REKLAMA

Kamienie, petardy, pobicia. Policja zatrzymała 25 osób po wydarzeniach w Białymstoku

2019-07-22 10:08
publikacja
2019-07-22 10:08

Trwają działania policji w związku z sobotnimi wydarzeniami w Białymstoku - podkreśla MSWiA w poniedziałek w komunikacie. Tego typu sytuacje zasługują na potępienie; policja będzie stanowczo reagować na wszelkie przejawy agresji - zaznacza minister Elżbieta Witek.

fot. Michał Kość / / FORUM

W sobotę po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

MSWiA podkreśla w poniedziałek w komunikacie, że działania policji w związku z sobotnimi wydarzeniami w Białymstoku nadal trwają. "Do tej pory policjanci zatrzymali 25 chuliganów, którzy naruszyli prawo w trakcie zgromadzeń w Białymstoku. Usłyszeli oni zarzuty z Kodeku karnego i Kodeksu wykroczeń" - informuje MSWiA.

Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane w związku z zajściami podczas białostockiego Marszu Równości - poinformował w poniedziałek przed południem wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak zaznaczył, kilkanaście następnych zostało zidentyfikowanych. W najbliższych godzinach zostaną oni doprowadzeni do jednostek policji - dodał.

W niedzielę podlaska Policja opublikowała wizerunki osób poszukiwanych w związku z zajściami na sobotnim Marszu Równości. Funkcjonariusze nadal analizują zgromadzony materiał i wizerunki kolejnych poszukiwanych osób będą publikowane na bieżąco.

"Jeszcze raz podkreślam, że w Polsce nie ma przyzwolenia na zachowania godzące w prawa innych osób – tego typu sytuacje zasługują na potępienie. Policja będzie stanowczo reagować na wszelkie przejawy agresji. Osoby dopuszczające się ataków na inne osoby ze względu na ich poglądy czy orientację to zwyczajni zwyrodnialcy" - zaznacza minister Elżbieta Witek.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku od początku wzbudzał emocje. Na dzień marszu zgłoszono w białostockim magistracie ponad 70 zgromadzeń, ostatecznie - jak informował w sobotę urząd - odbyło się kilka. Marsz rozpoczął się na placu NZS, gdzie kilkanaście godzin przed nim rozpoczęło się czuwanie przy sąsiadującym z placem pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, do tego zgromadzenia dołączyli też licznie kibice, którzy chwilę przed marszem mieli swoją manifestację przy tym placu. Jeszcze przed marszem dochodziło do słownych utarczek między uczestnikami a kontrmanifestantami. Kontrmanifestanci szli po obu stronach marszu przez cały czas, odgradzał ich kordon policji. Kilka razy próbowano zablokować marsz, kontrmanifestanci stawali na przejściach dla pieszych i na skrzyżowaniach. Do najpoważniejszego - w ocenie policji - doszło przy białostockiej katedrze, tam próbowano blokować marsz siadając na całej szerokości ulicy i placu z hasłem "Normalna rodzina=chłopak+dziewczyna", a w stronę policjantów rzucano kamieniami i butelkami, funkcjonariusze musieli użyć środków przymusu.

W niedzielę rano wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński poinformował na Twitterze, że zatrzymano 25 chuliganów, którym przedstawiono zarzuty. Jak doprecyzował rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa, zatrzymano 21 sprawców wykroczeń, z czego 19 ukarano mandatami, a przeciw dwóm osobom skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Dodał, że kolejnych czterech zatrzymanych to sprawcy przestępstw.

Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Krupa powiedział w niedzielę po południu PAP, że policja analizuje zebrany materiał wideo, który jest ogromny. W niedzielę po południu funkcjonariusze zaczęli publikować na stronie internetowej podlaskiej policji wizerunki osób, które są podejrzane, m.in. o udział w pobiciu 14-latka oraz blokowanie ulic. Krupa mówił, że ewentualne kolejne publikacje będą następować w miarę analizowanego materiału. (PAP)

mgost/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
borma
Szybciutko ich wypuszcza. Po wypowiedziach politykow nie pozostanie nic innego. Oni sa pod ochrona PiSu. Natomiast oskarzenia padna pod adresem poszkodowanych. To jest przeciez Polska PiSu. Prawo jest bezwartosciowe. Juz sam Ziobro o tym zaswiadcza.
anannke
Jak nudne życie muszą mieć osoby, które się interesują tym co ktoś inny robi w sypialni.
trollmaster
no chyba, że demonstruje to na ulicy.
histeryk
Na zdjęciach widać, że po stronie marszu równości 90% to były dziewczyny. Trochę obciach dla panów po drugiej stronie barykady... Myślę, że naprawdę trzeba mieć dużo odwagi, aby przyjść na taki marsz wiedząc, że będę w ciebie rzucali kamieniami i kopali cię po plecach i po głowie, jeśli nadarzy im się taka okazja.
iwonka50
Ciekawe kto i po co wydał pozwolenie na kontrmanifestacje?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trollmaster
o, to juz nie mozna napisac nic przeciwko homofobii, hahahaha.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki