KNF chce uregulować robo-doradców, kryptoaktywa i crowdfunding

Robo-doradztwo, kryptoaktywa i finansowanie społecznościowe za pośrednictwem tzw. platform crowdfundingowych - to niektóre nowe zjawiska na rynku finansowym, które zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wymagają uregulowania.

(fot. Robert Gardzinski / FORUM)

KNF przedstawiła w czwartek "Cyfrową Agendę Nadzoru", zawierającą plan działań Urzędu w zakresie nowoczesnych technologii, innowacji i cyberbezpieczeństwa. W ocenie Komisji ich podjęcie jest "niezbędne w obliczu wyzwań determinowanych przez nowe zjawiska technologiczne i biznesowe na rynku finansowym oraz potrzebę cyfrowej transformacji".

Planowane działania Komisji pogrupowano w czterech blokach tematycznych. Pierwszy odnosi się do "nowych zjawisk na rynku finansowym", czyli zjawisk inwestycyjnych, które zostały zidentyfikowane na rynku finansowym oraz wymagają podjęcia działań wyjaśniających i legislacyjnych (aktywa cyfrowe, crowdfunding) lub zajęcia stanowiska przez organ nadzoru (np. robo-doradztwo, wykorzystywanie mediów społecznościowych).

Drugi obszar - "wspieranie Fintech” – to planowane wspieranie innowacji na rynku finansowym, zarówno poprzez aktywizację działań faktycznych w stosunku do podmiotów nadzorowanych, jak i nienadzorowanych (Program Innovation Hub, piaskownica wirtualna) oraz wspieranie inicjatyw legislacyjnych określających zasady wprowadzania innowacyjnych usług na rynku finansowym.

Trzecia sfera dotyczy "cyberbezpieczeństwa" i skoncentrowania się na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w chmurze, przeglądzie i aktualizacji rekomendacji dotyczących zarządzania ryzykami IT na rynku finansowym, wprowadzeniu jednolitego modelu analitycznego ryzyka obszaru cyberbezpieczeństwa oraz realizacji różnorodnych form działań edukacyjnych w tematyce cyberbezpieczeństwa.

Urząd określa ponadto zamierzenia w zakresie zwiększenia skali digitalizacji korespondencji w obustronnym kanale wymiany informacji, wprowadzenia nowych form komunikacji i interaktywności z Urzędem oraz rozszerzenia automatyzacji procesów.

W sferze nowych zjawisk na rynku finansowym KNF planuje wydanie stanowisk nadzorczych wyjaśniających status prawny aspektów określonej działalności w świetle przepisów prawa. Kolejny krok stanowić będą inicjatywy legislacyjne Urzędu w celu uregulowania obszarów, gdzie interwencja jest wymagana ze względu na bezpieczeństwo obrotu i interes nieprofesjonalnych uczestników obrotu. Wśród zjawisk - które w ocenie Komisji - wymagają podjęcia działań jest m.in. stosowanie tokenów, klasyfikacja kryptoaktywów i uregulowanie obrotu aktywami cyfrowymi, pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorców poprzez finansowanie społecznościowe, za pośrednictwem tzw. platform crowdfundingowych, a także nowe sfery działalności maklerskiej. Komisja planuje m.in. wydanie wytycznych dotyczących robo-doradztwa, a także wytycznych w sprawie wykorzystania mediów społecznościowych do komunikacji z klientami i potencjalnymi klientami.

Jeśli chodzi o wspieranie FinTechów, Komisja chce m.in. dostosować aktualne regulacje, które obecnie nie zawierają szczegółowych zasad wspierania rozwoju podmiotów FinTech przez instytucje państwowe, oraz rozwijać program Innovation Hub, m.in. poprzez wyodrębnienie dwóch strumieni wsparcia. Pierwszy ma być dedykowany grupie podmiotów nadzorowanych, drugi - grupie podmiotów nienadzorowanych. Jak napisano, celem Programu jest wsparcie innowacji finansowych poprzez identyfikację właściwych przepisów prawa, regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do planowanego modelu działalności. KNF chce także zapewnić podmiotom zainteresowanym, które przeszły odpowiednią ocenę w ramach Programu, możliwości testowania w wybranych technologiach swoich rozwiązań w ramach piaskownicy wirtualnej (środowisko testowe).

"Podmioty tworzące nowatorskie rozwiązania będą mogły przetestować je przy wsparciu i pod nadzorem regulatora. Uruchomienie węzła obserwacyjnego sieci blockchain w UKNF umożliwi testowanie rozwiązań rynku kapitałowego, bankowego, ubezpieczeniowego w zakresie Trwałego Nośnika oraz eVotingu" - napisano w Agendzie.

W sferze cyberbezpieczeństwa KNF planuje m.in. wydanie nowego komunikatu chmurowego, który ma zastąpić komunikat UKNF z 2017 r., stając się krajowym stanowiskiem nadzorczym w sprawach korzystania z usług chmurowych. Jak podano, projektowany dokument określi m.in. model referencyjny adopcji chmury dla podmiotów rynku finansowego, wytyczne klasyfikacji informacji i szacowania ryzyka, jak również wymogi, jakie powinni spełniać dostawcy usług chmurowych. Komisja zapowiada także przegląd rekomendacji dotyczących zarządzania ryzykami IT na rynku finansowym.

Z kolei realizując program E-Urzędu KNF chce upowszechnić digitalizację korespondencji w kontaktach z interesariuszami. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 sammler

Nie mogą zapanować nad bankami spółdzielczymi, a marzy im się kontrolowanie kryptoaktywów.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 20 anty12

Nalezy tak czyta - skonczyla sie juz kasa na rzdawnictwo wiec chcemy ukrasc obywatelom im kase. Ja codziennie komentuje ze PiS w imie swojej chorej ideologii ukradnie Wam pieniedze z banku. Nie wierzycie ? Zobaczycie juz niedlugo. Grzesiu, jak dzisiejsza narada w KC ? Kogo okradniecie, zeby patusom zylo sie lepiej ?
Jestecie karani za to ze jestescie zaradni a Mateuszek mowi cos o dorabianiu sie HAHAHAHHA. No kon by sie usiaml A pozniej lament ze Polacy emigruja. MAteuszko zostanie tylko TWoj elektorat i bedzie poparcie na poziomie 100%. Ekonomisci wyliczyli ze po radykalnych cieciach w Rumujnii, wyprzedza nas za 5 lat w PKB PPP, czyli bedziemy 2 panstwem od konca w UE przed Bulgaria. Zyc nie umierac Miska ryzu dla kazdego !! Zobaczysz Morawiecki podatki jak swinia niebo. Ludzi epo prostu wyjada za granica. TAk samo Ci wyjdzie jak z danina solidarnosciowa. Oj bardzo zle musi byc z finansami panstwa skoro juz takie chamskie pomysly macie, ale nic ni eprzebije oblibacji na 0% na 100 lat. Hiior po prostu!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 furgas

Już przebierają swoimi lepkimi palcami.
Ręce precz!

! Odpowiedz
1 11 dons1932

A co konkretnie nie jest opodatkowane?

! Odpowiedz
4 2 zzibi2

obrót, normalnie kupujesz produkt i sprzedajesz - masz zarobek od nadwyżki płacisz VAT
jak kupisz krypto za 10k i sprzedaż za 15k to te 5k zarobku nie jest opodatkowane

! Odpowiedz
0 2 blind-oln odpowiada zzibi2

Jak kupisz euro za 10k i sprzedaż za 15, to płacisz VAT?

! Odpowiedz
8 3 degrengolada

Pierwszy odnosi się do "nowych zjawisk na rynku finansowym", czyli zjawisk inwestycyjnych, które zostały zidentyfikowane na rynku finansowym oraz wymagają podjęcia działań wyjaśniających i legislacyjnych

Jak najszybciej należy opodatkować te niestety niebezpieczne "zjawiska"

! Odpowiedz
1 6 nellington

Co ma KNF do podatków? Tak konkretnie poproszę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -2,37% 53 781,02
2020-02-25 17:15:02
WIG20 -2,76% 1 945,71
2020-02-25 17:15:00
WIG30 -2,78% 2 252,04
2020-02-25 17:15:01
MWIG40 -1,87% 3 834,80
2020-02-25 17:15:01
DAX -1,88% 12 790,49
2020-02-25 17:37:00
NASDAQ -2,77% 8 965,61
2020-02-25 22:03:00
SP500 -3,03% 3 128,21
2020-02-25 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.