Mieszkańcy Mazowsza najlepiej radzą sobie z językami obcymi. Ich dobrą znajomością mogą pochwalić się także łódzkie, dolnośląskie, małopolskie i świętokrzyskie. Najsłabszymi wynikami wykazały się województwa warmińsko-mazurskie oraz opolskie. Do Mazowsza dzieli je przepaść.
- Językową mapę Polski stworzyliśmy na podstawie wyników internetowej Olimpiady Językowej, w której wzięło udział 12 000 osób z całego kraju – mówi Jerzy Gorzeń z ESKK. – Z osiągnięć uczestników konkursu, którzy rywalizowali ze sobą, rozwiązując testy, w jednym z 5 „olimpijskich” języków, płyną bardzo ciekawe wnioski – dodaje.

Wyniki z jednej strony potwierdzają, że z nauką języków lepiej radzą sobie mieszkańcy regionów lepiej rozwiniętych. – Zaskakuje jednak stosunkowo słaba pozycja województw wielkopolskiego, pomorskiego i śląskiego, od których można było oczekiwać lepszych rezultatów – podsumowuje Jerzy Gorzeń z ESKK. – Wyniki w tych rejonach były tylko trochę ponad przeciętną – dodaje.

Miejski szlif językowy
Co ciekawe ranking regionów różni się od rankingu największych miast. Tu najlepiej wypadł Wrocław, który znacznie wyprzedził, drugą w rankingu, Warszawę. Trzecie miejsce zajmuje Kraków. Tuż za nim uplasowała się stolica Wielkopolski oraz Lublin. Najsłabiej wypadły Gdańsk i Katowice, choć stolica Śląska uzyskała najlepsze wyniki w języku niemieckim.
Wrocław najlepiej wypadł w angielskim i włoskim. Z kolei Warszawa może pochwalić się świetnymi rezultatami z francuskiego, choć tu wyprzedza ją Poznań. Hiszpański najlepiej znają mieszkańcy Szczecina. Zaskakują słabe rezultaty Gdańska w niemieckim. W tym języku, poza Katowicami, dobre wyniki osiągnęła również Bydgoszcz. - Z naszych analiz wynika, że wyniki Wrocławia mogą być zasługą... obranej metody nauki. Tylko 6 proc. mieszkańców tego miasta uważa, że skuteczna jest nauka języka w szkole. Dla porównania, w skuteczność tego sposobu nauczania, wierzy 12 proc. mieszkańców najsłabszego w rankingu Gdańska – komentuje Jerzy Gorzeń z ESKK. – Wrocławianie zdecydowanie chętniej uczą się samodzielnie w domu. Częściej deklarują, że samodzielna nauka jest najskuteczniejsza (27 proc. odpowiedzi wobec 16 proc. w Warszawie) – podsumowuje.

Regionalny ranking języków obcych powstał na podstawie 8699 ankiet przeprowadzonych wśród uczestników Olimpiady Językowej organizowanej w dniach 26-09-2009 – 15-10-2009 przez ESKK wspólnie z Onet.pl. Uczestnicy brali udział w testach z języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.


/ ESKK
