Iran: Chamenei wzywa do zwiększenia liczby wirówek do wzbogacania uranu

Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chameni powiedział, że Teheran potrzebuje znacząco zwiększyć zdolności do produkcji wzbogaconego uranu. Założenia te może osiągnąć poprzez większą liczbę wirówek, na co nie zgadzają się światowe potęgi.

"Ich celem jest zmuszenie nas do przyjęcia ilości 10 tysięcy wirówek starszego typu, które obecnie posiadamy. Nasi przedstawiciele szacują, że potrzebujemy 190 tysięcy wirówek. Może nie musimy mieć ich w tym roku albo w ciągu dwóch czy pięciu lat, ale ostatecznie musimy je mieć" - podkreślił Chamenei w oświadczeniu opublikowanym na jego stronie internetowej w poniedziałek wieczorem.

Obecnie Iran dysponuje 19 tysiącami wirówek do wzbogacania uranu.

Iran i sześć mocarstw (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) mają niespełna dwa tygodnie na osiągnięcie długoterminowego porozumienia w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego; termin, jaki sobie wyznaczyli, mija 20 lipca. Wtedy właśnie ma przestać obowiązywać wstępne porozumienie zawarte w ubiegłym roku.

Głównym problemem w negocjacjach jest zdolność Iranu do wzbogacania uranu, który zdaniem Zachodu może posłużyć Teheranowi do produkcji broni atomowej. Przedstawiciele tego kraju bronią się, argumentując, że ich program atomowy ma charakter pokojowy.

Iran i grupa sześciu mocarstw zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. zaprzestał wzbogacania uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i UE zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.(PAP)

lm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil