Japonia: bezrobocie najniższe od 20 lat [Wykres]

Donosiliśmy dzisiaj o problemach z bezrobociem we Francji. Po drugiej stronie bieguna znajduje się Japonia, która zanotowała stopę bezrobocia najniższą od 20 lat.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 3,1% wobec 3,4% odnotowanych we wrześniu. Jest to najniższy poziom od sierpnia 1995 r. Z kolei liczba pracujących Japończyków wzrasta od 11 miesięcy i wynosi obecnie 64,3 mln osób.

Krajowi Kwitnącej Wiśni wciąż jednak trochę brakuje do najniższego poziomu z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku, gdzie stopa bezrobocia wynosiła niewiele ponad 1%.

(Biuro Statystyczne Japonii)

Pomimo spadku liczby bezrobotnych, średnie wynagrodzenia i wydatki konsumpcyjne wciąż nie rosną (-0,9% rdr i -2,4% rdr odpowiednio). Wzrost liczby pracujących może jednak pomóc premierowi Japonii, Shinzo Abe w rozmowach z pracodawcami na temat podniesienia wynagrodzeń pracowników.

To właśnie w zachęceniu do zwiększenia wydatków zarówno osób jak i firm, rząd Japonii upatruje największą szansę na pobudzenie inflacji, która obecnie wynosi 0,3%, przy celu wynoszącym 2%.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~olo

No tak ale u nas nie działa instytucja babci żyjącej 123 lata (z czego ostatnie 40 z renty) a Japończycy maja to obcykane lepiej niż Grecy.

! Odpowiedz
14 3 ~MłodyKorwinowiec

Gdyby Japonia skasowała wszelki socjal i zlikwidowałaby emerytury i renty, bezrobocie byłoby 0%, a wzrost co najmniej 15%. A tak jest tam socjalizm i dlatego jest duże bezrobocie.

! Odpowiedz
2 15 ~Sensei

Na szczęście u nas jest kapitalizm i nie mamy takich kłopotów.

! Odpowiedz
7 8 ~olędry

umiecie towarzyszu czytać? 3,4% bezrobocia w Japonii to niski wynik - Polska obecnie ma wskaźnik bezrobocia na poziomie 9,8%.
Najbardziej socjalne gospodarki mają największy wzrost gospodarczy - Szwecja, Norwegia, Dania, Japonia, Niemcy, Holandia... Jeśli chcecie naśladować Somalię, Albanię i Bośnię gdzie panuje kompletnie i totalnie wolny rynek to jedźcie tam.. Że wszyscy tam mają kalachy (broń) i ultrawolny rynek to jest dla was raj.. Możecie tam nawet kozy na nałożnice zamienić. Czyż to w Somalii nie raj?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Jasko odpowiada ~olędry

Mówisz o historii. Najbardziej socjalne gospodarki miały bardzo wysoki wzrost gospodarczy do czasu aż stały się "socjalne".

! Odpowiedz
1 1 ~Londoner odpowiada ~Jasko

Go... prawda. Po prostu jesli masz PKB 100.000 USD per capita (przykladowo) to nie bedziesz mial wzrostu takiego jak kraj z PKB 10000 USD na glowe.
Natomiast wzrost rzedu 2% to dla takiego kraju 2000 usd, panstwo biedne zeby taki wynik uzyska musi miec wzrost... no jaki?
Dziekuje.

! Odpowiedz
0 0 ~Berliner odpowiada ~Londoner

Towarzyszu, nie tak szybko. Moze jakies porownanie sily nabywczej albo proporcji dochodow? Ile dzisiaj moga sobie kupic za swoja miesieczna pensje "statystyczni" Niemcy np? Socjalne gospodarki zapedzily juz wiekszosc ludzi do wspolnej zagrody pod wzgledem marnych zarobkow. "Wzrost" o jakim tutaj dyskutujecie nie ma znaczenia, dotyczy niewielkiej grupy ludzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~xxx odpowiada ~Sensei

Nie masz pojęcia co to jest kapitalizm....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil