Japonia: trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 nawiedziło we wtorek ok. godz. 6 - rano czasu lokalnego północno-wschodnią Japonię, w rejonie refektury Fukushima. Wstrząsy wywołały fale tsunami. Nie zanotowano jednak ofiar, ani większych zniszczeń.

(fot. Kyodo/MAXPPP / FORUM)

Jak poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna, epicentrum wstrząsów znajdowało się u wybrzeży prefektury Fukushima, na największej japońskiej wyspie Honsiu, na głębokości ok. 10 km. Jest to ten sam rejon, w którym wystąpiło katastrofalne trzęsienie ziemi w 2011 r. Zginęło wówczas 18 tys. osób.

Wstrząsy, które według Służby Geologicznej USA (USGS) miały magnitudę 6,9 st., były odczuwalne w Tokio odległym o 240 km od epicentrum. Nie ma jednak doniesień o ofiarach lub osobach poszkodowanych ani o większych zniszczeniach.

Jak poinformował koncern energetyczny Tokyo Electric Power Co. (Tepco), wstrząsy nie spowodowały większych uszkodzeń w należących do niego elektrowniach atomowych, które znajdują się w tym rejonie. Jednak w elektrowni Fukushima Daiichi czasowo wstrzymano chłodzenie basenu z zużytym paliwem jądrowym.

W 2011 r. uszkodzona przez wstrząsy elektrownia Fukushima Daiichi uległa awarii i spowodowała największe w historii Japonii skażenie radioaktywne.

U wybrzeży prefektury Fukushima zaobserwowano fale tsunami o wysokości od 60 do 90 cm. Wcześniej ostrzegano, że fale mogą osiągnąć trzy metry wysokości. Japońska Agencja Meteorologiczna wezwała mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ewakuacji w głąb lądu.

Wstrzymane zostały częściowo kursy superszybkich pociągów linii kolejowych Shinkansen.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię, która jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam ok. 20 proc. wszystkich trzęsień ziemi o natężeniu 6 st., lub większym. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~DoktOr

Gdyby nie komentarze na bankier.pl to nie wiem co bym robił cały dzień w pracy ;)
P.S. Tylko nie piszcie "pracował" itp. bo to niesmaczne będzie ;D

! Odpowiedz
0 2 ~Obserwator

To już nie ma skali Richtera ?

! Odpowiedz
1 1 ~pap

Nie, nie ma - PIS odwołał w zeszłym tygodniu.

! Odpowiedz
5 8 ~Artur

O "magnitudzie" ?!?!?!
To już nawet przetłumaczenie angielskiego skopiowanego tekstu to za dużo dla domorosłych dziennikarzy? Zróbcie portal po angielsku i po prostu przeklejajcie teksty - będzie jeszcze łatwiej.

! Odpowiedz
1 6 ~noe

Magnitudo pochodzi od łacińskiego słowa magnitudo i znaczy wielkość. Wiele słów używanych w naszym języku zostało zapożyczonych z języków obcych. Sam użyłeś słowa portal, bo jak nazwiesz to inaczej? Serwis internetowy? I znów słowo internet. I tak w kółko.

! Odpowiedz
1 1 ~BB

Magnituda (łac. magnitudo "wielkość" od magnus, ang. moment magnitude scale (skrót MMS; MW lub M)) – liczbowa miara wielkości trzęsienia ziemi, oparta na wielkości tzw. momentu sejsmicznego. Pierwszą wersję opracował w 1935 r.

! Odpowiedz
5 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 11 ~Jasnowidzacy

Po polsku pisze się "trzęsienie ziemi o sile...", panie douczony.
Nie ma potrzeby tworzenia klaki z angielskiego, zwłaszcza w serwisie informacyjnym.

Chamstwem jest kaleczenie i zaśmiecanie ojczystego języka makaronizmami, zwłaszcza tam, gdzie istnieje polski odpowiednik. Francuzi przesadnie dbają o swój język, ale powoli zaczynam ich rozumieć.

A teraz tak, żebyś i ty zrozumiał: no to baj i miej miły dzień. ;-P

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Ooooooooo odpowiada ~Jasnowidzacy

Magnituda to wyraz znajdujący się w słowniku języka polskiego, więc nie wiem, dlaczego ktoś miałby go nie używać. Jeśli koniecznie chcesz to nazywać kalką, to z łaciny, nie angielskiego : ) Abstrahując, język jest strukturą elastyczną i podlegającą ciągłej zmianie, próby powstrzymywania napływu nowych słów, choćby obcego pochodzenia, są jak walka z wiatrakami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~gosc

Hahaha a temperatura to inaczej stopnie Celcjusza? Idź do podstawówki kolego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil