REKLAMA

Daj na tacę… elektronicznie

Michał Kisiel2011-03-10 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2011-03-10 06:00
Nowoczesne technologie zmieniają wszystkie sfery naszego życia, również religijne. Wierni szukając duchowego wsparcia, coraz częściej korzystają z internetu i mobilnych aplikacji. Elektroniczne nowinki przydają się kościołom nie tylko w krzewieniu wiary, ale także w bardziej prozaicznych sprawach – zbieraniu datków.

W religijnych zastosowaniach technicznych nowinek przodują Amerykanie. W sklepie z oprogramowaniem na iPhone znaleźć można m.in. zatwierdzoną przez Kościół katolicki w USA aplikację ułatwiającą przygotowanie do spowiedzi. Na informatyczne wsparcie liczyć mogą także Świadkowie Jehowy. Posiadacze urządzeń z systemem Android są w stanie przy użyciu pozycjonowania GPS oznaczać odwiedzone domy, a także odnotowywać miejsca, do których powinni wrócić, by kontynuować biblijne dysputy. Takie możliwości daje aplikacja On The Ministry wspierająca wyznawców w ich obowiązkach. Liczba religijnych aplikacji w AppStore i Android Market stale rośnie, nie tylko dzięki wysiłkom wiernych-programistów, ale również poparciu kościelnych hierarchów.

Wierni chcą płacić elektronicznie


W naszym kraju ofiary składane na mszach świętych oraz datki oferowane za religijną posługę miały do tej pory najczęściej gotówkową formę. W USA wierni wykorzystują różne instrumenty płatnicze. Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego w zeszłym roku wśród 750 chrześcijańskich gospodarstw domowych przez firmę Pew Research, 90% badanych złożyło kiedyś w ofierze czek, a 75% używało gotówki. Aż jedna trzecia skorzystała jednak z elektronicznych płatności przy użyciu karty lub internetowego transferu.

Kościoły nie kojarzą się z pogonią za innowacjami, a raczej z nieufnością wobec technicznych nowinek. Tym razem może być jednak inaczej. Płatności elektroniczne są wygodne dla obu stron. Wierni mogą składać ofiary w dogodnym dla siebie momencie i kwocie, a kościół może liczyć na bardziej stabilne przychody (np. dzięki stałym zleceniom). W niektórych krajach ważnym czynnikiem wspomagającym akceptację e płatności mogą okazać się także regulacje prawne – donacje powyżej pewnej kwoty muszą pozostawiać po sobie podatkowy ślad, a czasem uprawniają one darczyńcę do obniżenia płaconego podatku (np. w Irlandii).

Bankomat w przedsionku kościoła?fot. MJ Reilly, źródło: Flickr
Zapotrzebowanie na e-płatności wykorzystują producenci urządzeń prześmiewczo nazywanych ATMs for Jesus (ang. bankomaty dla Jezusa). Tzw. giving kiosks to kioski multimedialne ustawiane w przedsionku świątyni posiadające dotykowe ekrany i czytniki kart płatniczych. Wierny może złożyć ofiarę anonimowo lub zarejestrować się i podać swoje dane. Po wpisaniu kwoty datku i odczytaniu danych z karty darczyńca otrzymuje wydruk z potwierdzeniem, który stanowi dowód uiszczenia ofiary.

Firmy takie jak GivingKiosk czy SecureGive oferują także systemy pozwalające na składanie ofiar on line. Parafia, która zdecyduje się na umieszczenie na swojej stronie internetowej formularza płatności kartą może liczyć na techniczne wsparcie w procesie zbierania datków i ich późniejszego rozliczania.

Umożliwienie płatności kartą w kościele może budzić kontrowersje, również natury moralnej. Szczególnie drażliwa jest kwestia wykorzystania kart kredytowych. Czy wierny powinien się zadłużać składając ofiarę? Czy nie jest to nieetyczne, że kościół korzysta z pożyczonych nie przez siebie (i w dodatku słono oprocentowanych) środków? Z powodu takich wątpliwości wiele wspólnot religijnych w USA decyduje się na przyjmowanie wyłącznie kart debetowych. Ich sposób rozliczania jest bardziej przejrzysty i nie można narazić się na zarzut promowania życia na kredyt.

Parafie i zakony zbierają datki w Internecie


W polskim kościele zwrot w stronę bezgotówkowych płatności dopiero się zaczyna. Niektóre zgromadzenia zakonne i parafie umożliwiają na swoich stronach internetowych składanie ofiar. Wiele z nich nie ogranicza się do podania numeru bankowego konta i daje wiernym inne opcje. Najczęściej korzystają z pośrednictwa agregatora płatności (np. platnosci.pl, dotPay.pl), który pozwala akceptować zarówno karty płatnicze jak i szybkie przelewy internetowe.
Raport Bankier.pl

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić w internecie? Ile trwa realizacja przelewu? Co to jest chargeback?

Odpowiedzi na te pytania w najnowszym cyklu specjalnym Bankier.pl, Płacę w sieci.Elektroniczne płatności mogą być doskonałym rozwiązaniem dla kościołów działających za granicą. Osoby chcące wesprzeć działalność misjonarzy często nie mają innego wyjścia niż kontakt przez internet. Złożenie darowizny, np. przez system PayPal, jest najwygodniejszą formą finansowego wsparcia.

Zbieranie datków w internecie to dopiero pierwszy krok. Być może niedługo karta płatnicza nie będzie wydawać się w kościele czymś niestosownym. Podążamy w stronę społeczeństwa bez gotówki, kościół też będzie musiał się z tym wyzwaniem zmierzyć.

Michał Kisiel
Analityk Bankier.pl
m.kisiel@bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Tomek75
Nasz kościół raczej zostanie przy gotówce.
kasa elektroniczna może być łatwiej monitorowane (ile),
a to się im nie opłaca.
~@pleban
Pewnym rozwiązaniem jest karta zbliżeniowa umożliwiające transakcje bez podawania kodu PIN, wystarczy taki czytnik zamontować w tacy, ustawić go na powiedzmy 10-20 zł i każdy czy chce, czy nie, taką kwotę zapłaci bez wydawania ostatnich miedziaków z kieszeni. Transakcje rozliczone można będzie odliczyć od podatku (forma darowizny) Pewnym rozwiązaniem jest karta zbliżeniowa umożliwiające transakcje bez podawania kodu PIN, wystarczy taki czytnik zamontować w tacy, ustawić go na powiedzmy 10-20 zł i każdy czy chce, czy nie, taką kwotę zapłaci bez wydawania ostatnich miedziaków z kieszeni. Transakcje rozliczone można będzie odliczyć od podatku (forma darowizny) i wszyscy będą zadowoleni.
~kaz
Ja tam wolę tradycyjną tacę, elektronika może przekazać moje pieniądze któż to wie komu?
~Monika
Wierzcie lub nie znajdą debili do dawania byłam w Krakowie widziałam groby tych wariatek co klerom domy oddały w zamian miał się grobem opiekować a tu co On dziś Pan a tam krzaki rosną .
m.kisiel
Dziekuje za uwagi dotyczace tekstu. Aplikacja na iPhone tylko wspomaga rachunek sumienia - do elektronicznej spowiedzi jeszcze daleko.
zapend
proponuję także w "kontaktach" umieścić numery telefonów 5000 różnych ... "BOGUF"
~MiKaEj
@~bumbumbum
>Nie wiem skąd ten pan ma informację,że została zatwierdzona.
>Z moich informacji wynika,że Watykan wypowiedział się negatywnie.
>proszę:
>http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan-zakazal-nowego-rodzaju-spowiedzi,1,4170322,wiadomosc.html

W artykule nie ma nic o spowiadaniu się przez
@~bumbumbum
>Nie wiem skąd ten pan ma informację,że została zatwierdzona.
>Z moich informacji wynika,że Watykan wypowiedział się negatywnie.
>proszę:
>http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan-zakazal-nowego-rodzaju-spowiedzi,1,4170322,wiadomosc.html

W artykule nie ma nic o spowiadaniu się przez iPada, tylko o przygotowywaniu się do spowiedzi za pomocą aplikacji...
~MiKaEj
Przyznam szczerze, że to niezły pomysł. Ja sam tak się przyzwyczaiłem do płacenia wszędzie kartą, ze nie zawsze mam przy sobie gotówkę, by wrzucić ją na tacę.
~bumbumbum
Nie wiem skąd ten pan ma informację,że została zatwierdzona.
Z moich informacji wynika,że Watykan wypowiedział się negatywnie.
proszę:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan-zakazal-nowego-rodzaju-spowiedzi,1,4170322,wiadomosc.html

Taki serwis jak Bankier mógłby trzymać na wodzy swoje antyklerykalne buldogi,tu się
Nie wiem skąd ten pan ma informację,że została zatwierdzona.
Z moich informacji wynika,że Watykan wypowiedział się negatywnie.
proszę:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan-zakazal-nowego-rodzaju-spowiedzi,1,4170322,wiadomosc.html

Taki serwis jak Bankier mógłby trzymać na wodzy swoje antyklerykalne buldogi,tu się rozmawia o finansach,a nie manipuluje nastrojem społecznym.

Pozdrawiam

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki