Japonia: zwycięstwo prawicowej koalicji Abego w wyborach

Prawicowa koalicja premiera Japonii Shinzo Abe zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych i najpewniej zdobędzie 250-300 spośród 465 mandatów w izbie niższej - wynika z sondaży exit polls i obliczeń publicznej telewizji NHK.

(fot. Toru Hanai / Reuters)

Według obliczeń prywatnej telewizji TBS koalicja utworzona przez prawicową Partię Liberalno-Demokratyczną (PLD) Abego z - centroprawicową partią Komeito może liczyć na co najmniej 311 mandatów w izbie niższej. Oficjalne wyniki spodziewane są w poniedziałek.

Przed wyborami koalicja dysponowała 318 mandatami w niższej izbie parlamentu, ale powtarzające się skandale stwarzały ryzyko porażki w wyborach zaplanowanych za rok. Przedterminowe wybory rozpisano pod koniec września, aby uzyskać społeczne poparcie dla polityki rządu wobec Korei Północnej, a w kontekście krajowym - by uzyskać poparcie dla reform podatkowych. Kampania przed tymi wyborami była wyjątkowo krótka, trwała zaledwie 12 dni. Abe był w nich wyraźnym faworytem.

Do godz. 14 czasu lokalnego frekwencja wyniosła 21, 83 proc, o 0,83 pkt procentowe mniej niż w 2014 roku, kiedy ogólna liczba głosujących spadła do historycznego minimum 52,6 proc.

Na frekwencję wyborczą miała wpływ pogoda w związku z potężnym tajfunem Lan w regionie, zbliżającym się do głównej wyspy japońskiego archipelagu. W kilku prowincjach zalecono ewakuację ludności, m.in. w prefekturze Osaka w pobliżu wybrzeża i rzek z powodu zagrożenia tsunami, powodziami i osunięciami ziemi. Chodzi o ponad 70 tys. gospodarstw domowych.

W niektórych miejscach lokale wyborcze otwarto z opóźnieniem, a niektóre zamknięto wcześniej.

W Japonii jest możliwe głosowanie kilka dni wcześniej przed wyznaczoną datą i na około 106 mln wyborców skorzystała z tego rekordowa liczba 21,4 mln osób. (PAP)

klm/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ajwaj

Pracowity dzien wczoraj dla prez. Putina :)
Wybral jeszcze 1 partie zwycieska w 69 + 1 panstwach, nawet CNN potwierdzil, ze sa z Shinzo Abe kumplami i lubia razem judo:

http://edition.cnn.com/2017/09/08/sport/vladimir-putin-russia-judo-shinzo-abe/index.html

Nota bene - Wenecja i Lombardia w referendum opowiedzialy sie za suwerennoscia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ajwaj

Co do Wenecji i Lombardii, co moga te niewielkie, choc bogate, regiony Italii (nawet nie niepodleglosc- a wzrost autonomii) ?
Wiele - daja 30 % dochodu Wloch - a zadania sa jak zawsze ostatnio:
1. wiecej kasy zostawiac u jej twórców (nie do Bizancjum UE+Rzymu)
2. dziwaczne sankcje i kontrsankcje (nie beda biedakami za dziwna Ukraine)
Ludzie partii "Liga Nord" sa inwestorami i przyjaciólmi rosyjskich Krymczan i Putina
Euro spadnie ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 camaroooo

Taka prawica jak nasze PO albo w Niemczech CDU :D

! Odpowiedz
2 27 silvio_gesell

Od kiedy Abe to prawica? LOL

! Odpowiedz