REKLAMA

Izrael chce całkowicie wyeliminować gotówkę

2014-05-28 12:26
publikacja
2014-05-28 12:26

Izrael chce stać się pierwszym krajem, który całkowicie wyeliminował gotówkę. Tym samym otwiera się kolejny front światowej wojny z fizycznie istniejącymi pieniędzmi.

Izraelski rząd wczoraj usankcjonował powstanie komitetu, który zastanowi się nad sposobami wyeliminowania gotówki z obiegu gospodarczego. Na czele nowopowstałego ciała stanie Harel Locker, szef biura premiera Benjamina Netaniahu. Oprócz niego, w skład komitetu wejdą też przedstawiciele policji, prokuratury, banku centralnego i fiskusa. Oficjalnym celem ograniczenia korzystania z gotówki jest wyeliminowanie prania pieniędzy czy oszust podatkowych.

Według izraelskiego fiskusa blisko 20% aktywności ekonomicznej ma miejsce w szarej strefie, na skutek czego do budżetu nie trafia nawet 40-50 mld szekli (11-14 mld dolarów) rocznie. Jak zauważa przewodniczący nowego komitetu, kwota ta odpowiada łącznym budżetom ministerstw obrony, zdrowia i edukacji.

W najbliższym czasie władze Izraela planują wprowadzenie limitu biznesowych transakcji gotówkowych do kwoty 7500 szekli (2150 USD), a następnie do 5000 szekli (1433 USD). Limit dla transakcji prywatnych ma zostać ustalony na 15 000 szekli (4300 USD).

Dodatkowo izraelskie banki mają zostać zobligowane do wydania kart debetowych wszystkim posiadaczom kont.

Świat walczy z gotówką

Rozpoczynając własną krucjatę przeciwko gotówce Izrael dopisał się do listy państw, które od dawna walczą z monetami i banknotami.

Limity płatności gotówką wprowadziły m.in. Hiszpania (2500 euro), Grecja (1500 euro) czy Włochy (1000 euro). Pionierem w tej dziedzinie jest jednak Szwecja, gdzie tylko 27% transakcji realizowanych jest tam przy użyciu gotówki, a karty płatnicze akceptują nawet bezdomni i kościoły.

W Polsce z gotówką walczy Koalicja Związku Banków Polskich i NBP. Jak twierdzą szefowie inicjatywy „gotówka szkodzi Polsce i Polakom”, wobec czego należy wprowadzić limit płatności gotówką w postaci 1 000 euro (obecnie jest to 15 000 euro).

Póki co jednak, Polacy są w gotówce zakochani jak mało kto. Gotówką wykonujemy 82 proc. transakcji, w małych sklepach 95 proc. (rekord Europy), nawet wtedy, gdy mamy przy sobie kartę i można nią w danym miejscu płacić.

/mz

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~SADDASD
i co z tego wszystkiego jak ludzie są głupie, sami się pchają do tego syfu..... nie wiem sam chyba nie jestem inteligentny ale jak popatrze na ulicę to mój wskaźnik inteligencji chyba jest sporo nad pozostałymi.... płacą kartami, nie lubią wolności, pchają się abonamenty, nie umieją przeliczyć marży itp IDIOCI TO i co z tego wszystkiego jak ludzie są głupie, sami się pchają do tego syfu..... nie wiem sam chyba nie jestem inteligentny ale jak popatrze na ulicę to mój wskaźnik inteligencji chyba jest sporo nad pozostałymi.... płacą kartami, nie lubią wolności, pchają się abonamenty, nie umieją przeliczyć marży itp IDIOCI TO LUDZIE (PIONKI)
~PanB
Czyli już wiemy w jakim kierunku zmierza system finansowy. Diaspora potwierdziła. Zastąpienie pieniądza papierowego czymś w rodzaju bitcoin-kredyty. Prawdopodobnie wdrażanie tego systemu przyspieszy. Początkowo zbankrutują producenci tradycyjnych portfeli : ) Najpierw karty płatnicze, potem płatności przez urządzenia Czyli już wiemy w jakim kierunku zmierza system finansowy. Diaspora potwierdziła. Zastąpienie pieniądza papierowego czymś w rodzaju bitcoin-kredyty. Prawdopodobnie wdrażanie tego systemu przyspieszy. Początkowo zbankrutują producenci tradycyjnych portfeli : ) Najpierw karty płatnicze, potem płatności przez urządzenia mobilne a dla ekstremy czipowanie. Pozamiatane.
~MacGawer
Zapomniałeś o jednym kroku: w ramach dalszego upraszczania procedur wprowadzi się 3 cyfrowy kod. Aby było łatwo go zapamiętać będzie taki sam dla wszystkich ludzi 666. A kto nie będzie miał tego kodu nie będzie mógł nic kupic ani niczego sprzedać... Kurka wodna! Coś mi się z tyłu glowy kołacze, że bez mała 2 tys Zapomniałeś o jednym kroku: w ramach dalszego upraszczania procedur wprowadzi się 3 cyfrowy kod. Aby było łatwo go zapamiętać będzie taki sam dla wszystkich ludzi 666. A kto nie będzie miał tego kodu nie będzie mógł nic kupic ani niczego sprzedać... Kurka wodna! Coś mi się z tyłu glowy kołacze, że bez mała 2 tys lat temu coś podobnego opisano ;)
~wiadomo
To juz wiemy kogo nalezy wpierwszej kolejnosci powiesić. BANKIEROW I IZRAELITOW potem spoko wrocimy do złota
~Dżejms
Ci którzy rezygnują z wolności dla bezpieczeństwa nie zasługują ani na jedno ani na drugie. Tak powiedział któryś z pierwszych prezydentów USA ( nie pomnę już który).
~aa
od muszelek przez monety i banknoty do zapisów elektronicznych. gotówka nie pasuje do nowoczesnego państwa, jest droga, niebezpieczna i najważniejsze daje możliwości oszustw podatkowych. oczywiście w pl, kraju w którym każdy kto oszuka fiskusa staje się człowiekiem godnym szacunku takie rozwiązanie jest nie do pomyślenia od muszelek przez monety i banknoty do zapisów elektronicznych. gotówka nie pasuje do nowoczesnego państwa, jest droga, niebezpieczna i najważniejsze daje możliwości oszustw podatkowych. oczywiście w pl, kraju w którym każdy kto oszuka fiskusa staje się człowiekiem godnym szacunku takie rozwiązanie jest nie do pomyślenia ale za kilka dekad świat będzie wyglądał inaczej a i mam nadzieję, mentalność Polaków ulegnie zmianie.
~MacGawer
Zapis elektroniczny daje takie pole do oszukiwania obywateli o jakim w przypadku waluty (nawet papierowej) mozna co najwyżej marzyc. I prosze się odstosunkować od tego czym placę za towary i uslugi: nawet jeśli to sa muszelki państwu nic do tego. W walucie od ponad 10 lat NIE WOLNO placić podatków i niech przy tym pozostaną!Zapis elektroniczny daje takie pole do oszukiwania obywateli o jakim w przypadku waluty (nawet papierowej) mozna co najwyżej marzyc. I prosze się odstosunkować od tego czym placę za towary i uslugi: nawet jeśli to sa muszelki państwu nic do tego. W walucie od ponad 10 lat NIE WOLNO placić podatków i niech przy tym pozostaną! Aż dziw bierze jak bardzo niektorzy chcą byc kontrolowani na każdym kroku.
~bvbx
Kto ma kase i klase płaci cash'em, a bieda-kartami płaci plebs i niedorozwinięte kury domowe które potrafią kupować bułeczkę i serek za 6,50 płacąc kartą i blokując kolejkę.
~goldberg
Dlatego część moich oszczędności trzymam w gotowce i w drobnych monetach bulionowych, np Dukaty i Suvereny. W razie kolapsu elektronicznego mam gotówkę, a na bardzo ciężkie czasy złoto.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki