REKLAMA

KNF wydała rekomendacje ws. likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych

2022-07-18 12:49
publikacja
2022-07-18 12:49
KNF wydała rekomendacje ws. likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych
KNF wydała rekomendacje ws. likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych
/ Shutterstock

Zapobieżenie naruszaniu interesów ubezpieczających i ubezpieczonych to jedne z celów rekomendacji dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, które zostały wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego - poinformowała komisja w poniedziałkowym komunikacie.

Jak podano, celem rekomendacji jest zapewnienie zgodności działalności zakładów ubezpieczeń z przepisami prawa, zapobieżenie naruszaniu interesów ubezpieczających, ubezpieczonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia oraz ograniczenie ryzyka występującego w działalności zakładów ubezpieczeń.

Dodano, że rekomendacje stanowią podstawę dla wypracowania standardu postępowania zakładów ubezpieczeń w zakresie likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych.

"Rekomendacje zawierają wymagania wynikające wprost z obowiązujących przepisów prawa, z orzeczeń Sądu Najwyższego wskazujących pożądany sposób postępowania zakładów ubezpieczeń, z potrzeby ochrony indywidualnych interesów ubezpieczających, ubezpieczonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia oraz z oczekiwań nadzorczych w stosunku do zakładów ubezpieczeń w zakresie organizacji i zarządzania przez nie procesem likwidacji szkód" - podano w komunikacie.

Zaznaczono, że projekt rekomendacji był konsultowany m.in. z Rzecznikiem Finansowym, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polską Izbą Ubezpieczeń, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz innymi podmiotami, które zgłosiły wolę udziału w konsultacjach - w szczególności ze Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Związkiem Dealerów Samochodów, Automobilklubem Polskim i Związkiem Rzemiosła Polskiego.

Jak wyjaśniono w komunikacie, rekomendacje obejmują takie obszary jak: terminowe wypłacanie świadczeń, wypłacanie świadczeń z zachowaniem zasady pełnego odszkodowania, respektowanie obowiązków informacyjnych wobec uprawnionych, nadzór i kontrola nad procesem likwidacji szkód ze strony organów zakładu ubezpieczeń, kontrola wewnętrzna w procesie likwidacji szkód, czy nadzór i kontrola zakładów ubezpieczeń nad podmiotami zewnętrznymi, którym powierzono czynności z zakresu likwidacji szkód.

Komisja oczekuje, że rekomendacje będą stosowane przez zakłady ubezpieczeń nie później niż od 1 listopada 2022 r.

Pełna lista, składająca się z 25 rekomendacji, znajduje się na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.(PAP)

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki