KE chce obniżyć podatek akcyzowy dla drobnych producentów alkoholu

Komisja Europejska w ramach rewizji dotychczasowych przepisów o podatkach akcyzowych proponuje m.in. obniżenie stawek dla drobnych producentów napojów alkoholowych, np. browarów rzemieślniczych oraz wprowadzenie przejrzystych regulacji dla denaturatu.

KE chce obniżyć podatek akcyzowy dla drobnych producentów alkoholu
KE chce obniżyć podatek akcyzowy dla drobnych producentów alkoholu (fot. deyangeorgiev / YAY Foto)

Urzędnicy KE uważają, że obecne przepisy UE dotyczące podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych są mało przejrzyste i przestarzałe. Przyjęta w 1992 r. dyrektywa Rady UE określająca m.in. poszczególne rodzaje wyrobów alkoholowych i wyznaczająca dla nich minimalny poziom wysokości podatku akcyzowego (kraje członkowskie mają prawo wprowadzić wyższe stawki akcyzy zgodnie z własną polityką fiskalną) nie była nigdy nowelizowana.

W piątek Komisja Europejska przedstawiła raport dotyczący skuteczności obecnych regulacji wraz z listą proponowanych poprawek. KE chce m.in. wspierać drobnych przedsiębiorców zajmujących się produkcją alkoholu. Aby to osiągnąć urzędnicy proponują m.in. obniżenie podatku akcyzowego oraz wprowadzenie ulg podatkowych na napoje produkowane np. przez małe, niezależne browary, winiarnie czy małe gorzelnie. Możliwość obniżenia akcyzy odnosiłaby się także do niektórych produktów o charakterze regionalnym lub tradycyjnym.

KE podkreśla, że zastosowanie niższego podatku akcyzowego od tych produktów nie zakłóci konkurencji na rynku wewnętrznym, ponieważ produkcja taka jest ograniczona i ma z reguły niewielki zasięg. Urzędnicy chcą ponadto zezwolić państwom członkowskim na zwalnianie z podatku akcyzowego alkoholi domowego wyrobu, które nie są produkowane w celach handlowych.

KE podkreśla także konieczność wprowadzenia przejrzystych przepisów dotyczących alkoholu denaturowanego. Alkohol ten nie jest przeznaczony do spożycia, ale traktowany jako środek gospodarczy (stosowany np. jako środek do dezynfekcji w szpitalach, laboratoriach czy aptekach) i z racji tego zwolniony jest z akcyzy. Urzędnicy zauważyli jednak, że brak kontroli nad produkcją i dystrybucją denaturatu może prowadzić do nadużyć, ponieważ denaturat bywa wykorzystywany do produkcji niebezpiecznych dla zdrowia podróbek napojów alkoholowych. Tym bardziej, że jako środek do użytku gospodarczego sprzedawany jest taniej od wyrobów spirytusowych.

Raport Komisji Europejskiej poprzedzony został konsultacjami społecznymi, które trwały ponad rok i zakończyły się w lipcu br. Brali w nich udział przede wszystkim przedsiębiorcy, producenci napojów alkoholowych i dystrybutorzy.

Rekomendacje KE zostały teraz przekazane państwom członkowskim. Te zadecydują, czy chcą zaproponowanych zmian w dyrektywie. Jeśli tak, Komisja Europejska podejmie prace nad zmianą dotychczasowej legislacji.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~ttip

To obniżenie podatku raczej nie będzie miało żadnego znaczenia, bo kiedy wejdzie CETA, to najprawdopodobniej po kilkunastu latach tacy drobni producenci znikną całkowicie.

! Odpowiedz
0 1 ~winiarz

oni chcą wesprzeć małych producentów ze starej Uni, polaków to nie dotyczy. robią przepis dla siebie ???

! Odpowiedz
1 2 ~Eskimos

Ciekawi mnie wspomniana kwestia denaturatu.
Czyli jednak są amatorzy.
Teraz celnik będzie musiał zatrzymywać kontrabande z Ukrainy pytając o papierosy, wódkę i denaturat.

! Odpowiedz
0 3 ~sdsadasd

policzyli chłopaki że francuzi i niemcy dużo tego produkują

! Odpowiedz
6 2 ~StanRS

Trzeba dowalić podatkiem alkohol, za to ulgi wprowadzić w produkcji wołowiny i baraniny.

! Odpowiedz
2 7 ~pirx

jako wegetarianin domagam się też ulg w warzywach - selery , pory, marchew i buraczki. I jeszcze ulgi na dzięcielinę, świerzopa i brukselkę

! Odpowiedz
0 2 ~Eskimos odpowiada ~pirx

Wygląda na to, że mamy eksperta od podatków.
W czasach biblijnych juz był problem z poglownym ( chyba ok 2%),nawet Jezus miał ten problem podatkowy w poważaniu, co podkreślił mówiąc ,,co mnie obchodzą wasze zakichane podatki" w trochę innych słowach.

Potem była dziesięcina, teraz VAT, ZUS, akcyza,Cit i dochodowy.
Z 8 godzin pracy zostaja pracownikowi 2-3 przepracowane dla siebie.
A ten jeszcze chce mu dowalic, bo będzie chciał się napić piwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~drit

"KE chce m.in. wspierać drobnych przedsiębiorców zajmujących się produkcją alkoholu."
No proszę, okazało się że wszystkie komisarze USRE to ludzkie pany a nie tylko nawalony
dzień w dzień J.C.Juncker.
I małe browary chcą wspierać po uprzednim zarżnięciu przez się ich podatkami, wypisz wymaluj działające perpetuum mobile.
A to "wprowadzenia przejrzystych przepisów dotyczących alkoholu denaturowanego" to nowa akcyza na denaturat?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~pirx

w te wakacje byłem na Krecie i kolo nalewał bimber na ulicy w biały dzień bez akcyzy, więc spoko - przepisy sobie a inteligentny lud sobie

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms odpowiada ~pirx

U nas zgniłby w więzieniu. Albo przynajmniej został bez grosza. Oczywiście wałki z Polmosami a'la Palikot są koszer. Po prostu efekt skali - jest z czego dobrze zapłacić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.