REKLAMA
BADANIE

LEX KACZYŃSKIKaczyński nie zapłaci 700 tys. zł Sikorskiemu. PiS zmienił prawo

Agata Wojciechowska2023-01-30 10:23, akt.2023-01-30 13:36redaktor
publikacja
2023-01-30 10:23
aktualizacja
2023-01-30 13:36

Sąd wydał wyrok, że Jarosław Kaczyński musi przeprosić Radosława Sikorskiego, a ponieważ się od tego uchylał, ma wydać 700 tys. zł. PiS zmienił więc Kodeks postępowania cywilnego, by znacząco zmniejszyć wymiar kary prezesa, bo prawo będzie się tyczyło trwających postępowań. Wyrok Kaczyński kontra Sikorski jest nieprawomocny. 

Kaczyński nie zapłaci 700 tys. zł Sikorskiemu. PiS zmienił prawo
Kaczyński nie zapłaci 700 tys. zł Sikorskiemu. PiS zmienił prawo
fot. Jerzy Dudek, Michał Dyjuk / / FORUM

Jeśli chodzi o majątek Jarosława Kaczyńskiego, Sejm włączył czwarty bieg. Późną nocą uchwalono nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która zmienia procedurę egzekwowania przeprosin za naruszenie dóbr osobistych. Nowy paragraf 4 w artykule 1050 stanowi, że w przypadku gdy dłużnik nie składa oświadczenia odpowiedniej treści, mimo wyznaczenia terminu pod groźbą grzywny, sąd wymierzy mu karę do 15 tys. zł i nakaże zamieszczenie przeprosin w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na jego koszt - napisała Wirtualna Polska. Zapowiada się, że biuletyn będzie musiał wprowadzić specjalny dodatek.

Tym sposobem Jarosław Kaczyński znacząco oszczędzi, gdyż zasądzone 700 tys. zł nie będzie możliwe do ściągnięcia. Do nowego prawa dodano "małym druczkiem", że jeśli wierzyciel nie wyegzekwował pieniędzy od dłużnika, to przepraszający będzie mógł wystąpić do sądu o uchylenie orzeczenia nakazującego zapłatę. 

Przypomnijmy, że sprawa zaczęła się od sporu o katastrofę smoleńską. Prezes PiS zarzucił europosłowi, że blokował notę o eksterytorialności miejsca, w którym rozbił się Tupolew. Jarosław Kaczyński miał to działanie nazwać "zdradą dyplomatyczną". Nie udowodniono takiego działania Radosławowi Sikorskiemu. Sąd nakazał opublikowanie przeprosin w portalu Onet.pl. Prezes PiS tego nie zrobił. Dlatego sąd przyznał europosłowi 708 tys. zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin. Jarosław Kaczyński w "Gazecie Polskiej" zaznaczył wówczas, że będzie zmuszony sprzedać dom na Żoliborzu, aby pokryć długi. I to może nie wystarczyć, gdyż jest właścicielem zaledwie 1/3 nieruchomości. Zareagował na to Radosław Sikorski, który zaproponował wpłatę 50 tys. zł na siły zbrojne Ukrainy w zamian za odstąpienie "od domagania się przeprosin". Wówczas z odsieczą prezesowi przyszedł Sejm, uchwalając nowelizację.

Ustawa teraz trafi do Senatu. 

W poniedziałkowe popołudnie na oburzenie opinii publicznej zareagował rzecznik PiS. "Łączenie prywatnej sprawy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ze zmianą przepisów w kodeksie postępowania cywilnego jest nieuzasadnione. Aby przeciąć spekulacje, nasi senatorowie zgłoszą poprawkę, że te przepisy będą stosowane do postępowań dopiero w przyszłości. Niech politycy Platformy Obywatelskiej nie mierzą nas swoją miarą - zapowiedział Rafał Bochenek.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (91)

dodaj komentarz
kacz-dzong-un
Pisiory jak zawsze ponad prawem
the_truth
Tu nie chodzi o to pomiedzy kim jest spor ale o to ze SADY WYDAJA POLITYCZNE WYROKI !!!
J.Kaczynski ma byc tak samo traktowany jak D.Tusk ! A w tym przypadku wydaje mi sie ze sedzia za bardzo lubil jedna partie !
prawnuk
Człowieku prorok przyjmuje 7/7 i 24/24 możesz sie tam zgłosić z DOWODEM, że Sikorski WYCOFAŁ stosowne pismo (które wyjaśnijmy, podobnie jak zamach istnieje tylko w wyobrażni Kaczyńskiego) i popełnił zdradę dyplomatyczną.

Jeśli Donald Tusk będzie kłamał to też należy go sądzić (tzn zainteresowani z prywatnego oskarżenia).
Sikorski
Człowieku prorok przyjmuje 7/7 i 24/24 możesz sie tam zgłosić z DOWODEM, że Sikorski WYCOFAŁ stosowne pismo (które wyjaśnijmy, podobnie jak zamach istnieje tylko w wyobrażni Kaczyńskiego) i popełnił zdradę dyplomatyczną.

Jeśli Donald Tusk będzie kłamał to też należy go sądzić (tzn zainteresowani z prywatnego oskarżenia).
Sikorski grzecznie poprosił by Kaczyński przestał łgać, a jak tamten łgał dalej - to skierował sprawę do sądu.

Zawsze możesz pozwać kogoś w trybie cywilnym za kłamstwo. Kaczyńśki łgał na temat Sikorskiego mimo braku jakiegokolwiek dowodu.

A wyrok na łgarzu nie jest polityczny - to wyrok na kłamcy
kaczdzonjar
Polska pod rządami PiS coraz bardziej przypomina reżimy i dyktatury na wschód od naszej granicy - coś nam nie pasuje - ustawa działająca wstecz i sprawa załatwiona. czyli dekrety i postanowienia jednoosobowe. Jak mocno PiS nienawidzi demokracji? - każdy widzi
drsmith
Takie rzeczy sa typowe dla krajów totalitarnych. Ale Polska to esencja demokracji. Coś tu nie gra.
polityka_to_nie_ekonomia
Prawo i sprawiedliwość. BTW Kaczyński nie miał okazji by wypełnić zalecenia sądu nim doszło do kwot typu 700k?
Z drugiej strony czy to oznacza, że będzie można za nieduże pieniądze robić to samo co politycy? Mówić co się chce, nawet największe kłamstwa, bez ponoszenia konsekwencji?
jezykminimalny
Sikorski z konsultacji wyciąga 800 000 euro rocznie, nie ujawnia źródła jako jedyny europoseł w PE.
krokus12
I co to ma wspólnego z powyższą sprawą ? stosując Twoją logikę to ochrona Prezesa kosztuje około 2 mln z naszych podatków .
prawnuk
ciekawe. Wejdz na twittera Sikorskiego to sie dowiesz WSZYSTKIEGO
lancealot
To już nie jest kraj z dykty. To Bantustan, gdzie każdy kacyk uważa, że prawo musi być po jego stronie.
A docelowo, jeżeli przejmą sądy, pewnie będzie jak w PRL gdzie za podpadnięcie partyjniakowi lądowało się w więzieniu.

Powiązane: Katastrofa smoleńska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki