie" do usunięcia ich siłą z Sejmu.

Karczewski mówił w środę w "Radiowej Trójce", że "problemów, które mają niepełnosprawni jest więcej niż postulatów, które zostały zgłoszone" przez protestujących w Sejmie. Zapewnił, że "zna te problemy, dlatego że do jego biura zgłaszają się rodzice osób niepełnosprawnych". "Wiem, że nie wszystkie problemy, ale bardzo dużo problemów zostało już rozwiązanych" - zaznaczył.

"W bardzo szybkim tempie uchwaliliśmy ustawy - i w Sejmie, i w Senacie; one zostały już również podpisane przez pana prezydenta (...), więc tutaj wszyscy stanęli na wysokości zadania" - podkreślił. "Bardzo szybko i sprawnie podjęliśmy kroki wychodzące naprzeciw" - dodał. Dopytywany, co z postulatem 500 zł w gotówce, którego domagają się protestujący w Sejmie, Karczewski powiedział: "mamy dokładne wyliczenia i wiemy, że po prostu budżetu na to nie stać".

We wtorek szefowe resortów finansów i rodziny Teresa Czerwińska i Elżbieta Rafalska zapowiedziały powstanie nowego państwowego funduszu celowego - Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Będzie on zasilany przede wszystkim z dwóch źródeł: obowiązkowej składki z "przekierowania" 0,15 proc. podstawy składki na Fundusz Pracy i daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.

"Powiedzmy sobie otwarcie, Polska nie rozumie, każdy rząd polski nie rozumie, na czym to wszystko polega, na czym polegają potrzeby osób niepełnosprawnych. Zaczynamy budowę systemu od tyłu, znowu się nachapią fundacje i stowarzyszenia, a do nas żadne środki nie trafią" - powiedział Kuba Hartwich, jeden z protestujących w Sejmie, w reakcji na rządowe zapowiedzi wsparcia osób niepełnosprawnych.

Katarzyna Milewicz zaapelowała do osób, które mogą być objęte daniną solidarnościową, aby nie płacili tego podatku. "Żebyście protestowali, nie zgadzali się na to, bo my się na to nie zgadzamy. Wolimy, żeby firmy i prywatne osoby przekazywały nam dobrowolnie pieniądze, a nie przymusowo. Prosimy was, nie zgadzajcie się na tę daninę solidarnościową" - mówiła.

Jedna z matek zaapelowała do społeczeństwa, aby "zrobić wszystko, by w nadchodzących wyborach żadna osoba z PiS nie weszła do samorządu". "W reakcji na jej słowa Iwona Hartwich powiedziała, że "protest nie jest polityczny". "Ale rząd pokazuje, gdzie jest miejsce niepełnosprawnych - na marginesie" oceniła inna z protestujących.

"Panie to (propozycję daniny solidarnościowej - PAP) skrytykowały; później ta niepotrzebna zupełnie uwaga dotycząca niegłosowania na polityków PiS, a później komentarz, że to jest protest niepolityczny - też niepotrzebny. Spodziewałbym się kroku wstecz, porozumienia i powrotu do normalnej sytuacji, dialogu w miejscu, w którym powinien ten dialog być prowadzony, a Sejm powinien być wolny od protestujących" - powiedział w środę Karczewski.

Dopytywany, co się stanie, jeśli osoby protestujące nie opuszczą Sejmu, Karczewski powiedział: "będziemy się wtedy zastanawiać". "Marszałek Marek Kuchciński jest w trudnej sytuacji, ale to nie tylko marszałek Kuchciński, tylko wszyscy politycy" - przyznał Karczewski.

Pytany o wiosenną sesję Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w kontekście protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych Karczewski zapewnił, że zgromadzenie się odbędzie. "Odbędzie się w Sejmie, musi się odbyć" - podkreślił.

"Jestem przekonany, że wszystko pójdzie dobrze. Jest to na pewno jakąś przeszkodą, natomiast zorganizujemy, zobowiązywaliśmy się do tego, przygotowywaliśmy się przez kilka lat do tego szczytu, więc nic nie może nas powstrzymać przed tym, aby szczyt się odbył, bo jest ważny z wielu powodów" - mówił marszałek Senatu.

Na pytanie, czy protestujący zostaną usunięci z Sejmu siłą, marszałek Karczewski zapewnił, że "do tego na pewno nie dojdzie".

Po koniec maja Sejm i Senat będą miejscem międzynarodowej debaty parlamentarnej o aktualnych wyzwaniach i zagrożeniach dla współczesnego bezpieczeństwa światowego. W tych dniach w Warszawie odbędzie się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie; zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł.

Protestujący uważają, że do tej pory zrealizowano jeden ze zgłaszanych przez nich postulatów. Chodzi o podniesienie renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą podpisaną przez - prezydenta renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Prezydent podpisał również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem autorów ustawy (posłów - PiS), spełnia ona jeden z postulatów protestujących w Sejmie i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Innego zdania są protestujący, którzy uważają, że ustawa to "wydmuszka" i nie realizuje ich żądań ws. dodatku. (PAP)

dka/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 polak2

Rząd PIS okłamauje niepełnosprawnych i Społeczeństwo.
Sprzęt ortopedyczny jak było tak jest. wózek NFZ limit 1700 zł koszt od 5000 zł ,aparat ortopedyczny na cała kończynę dolną NFZ limit 1000 zł koszt od 6000 zł wzwyż . buty do aparatów NFZ limit 420 zł koszt 1000 zł nikt taniej nie zrobi. Limity takie od 25 lat nie rewaloryzowane ceny sprzętu w górę 600% .Ludzie już teraz nie kupują sprzętu bo ich nie stać a wprowadzenie bez okresu użytkowania nic nie daje ludzie nie kupią bo nie maja kasy ....A wyliczenie 520 na rehabilitacje to wielkie oszustwo PIS .....????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 search

Koles bredzi, kasy jest pelno, wzrost itp. A jak chwilowo nie ma to rzad moze sprzedac obligacje i kasa bedzie 1 mld w relacji do 1 bln dlugu to zaledwie 0,1% wiec smialo nie wahac sie ministrze.
Broszka mowila ze rzad ma sukcesy w sprzedazy obligacji i to powinno byc kierunkiem przewodnim panstwa PIS

! Odpowiedz
2 7 trooper

Budżetu nie stać na pomoc niepełnosprawnym, a stać na limuzyny dla Macierewicza i ochronę za 40 tys miesięcznie? Stać było budżet na nagrody (na które sobie wg Szydło zapracowali ciężką pracą buahaha)? Stać nas na miliony wyrzucane co miesiąc na miesięcznice smoleńskie? Stać nas na budowanie pomników? Stać nas na miliony rocznie dla Rydzyka i jeszcze grubsze miliony rzucane kościołowi? Stać nas na bzdurną obronę terytorialną i cholendarnie drogie strzelnice? Niech nie mówią, że nas nie stać. To kwestia priorytetów i wyborów. A tym czasem mój sąsiad stawia dom z basenem, 3 nowe luksusowe auta pod wiatą, dochodowy biznes i do tego 4-ka dzieci i 500+.
Za 500+ po kilku latach mu się basen zwróci!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil