JSW zainteresowana produkcją w Polsce syntetycznego paliwa z węgla

Jastrzębska Spółka Węglowa rozważa produkcję w Polsce paliw syntetycznych na bazie krajowego węgla. Obecnie rozmawia o możliwościach współpracy w tym zakresie z międzynarodowym koncernem Sasol - podała we wtorek JSW w komunikacie.

(fot. Grzegorz Klatka / FORUM)

Jak wynika z przesłanej PAP informacji, przedstawiciele zarządów spółek JSW i JSW Innowacje szukają możliwości współpracy z notowaną na nowojorskiej giełdzie spółką Sasol. Jednym z celów wspólnych działań z tym południowoafrykańskim koncernem miałoby być powstanie zakładu przetwórstwa węgla na paliwa na Górnym Śląsku.

W Europie nie ma lepszego miejsca na tego typu zakład. Mamy złoża węgla, politykę klimatyczną, przez którą węgiel wypierany jest z energetyki przez gaz i energetykę odnawialną, a w przyszłości być może przez elektrownie jądrowe. Nie można nie wspomnieć, że zużywane w Polsce paliwa do aut wytwarzane są głównie z rosyjskiej ropy - powiedział cytowany prezes JSW Daniel Ozon.

W związku z tym powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racji stanu - ocenił. W ramach współpracy z Sasol przeprowadzimy niezbędne ekspertyzy dotyczące opłacalności inwestycji związanych z przemysłowym przerabianiem węgla kamiennego na - paliwa, gaz oraz chemikalia - zapowiedział Ozon.

Przystąpienie przez zarządy JSW i JSW Innowacje do rozmów z firmą Sasol ma być kolejnym etapem działań Jastrzębskiej Spółki zmierzających do wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w grupie JSW. W najbliższych dniach JSW ma przedstawić efekty prowadzonych w RPA rozmów oraz szczegóły ewentualnych obszarów współpracy.

JSW wskazuje, że południowoafrykański Sasol to międzynarodowy, innowacyjny koncern z rocznymi obrotami sięgającymi ok. 15 mld dolarów. Zatrudnia ponad 30 tys. osób i działa w kilkudziesięciu krajach. Jest największym podatnikiem w RPA i jedną z największych spółek na giełdzie w Johannesburgu.

Sasol jest notowany także na New York Stock Exchange. Firma posiada kopalnie, które wydobywają ok. 40 mln ton węgla rocznie. Sasol większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia, w tym paliwa (ponad 30 mln baryłek rocznie).

W ostatnich miesiącach JSW wielokrotnie sygnalizowała, że zamierza sięgać po nowoczesne, wysokomarżowe technologie związane z produktami węglopochodnymi, aby działając prośrodowiskowo, tworzyć bufor dla okresowych wahań cen węgla koksującego.

JSW sygnalizowała pozyskiwanie partnerów pod kątem technologii związanych z produkcją m.in. włókien węglowych ze smół powstających w produkcji koksu czy uzyskiwania wodoru z gazu koksowniczego. Możliwości związanych z węglopochodnymi JSW szuka też w ew. produkcji kluczowych elementów baterii - anod.

Władze JSW akcentowały w poprzednich miesiącach, że podobną drogą poszukiwania nowych, czystych technologii i zaangażowania się w produkcję opartą o zaawansowane procesy chemiczne i energetykę zmierza wiele europejskich firm, które wcześniej opierały się o tradycyjne surowce.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pad/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 kaczka-po-smolensku

wszyscy wiedzą ze to jest ekonomicznie nie opłacalne,cena beznyna z ropy jest kilkukrotnie tansza niz ta pozyskiwana z wegla.Trzeba tony węgla na kilka litrów benzyny ! ,w dodatku proces zgazowywania jest drogi i nie opłacalny.Zastanawiam się kto na tym zrobi swietny interes ,napewno nie ci którzy zostaną zmuszeni do kupna drozszej benzyny na stacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 awenturyn1

Akademia Górniczo - Hutnicza przecież przeprowadzała badania i to z sukcesem począwszy od 2011 roku w temacie zagazowania węgla na powierzchni jak i pod.Po co więc wprowadzać kapitał zagraniczny? Nie możemy sami czegoś zrobić? Przy naszych pokładach możemy tyle kasy zarobić i się uniezależnić od Rosji czy krajów Afrykańskich.
Pozostaje jeszcze geotermia, którą lobby gazowo-paliwowe zwalcza , a przyniosłoby Polsce mnóstwo kasy. Nie wiem czy wiecei ale mamy największe pokłady w EUROPIE!!!! Darmowe źródła energii , ale nie !!!! Musimy kupować w Katarze, czy u naszego "przyjaciela" Donalda. Może zarząd JSW raczy się obudzić i zainteresuje czymś co ma pod nosem , a nie szuka wydatków na świecie.
Pozdrawiam z CHEMTRAILSOWEGO Gorzowa (dali dziś czadu w nocy- smugi wielkie jak młyńskie koła w KOPENHADZE_idę kupić jakąś maskę)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
JSW 0,39% 61,60
2019-02-22 17:04:58
WIG 0,56% 60 274,56
2019-02-22 17:05:00
WIG20 0,68% 2 355,77
2019-02-22 17:15:00
WIG30 0,59% 2 697,30
2019-02-22 17:15:00
MWIG40 0,38% 4 141,71
2019-02-22 17:15:00
DAX 0,30% 11 457,70
2019-02-22 17:35:00
NASDAQ 0,91% 7 527,54
2019-02-22 22:02:00
SP500 0,64% 2 792,67
2019-02-22 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl