Jak odzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela ?

Z roku na rok wzrasta liczba skarg, które wpływają do Rzecznika Ubezpieczonych. Świadczy to nie tyle o pogorszeniu jakości usług oferowanych przez ubezpieczycieli, ale o pozytywnym zjawisku wzrostu świadomości klientów towarzystw ubezpieczeniowych co do swoich praw.

Po pierwszym półroczu 2006 roku liczba skarg osiągnęła wynik równy ilości skarg, które wpłynęły do Rzecznika Ubezpieczonych w przeciągu całego 2003 roku (3275 skarg). Firmy ubezpieczeniowe bardzo niechętnie wypłacają przyzwoite odszkodowania. Nawet interwencja rzecznika nie zawsze na wiele się zdaje, gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi brać pod uwagę jego opinii, jedynie może. Co prawda posiada on uprawnienia do ogłaszania raportów, w których może podawać nazwy towarzystw, na które w danym roku wpłynęło najwięcej skarg, jednak nie należy wiązać z tym faktem dużych nadziei na jakąś znaczącą poprawę sytuacji. Towarzystwa zawsze będą się bronić na wszelkie możliwe sposoby przed koniecznością wypłaty dużych pieniędzy. Skąd więc tak silna wiara klientów w pozytywny obrót sprawy i zwycięstwo w walce o wyższe odszkodowanie?Otóż rzecznik występujący w imieniu poszkodowanych jest dopiero pierwszym z kilku sposobów walki o wyższe odszkodowanie. Przez ostatnie dwa lata, jak grzyby po deszczu, powstają kolejne firmy specjalizujące się w walce o wyższe odszkodowania (lub w ogóle o ich przyznanie). Czemu właśnie teraz? Ponieważ – jak już wspomniałam – z roku na rok przybywa klientów zainteresowanych taką usługą, sądy przyznają coraz wyższe odszkodowania, a i same ubezpieczenia zawierane są na coraz wyższe kwoty.

Oprócz kancelarii prawnych, które przecież do tego celu zostały powołane, aby reprezentować swoich klientów w sądzie, pojawiły się ciekawe oferty firm specjalizujących się wyłącznie w branży ubezpieczeniowej. O ile kancelarie prawne życzą sobie opłaty za usługę z góry, tak firmy odszkodowawcze oferują bardzo przystępny – nawet dla niezamożnych klientów – sposób rozliczenia, bo dopiero po wygraniu sprawy w sądzie.

Klienci firm ubezpieczeniowych skarżą się najczęściej na wypłacanie zaniżonych ubezpieczeń - mówi Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej twierdza, że ich sposób widzenia sprawy jest jedynie słuszny, takie praktyki jednak nie mają żadnych podstaw prawnych – dodaje Krawczyk.


______________________________


Obejrzyj wywiad Bankier.plZwykle jest to od 10 do 20% wygranej kwoty. Przy czym warto już na samym początku współpracy z taką firmą ustalić warunki i przybliżony procent odszkodowania, który będzie przeznaczony na wynagrodzenie oraz sytuacje, w których ów procent może ulec wzrostowi. Wielu ubezpieczycieli już po pierwszym piśmie od prawnika znacząco podnosi kwotę odszkodowania, nie ma więc powodu, by za wystosowanie jednego pisma firma pobierała taką samą opłatę, jak przy sprawie, która wymaga o wiele większego zaangażowania.Niestety, broniąc się przed nieuczciwością ze strony firmy ubezpieczeniowej, możemy wpaść w łapy kolejnych oszustów. Ponieważ rynek firm odszkodowawczych tak naprawdę dopiero się kształtuje, jak w każdej dziedzinie, gdzie naciągacze zwęszą łatwy zarobek, musimy uważać na „życzliwych” pomocników, którzy – po zakończeniu sprawy - każą sobie słono zapłacić za usługi, niekiedy i 40% wartości odzyskanego odszkodowania. Dlatego nie przestawajmy być czujni, czytajmy umowy, nie bójmy się pytać. Firmy, które nie mają nic do ukrycia powinny mieć zasady współpracy i świadczenia usług napisane jasno i klarownie. Co ciekawe, przeglądając oferty kilkunastu firm, które świadczą pomoc w zakresie odszkodowań, zaledwie 2 otwarcie podają maksymalną wysokość wynagrodzenia!

Poniżej prezentuję Państwu zestawienie najczęściej występujących zarzutów w skargach z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, które wpłynęły do Rzecznika Ubezpieczonych w 2006 r. Takie dane są źródłem cennych informacji także dla osób sprzedających ubezpieczenia – ukazują, na które elementy powinny zwracać klientowi uwagę ze szczególnym naciskiem, tak, by po wystąpieniu szkody nie miał on najmniejszych wątpliwości co do swoich praw, jak i obowiązków:

Warto również pamiętać o fundacjach, które pomagają osobom poszkodowanym w wypadkach – między innymi uzyskać godne odszkodowanie za poniesione krzywdy. Fundacje takie bardzo często skupiają wokół siebie osoby, które same kiedyś ucierpiały w podobny sposób. Ich doświadczenia mogą stać się siłą i wsparciem w walce z bezwzględnością urzędników, pracowników towarzystw ubezpieczeniowych czy innych osób, od których zależy dalsza egzystencja osoby poszkodowanej.

Magdalena Vogt-Komorowska, Ubezpieczeniaonline.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 myszaszarysza

Najzasadniej zgłosić się do firm, które zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie celowo zaniżają kwoty odszkodowań. Polecam Casus z Warszawy.

! Odpowiedz
0 0 geniusza

Jak odzyskać odszkodowanie? Szybko i skutecznie. Mnie pomogła firma Refundo, bardzo kompetentni prawnicy, a do tego tłumaczą wszystko na prostszy język.

! Odpowiedz
0 0 ~Olka

Votum to rzeczywiście dobra firma. Nie miałam najmniejszego problemu z nimi w walce o odszkodowanie. Fakt, zabrali częśc w ramach prowizji ale i tak dostałam sporo więcej niż gdybym wzieła to co proponowano mi na początku

! Odpowiedz
0 0 ~antonia

no wlasnie dużo czytałam o Votum i całkiem nieżle wygląda ta firma.....tj widzę ze wygrali sporo spraw i ze są całkiem skuteczni..

! Odpowiedz
0 0 ~sorek

Niestety prawda taka że ubezpieczyciel jak najmniej chce zawsze wypłacać. To w jego interesie. ale faktycznie takie firmy są co odzyskują należne odszkodowania. ja znam np. Votum Sa. podobno są skuteczni. Bo szary człowiek to szans nie ma z molochami ubezpieczeniowymi

! Odpowiedz
0 0 nieglowicz

Nasz wiedza na temat odszkodowań jest bardzo mała. Warto zapoznać się z artykułami na blogu http://terazodszkodowanie.blogspot.com

! Odpowiedz
0 0 ~lukasz1991

Najlepiej wszelkie sprawy oddawać w ręce ludzi kompetentnych. Ja ze swojej strony polecam firmę, która zajmuje się odszkodowaniami, np. za wypadki, za chorobę zawodową, za szkody majątkowe, osobowe. Dużym atutem jest to iż nie musisz uiszczać opłaty na wstęp tylko po pomyślnym zakończeniu sprawy.
Kontakt do tej firmy to 17/850-74-24 lub 796-019-506 lub mailowo na adres: odszkodowania@amola.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~OdszkodowaniaDuze

Jak? Skutecznie i bez opłat wstępnych! Zapraszamy na www.DuzeOdszkodowania.com.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne