Jak GetBack wpłynął na preferencje inwestycyjne

założyciel SpotData.pl

Wygląda na to, że afera GetBack w widoczny sposób przełożyła się na preferencje oszczędnościowe Polaków. Od kilku miesięcy widać stabilizację wartości depozytów bankowych, mimo że przy ujemnych realnych stopach procentowych depozyty teoretycznie powinny maleć.

Z danych o podaży pieniądza (a pieniądz to we współczesnej gospodarce gotówka i depozyty) wynika, że od kwietnia do sierpnia wartość depozytów bankowych wzrosła o 1 mld zł, do 276 mld zł. Wzrost jest wprawdzie mały, ale warto zauważyć, że w ciągu 12 miesięcy do kwietnia wartość lokat spadała w średnim tempie 1,5 mld zł na miesiąc (!). W kwietniu nastąpiło odwrócenie trendu. Dlaczego? Trudno jednoznacznie wyrokować, ale to w kwietniu na dużą skalę wybuchła afera GetBacku, czyli spółki windykacyjnej, która okazała się niewypłacalna. Z danych firmy analizy.pl wynika, że mniej więcej od kwietnia/maja znacząco spadł obniżył się środków do funduszy rynku pieniężnego, nastąpił odpływ od funduszy rynku dłużnego oraz wzmógł się odpływ z funduszy akcyjnych. To pasuje do obrazu, jaki wyłania się z danych o depozytach. Część oszczędzających odwróciła się od rynku kapitałowego i zaakceptowała bezpieczne, choć przynoszące realne straty depozyty.

Kliknij, aby przejść do interaktywnego wykresu
Kliknij, aby przejść do interaktywnego wykresu (SpotData)

Co z tego wynika? Afera GetBack mocno wstrząsnęła zaufaniem do rynku kapitałowego. To zaufanie dodatkowo jest podważane przez turbulencje na rynku funduszy inwestycyjnych. Jeżeli oszczędzający są gotowi rezygnować z produktów rynku kapitałowego na rzecz depozytów z ujemnym realnym oprocentowaniem, źle to świadczy o możliwościach inwestycyjnych dostępnych w Polsce. Choć trzeba pamiętać, że pamięć inwestorów jest krótka, co w tym przypadku może pomóc szybciej odbudować zaufanie do rynku – kiedy rynek będzie na to gotowy. 

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 21 pjb

Afera getback w której już dziś widać jak olbrzymie były przekręty na setki jeżeli nie miliardy złotych oraz na szkodę tysięcy inwestorów przede wszystkim pokazała jak nieudolne jest państwo Polskie. KNF - nie widać efektów działania, prokurator generalny - nie widać efektów działania, premier - nabrał wody w usta, gdzie jest to państwo co dba o swojego obywatela? Do tego już dziś wyraźnie widać że to nie tylko afera zarządu getback. Co z działaniami rady nadzorczej? Co z postawą i zachowaniem głównego akcjonariusza funduszem Abris? Co z audytorem Deloitte? W końcu co z działaniami dużej części sektora bankowego który mimo MIFID i dobrze znanego profilu klienta obligacyjnego (w większości konserwatywnego) sprzedawał obligacje niezabezpieczone jako bezpieczny instrument inwestycyjny jednocześnie własne kredyty zabezpieczając na majątku spółki? Czy to uczciwe, a jeżeli robione świadomie to czy zgodne z prawem przerzucanie odpowiedzialności na klientów indywidualnych? Na koniec co z wszystkimi rekomendacjami za kuponem akcji spółki wchodzącej na giełdę, co z odpowiedzialnością TFI które wprowadzały ofertę z pozytywną rekomendacją? Wygląda że wszyscy na tym zarobili a dziś państwo dobrej zmiany jest bezradne w odebraniu tych nie należnych zysków bo zarobionych na kłamstwie inwestycyjnym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz