REKLAMA
RPP

Kaczyński zapłaci Sikorskiemu 700 tys. zł. To decyzja sądu

2022-12-02 17:51, akt.2022-12-03 14:50
publikacja
2022-12-02 17:51
aktualizacja
2022-12-03 14:50

Radosław Sikorski wygrał proces cywilny z Jarosławem Kaczyńskim za słowa o jego udziale w blokowaniu działań MSZ podczas katastrofy smoleńskiej, zarzucając mu zdradę dyplomatyczną. Zasądzone wówczas przeprosiny się nie pojawiły. Zapłata 700 tys. zł to skutek tego zaniechania. 

Kaczyński zapłaci Sikorskiemu 700 tys. zł. To decyzja sądu
Kaczyński zapłaci Sikorskiemu 700 tys. zł. To decyzja sądu
fot. Jerzy Dudek, Michał Dyjuk / / FORUM

Jarosław Kaczyński w 2016 roku powiedział, że Radosław Sikorski zablokował działania MSZ mające na celu wyłączenie terenu katastrofy z jurysdykcji rosyjskiej. 

To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego: zdrada dyplomatyczna - powiedział wówczas prezes PiS. 

Sikorski wniósł sprawę do sądu, domagając się 30 tys. zadośćuczynienia, które miały być wpłacone na Fundację dla Polski oraz przeprosin opublikowanych na portalu Onet. Sąd przychylił się jedynie do tego drugiego żądania. Jednak przeprosiny do dzisiaj nie zostały opublikowane. Dlatego też Radosław Sikorski wszczął egzekucję zastępowalną, czyli przeprosiny opublikowałby sam pokrzywdzony, ale za pieniądze ściągnięte z konta prezesa PiS. Sąd pierwszej instancji w Warszawie przyznał ponad 708 tys. zł na ten cel. Wyrok na razie nie jest prawomocny. 

Jak informuje PAP, rzecznik PiS powiedział, że sąd nałożył "kwotę nieracjonalną i kompletnie nieadekwatną". "Nie przypominam sobie, by takie orzeczenia zapadały wcześniej, zwłaszcza że postępowanie wciąż toczy się przed Sądem Najwyższym w związku z wniesioną skargą kasacyjną" - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek. Jak dodał, sąd, zgodnie z praktyką, powinien wstrzymać wykonanie tego orzeczenia do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed Sądem Najwyższym.

Portal tvp.info o decyzji sądu dotyczącej szefa PiS: sprawa wraca do Sądu Najwyższego

Portal tvp.info zwrócił się do prawnika reprezentującego przed sądem Jarosława Kaczyńskiego. Radca prawny Adrian Salus podkreśla, że opisywane nieprawomocne postanowienie sądu z 26 listopada zostanie przez nich zaskarżone. "Równolegle do zażalenia wdrażamy inne odnośne kroki prawne w sprawie, celem wyeliminowania z obrotu prawnego rzeczonego postanowienia. Warto w tym miejscu podkreślić, iż w toku procedury merytorycznej, sprawę rozstrzygnie Sąd Najwyższy, który przyjął naszą skargę kasacyjną do rozpoznania" – powiedział Salus cytowany przez portal tvp.info.

Jak pisze portal tvp.info "prawnik nie chce oceniać samego orzeczenia, przypominając, że jest ono nieprawomocne, ale przyznaje, że tą sytuację należy traktować jako zagrożenie dla wolności słowa i swobody dyskusji publicznej".

"W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje. Choćby w imię ustrojowej zasady sprawiedliwości społecznej" – zaznacza rozmówca portalu tvp.info.

pap (aop/ mrr/)

aw/pap

Źródło:Bankier24
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (108)

dodaj komentarz
r4k
Prawda o Kaczyńskim:
https://youtu.be/E8QRKTtxe-U?list=PLjHlnCDPqRV7qWKxCNxYBWeGfgjmqHoTH
faramir_z_gondoru
Wierzycie, że Kaczor z własnych pieniędzy to zapłaci?
eunuchy_z_ue
kluczem jest słowo: nieprawomocny. Tyle w temacie.
lebero654
Kolega rzecznik PIS opowiada nieprawdę. Wyrok jest prawomocny, a skarga kasacyjna jest NADZWYCZAJNYM środkiem prawnym. Dlatego sąd zasądził kwoty Sikorskiemu. Oczywistym jest, że Kaczyński nie zapłaci Sikorskiemu, bo ten typ tak ma, ale może przestanie wygadywać brednie i pomówienia. Chociaż wątpię, bo ten typ tak ma.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wojtek2u
zadziwiające! o ile znam prawo to sąd powinien zawiesić postępowanie do czasu rozstrzygnięcia kasacji przez SN. Polskie sądy sa nie tylko "wolne" ale i bezprawne, każdy sędzia jest Panem naszych losów a sam jest nietykalny. Obłęd
kacz-dzong-un
Ten bezkarny dyktator może sobie bredzić niestworzone rzeczy na temat różnych zdarzeń i osób, ale fajnie by właśnie było, jakby to wszystko pociągało konsekwencje, takie jak w przypadku zwykłego obywatela oczerniającego jakąś grupę osób lub osobę.

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki