Kantor Aliora w kieszeni – pierwsze wrażenia

analityk Bankier.pl

W ciągu zaledwie kilku lat internetowe kantory zdołały sobie zdobyć liczne grono zadowolonych użytkowników. Alior Bank był pierwszym bankiem, który zdecydował się wykorzystać modę na handel walutami w sieci i od 2012 r. oferuje niezależny od ROR pakiet usług. Teraz wprowadza także aplikację mobilną, która może przypaść do gustu użytkownikom lubiącym trzymać rękę na pulsie.

W nasze ręce trafiła aplikacja na platformę Android, ale dziś zadebiutuje także oprogramowanie dla zwolenników systemu iOS. Aby skorzystać z mobilnego dostępu, trzeba posiadać konto w Kantorze Walutowym banku – rejestracja z poziomu aplikacji nie jest możliwa.

Po zainstalowaniu oprogramowania jesteśmy proszeni o powiązanie urządzenia z kontem użytkownika. Procedura znana jest już klientom Aliora i innych instytucji (np. mBanku). Wymaga ona dostępu do serwisu internetowego, w którym prezentowany jest kod QR (skanowany telefonem). W kolejnym kroku klient wpisuje na stronie hasło wysyłane SMS-em, a w aplikacji definiuje PIN.

Dostępu do aplikacji mobilnej strzegą te same zabezpieczenia, co w serwisie internetowym. Konieczne jest podanie numeru klienta (lub e-maila) oraz wpisanie maskowanego hasła. Dodatkowo na ekranie prezentowany jest wybrany przez nas wcześniej obrazek, co ma chronić przed coraz częstszymi ostatnio próbami wyłudzeń phishingowych. Numer PIN służy w aplikacji do potwierdzania przelewów.

Dla snajpera i dla stratega

Interfejs mobilnego kantoru Aliora jest estetyczny i nieprzeładowany opcjami. Na urządzeniach o większym ekranie pewne elementy są jednak nieco zbyt małe by pewnie trafić w nie palcem (np. menu pojawiające się przy prezentacji salda rachunku).

Po logowaniu użytkownika wita ekran z informacjami o rachunkach i ich saldach. Przeciągnięcie palcem w dół wyświetla aktualne notowania walut.

(Screenshot z aplikacji)Waluty możemy kupować na różne sposoby. Pierwszym krokiem jest zawsze wybór pary walutowej, który odbywa się poprzez ustawienie na przewijanej liście odpowiednich rachunków po stronie „kupujesz” i „sprzedajesz”.

(Screenshot z aplikacji)

Jeśli chcemy natychmiast sfinalizować transakcję, to możemy skorzystać z aktualnego kursu, który jest blokowany dla nas na kilkanaście sekund. Innym sposobem jest złożenie zlecenia, w którym można określić m.in. interesujący nas kurs, czas ważności oraz dodatkowe opcje (np. zwrot środków lub zakup po kursie obowiązującym w razie nieziszczenia się zdefiniowanego warunku). Kredytobiorcy docenią także możliwość ustalenia terminu realizacji zlecenia na konkretny dzień w miesiącu.

Powiadomienia i notowania

W odróżnieniu od mobilnej wersji strony internetowej aplikacja ma możliwość wyświetlania powiadomień. Użytkownik może zdefiniować kilka rodzajów komunikatów – m.in. o realizacji zleceń, braku środków na realizację zlecenia oraz wpływach na poszczególne rachunki. Z naszych testów wynika jednak, że powiadomienia o przychodzących transferach nie są wyświetlane „w tle” – aplikacja musi być w tym czasie uruchomiona.

Oprócz obsługi zakupu i sprzedaży walut mobilny kantor pozwala także podejrzeć historię operacji, wykonywać przelewy z rachunków i zarządzać kartami płatniczymi. Notowaniom walut towarzyszą wykresy, których zakres można samodzielnie definiować, a więc narzędzie przyda się także do tego, aby śledzić trendy na rynku.

W testowanej przez nas wersji aplikacji pojawiły się drobne błędy – np. wyświetlenie nieprawidłowego salda rachunku. Po ich poprawieniu mobilny kantor będzie jednak z powodzeniem zastępował „duży” serwis internetowy banku.

Michał Kisiel

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 0 ~Monia84kg

Również korzystam i POLECAM! Podaję nowy KOD PROMOCYJNY do wpisania podczas składania wniosku:

56JQTGFNTFA4

! Odpowiedz
1 3 ~Juroslaw

Alior nie jest pierwszym bankiem,ktory prowadzi sprzedaz walut online.Reiffeisen juz taka usluge mial w 2007 roku z o wiele lepszym roznicami w kupnie/sprzedaz.

! Odpowiedz
7 1 ~Ola

Hej, podaję kod rekomendacyjny Alior Bank Kantor Walutowy - HNV57Y8225NP - do wpisania podczas rejestracji w Kantorze! pozdrawiam

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 8 ~ekspert

Notowania w alior walut to żart . Szukanie frajera

! Odpowiedz
8 2 ~gość

wymieniam w ergokantorze, brak jakiś tam opłat, szybko i sprawnie

! Odpowiedz
6 2 ~Radol

Ja też polecam cashbroker.com, ja i moi znajomi wymieniamy tylko tam szybko i sprawnie

! Odpowiedz
6 2 ~Dadol

Ja wybrałem cashBroker.com Polecam wszystkim

! Odpowiedz
4 1 ~Janek

Wybieram ten kantor już od dłuższego czasu. Polecam ich serdecznie zawodowa obsługa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne