Japonia zbroi się ze strachu przed Chinami

Rząd Japonii podjął w środę decyzję o zwiększeniu o 2 proc. w rozpoczynającym się 1 kwietnia roku fiskalnym wydatków na obronę do rekordowego poziomu 4,98 bln jenów (36 mld euro).

(fot. iStockphoto / Thinkstock)

Wzrost budżetu tłumaczony jest w Tokio rosnącym zagrożeniem ze strony Chin. Pekin rości sobie pretensje m.in. do znajdujących się na Morzu Wschodniochińskim wysp Senkaku (chińska nazwa Diaoyu).

Oprócz konfliktu z Chinami o wyspy Senkaku Japonia toczy podobny spór z Koreą Południową o wyspy Takeshima (nazwa angielska Liancourt Rocks, nazwa koreańska Dokdo) na Morzu Japońskim.

Premier Shinzo Abe wielokrotnie podkreślał, że w tych sporach terytorialnych "nie ma miejsca na negocjacje", a sporne wyspy są bez cienia wątpliwości własnością Japonii.

W rejonie Senkaku znajdują się podmorskie złoża ropy i gazu, przebiega tam ważny szlak morski, są też zasobne łowiska. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~felek

mechanizm jest prosty i wszędzie taki sam - należy ludność zadłużyć, bankrutów napuścić na siebie - niech się tłuką, a samemu wyjść z kasą.System jest niezawodny i gwarantowany, że zainteresowani się nie zorientują.

! Odpowiedz
1 1 ~felek

mniejszość handlowa zadłużyła Japonię i teraz muszą bankructwo przykryć wojną. Ot i cała filozofia.

! Odpowiedz
1 3 ~JancioWodnik

Przecież Japończycy mają Godzillę. Jak będzie trza to spuszczą potwora z łańcucha i zrobi chińczykom taka rozpierduchę, że tylko Himalaje się ostaną nieruszone :-)

! Odpowiedz
4 2 ~Grzechu_comeback

Oj... Japońce. Jeżeli Chiny tak zechcą to połkną was w MIG...

! Odpowiedz
0 0 ~przedstawiciel_handl

karabiny, pistolety, kamizelki, rakiety - do wyboru do koloru kupię, sprzedam!!!!!! mam nadzieję że się nie pozabijają.

! Odpowiedz
3 9 ~spoko

Japonia tak samo jak Rosja boi się Chin. Tyle że Rosja już całkiem skapitulowała wobec potęgi Chin i cały wysiłek skoncentrowała w Europie aby bronić resztek tego co jej zostanie po Chińskiej inwazji.

! Odpowiedz
8 10 ~ygrecki

Jak się popatrzy wstecz na historię świata to widać wyraźnie, że wszystkie konflikty mają podłoże finansowe elit. I dla tego uważam, że patriotyzm należy odłożyć na bok i nigdy nie angażować się w żadne wojny - jeśli wszyscy obywatele zjednoczą się w mądrości i odmówią np. powołania do wojska czy udziału w tego typu działaniach "rządzący" zostaną sami i wtedy zobaczymy czy będą takimi bohaterami jak np Siemoniak czy Sikorski na "gębie".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 ~aaa

"..wszyscy obywatele zjednoczą się w mądrości..." dawno tak zabawnego tekstu nie slyszałem. :)

! Odpowiedz
0 1 ~z_wolnego_wybiegu odpowiada ~aaa

Mądrość tlumu to się nazywa to znaczy stada. Stado jest tak mądre, że zawsze wszystkie barany uciekają w tym samym kierunku no i jak mi się to udaje.

! Odpowiedz
3 2 ~dhdhhdrhhe

Amerykanie wokop Rosji i Chin chca wywolac psychoze strachu. Zbroic sie a sprzet kupowac w stanach i w izraelu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil