Jest wniosek ws. referendum o odwołanie prezydent Warszawy

Radny Piotr Guział złożył na ręce przewodniczącej Rady Miasta Stołecznego Warszawy wniosek w sprawie referendum o odwołanie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Aby inicjatywa mogła wejść w przyszłości do porządku obrad rady, musiała być poparta przez 15 radnych. Ostatecznie wniosek podpisało 23 radnych, w tym wszyscy obecni na posiedzeniu Rady przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Piotr Guział uważa, że posiadająca większość w radzie Platforma Obywatelska za wszelką cenę nie chce poddać prezydent stolicy pod osąd społeczeństwa. Żaden radny z klubu PO nie podpisał się pod jego wnioskiem. "Platforma nie jest zainteresowana referendum, bo ta partia i jej liderka w mieście utracili trwale mandat społecznego zaufania. Widać, że nie są w stanie skutecznie zarządzać miastem. A jedyną możliwością odnowienia silnego mandatu jest referendum" - uważa Piotr Guział.

Przewodniczący stołecznego klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz uważa, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podjąć suwerenną decyzję o dymisji, nawet bez konieczności przeprowadzania referendum. "Pani prezydent nie musi być dla mieszkańców kosztem. Może podać się do dymisji, by uprościć sytuację" - uważa radny opozycji.

Przewodniczący miejskiego klubu PO Jarosław Szostakowski ocenił wniosek Piotra Guziała jako niesłuszny. Mówi, że jego ugrupowanie chce wyjaśniać kwestię reprywatyzacji w inny sposób. "Sprawa reprywatyzacji powinna zostać wyjaśniona. Będziemy zastanawiać się nad innym rozwiązaniem, które pozwoliłoby na dyskusję i kontrolę tego tematu. To pewnie nie będzie specjalna komisja z uwagi na brak zainteresowania innych radnych. Będziemy zabiegać o to, by prace wzmocniła komisja rewizyjna, z drugiej strony - pomyślimy nad jeszcze innym rozwiązaniem" - wyjaśnia Jarosław Szostakowski.

Na sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy nie jest obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Piotr Guział to radny niezrzeszony współpracujący z Warszawską Wspólnotą Samorządową. Złożony przez niego wniosek może być rozpatrywany na posiedzeniu Rady Miasta Stołecznego Warszawy najwcześniej po 14 dniach. Wcześniej trafi na posiedzenie stołecznej komisji rewizyjnej.

Jeśli wniosek nie zyska dostatecznego poparcia w głosowaniu, Piotr Guział zapowiedział rozpoczęcie od października zbiórki podpisów pod społecznym wnioskiem o referendum o odwołanie prezydent miasta. Wtedy wniosek w ciągu 60 dni musi podpisać 135 tysięcy obywateli.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~3rpDNO

8 lat afer złodziejstwa przekrętów i SOBIE PAŃSTWA to POwska ""demokratyczna"" metoda sprawowania władzy. KORYTO, KORYTO KORYTO -- by żyło się lepiej... POwcy to sami oszuści szubrawcy, złodzieje wespół ze swoimi sądami..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil