REKLAMA

W Szwecji bezdomni akceptują karty płatnicze

Michał Kisiel2013-10-21 11:59analityk Bankier.pl
publikacja
2013-10-21 11:59

Szwecja od wielu lat z determinacją dąży w stronę realizacji wizji społeczeństwa bez gotówki. To właśnie w tym kraju zaczęła się historia nowoczesnych banknotów, gdy w 1661 roku jeden z banków rozpoczął emisję papierowego pieniądza. Dziś gotówka ma coraz mniej zwolenników, a na ulicach Sztokholmu nawet bezdomni przyjmują karty płatnicze.

Mobilne terminale płatnicze trafiły do rąk bezdomnych za sprawą gazety "Situation Sthlm". Jest to periodyk przygotowywany przez profesjonalnych dziennikarzy i dystrybuowany przez osoby bezdomne. Wzorem dla sztokholmskiej gazety był magazyn "The Big Issue", wydawany w kilku miastach na świecie (m.in. w Londynie,) oraz nowojorski "The Street News".

Idea "czasopisma bezdomnych" opiera się na umożliwieniu osobom wykluczonym ze społeczeństwa podjęcia samodzielnej pracy. Sztokholmscy sprzedawcy, po uzyskaniu akredytacji fundacji wydającej periodyk, mogą zatrzymać całość zarobku uzyskanego ze sprzedaży magazynu. Do tej pory za gazety można było płacić gotówką lub SMS-em, jednak dystrybutorzy zorientowali się, że coraz więcej kupujących nie nosi ze sobą papierowego pieniądza. Dlatego zdecydowano się na jednomiesięczny test płatności kartowych.Sprzedawcy otrzymali smartfony z przystawką iZettle. Jest to czytnik kart płatniczych, który zamienia telefon w przenośny terminal. Podobne rozwiązania oferuje w Polsce m.in. firma Payleven.

Szwedzki pilotaż nie jest pierwszym w Europie testem płatności bezgotówkowych w handlu ulicznym. W 2010 roku brytyjski bank Barclays wyposażył londyńskiego buskera (ulicznego artystę) w gitarę umożliwiającą akceptowanie płatności zbliżeniowych. Projekt miał oczywiście cel promocyjny, ale w przyszłości, gdy gotówka stanie się rzadkością, coś będzie musiało zastąpić brzęczący pieniądz również w takich zastosowaniach.

Michał Kisiel
Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~realista
A potem koło się zamknie. Ludzie przycisnieci do sciany przez urzedy skarbowe i powszechna inwigilacje wroca do barteru, albo beda uzywac walut krajow sasiednich.
~propaganda
Wolność nie występuje w przyrodzie od mnostwa lat
Kazdy jest niewolnikiem. Jeśli tego nie wie, jest idiotą.
~Bebe.is.the.best
proponuję aby w Polsce wprowadzić ekstra podatek od zarobków zarządów i rad nadzorczych banków, a za kasę z tego podatku ufundować wszsystkim bezdomnym karty płatnicze.
Na raz upieczone będą 3 zające:
1. Banki się ucieszą że wzrasta "ubankowienei" społeczeństwa, mniej będzie "wykluczonych" finansowo.
2.
proponuję aby w Polsce wprowadzić ekstra podatek od zarobków zarządów i rad nadzorczych banków, a za kasę z tego podatku ufundować wszsystkim bezdomnym karty płatnicze.
Na raz upieczone będą 3 zające:
1. Banki się ucieszą że wzrasta "ubankowienei" społeczeństwa, mniej będzie "wykluczonych" finansowo.
2. Banki się ucieszą, ze rośnie obrót karciany -czyli płatności opodatkowane i kontrolowanew przez banki.
3. Zarządcy banków będą mieli mniej problemów z "inwestowaniem" swoich zarobków.
~Marta
Szwdzi cisna, jak zostana juz bez gotowki to pewnie ludzie zaczna po cichu uzywac EUR i USD albo Juana... Bo i co zrobic z takim panstwem,ktore ingeruje nawet we wrzucanie zlotowki zebrakowi????
~silber
Smutne. Oby nikomu nie przychodziły takie utopijne myśli jak zakaz gotówki bo wtedy obalony zostanie ostatni bastion wolności.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki