KNF ma uwagi do nowej ustawy antylichwiarskiej

W projekcie nowej ustawy antylichwiarskiej firmowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości znalazła się propozycja częściowego zwolnienia banków z reżimu Rekomendacji T KNF. Nadzorca nie patrzy jednak na tę ideę łaskawym okiem. Urząd opublikował na Twitterze krótkie oświadczenie.

W uzasadnieniu do projektu nowej ustawy antylichwiarskiej Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że wprowadzenie dalszych ograniczeń w wysokości dopuszczalnych opłat i prowizji w kredytach konsumenckich zapewne wyeliminuje z rynku część firm pożyczkowych. Lukę miałyby wypełnić, zdaniem resortu, banki.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

W tym celu zaproponowano, żeby część instytucji bankowych mogła udzielać kredytów z pominięciem Rekomendacji T KNF. Dokument ten określa m.in. zasady zarządzania ryzykiem w przypadku kredytów dla osób fizycznych, w tym zalecane granice obciążenia długiem klienta czy mechanizmy oceny zdolności kredytowej.

W opublikowanym na Twitterze oświadczeniu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego czytamy, że konsultacje prowadzone pomiędzy UKNF a Ministerstwem Sprawiedliwości "nie miały formuły opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych w rządowym procesie legislacyjnym". Nadzorca udzielił jedynie "wsparcia eksperckiego".

"Urząd KNF od początku prac nad projektem stał na stanowisku, że nie jest możliwe odstąpienie od stosowania Rekomendacji T wobec sektora bankowego" - napisano w oświadczeniu, które można odczytać jako zdystansowanie się od jednej z propozycji zawartych w projekcie. Nadzorca ma także wątpliwości, co do koncepcji objęcia nadzorem sektora instytucji pożyczkowych oraz pośredników kredytowych.

"Z uwagi na fakt, że zakres przedmiotowych rozwiązań dotyczy systemowych zagadnień związanych zarówno z nadzorem nad rynkiem finansowym, jak i ochroną jego uczestników, konieczne jest zaangażowanie w proces szerokich konsultacji instytucji odpowiedzialnych za regulacje sektora finansowego oraz za ochronę konsumentów" - wskazano w dokumencie.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 antek10

To juz ze SKOKów nie bedzie dało sie brac kasy za darmo?

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 50 janusz_biznesu

Wszystkie kredyty z RSO większym niz 30% powinny być traktowane jak lichwa i karane wg kk.

! Odpowiedz
11 43 nostsherlock

Czyli banki zazdrosne o zyski firm zajmujących się chwilówkami zajęły się ciężkim lobbingiem, żeby przejąć kontrolę nad rynkiem wygryzając konkurencję

! Odpowiedz
14 30 jes

Ponieważ bankom w Polsce wszystko wolno i nigdy wcześniej nie miały się tak dobrze jak teraz. Ale nie na darmo wstawia się premiera bankowca by jakaś konkurencja była.

Jak trzeba zwrócić wyłudzone pieniądze np. z kredytów frankowych to płacz, że sektor tego nie udźwignie a jak wypłata dywidendy to wrzask, że mamy się dobrze i dlaczego ograniczają transfer kasy do skarbu państwa lub spółek matek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne