Ipopema Securities rekomenduje "trzymaj" Pekabex

2019-08-05 11:04
publikacja
2019-08-05 11:04

Analitycy Ipopema Securities, w raporcie z 5 sierpnia, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki Pekabex od zalecenia "trzymaj" i ustalili wartość godziwą jednej akcji tej spółki na 9,27 zł.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

Raport wydano przy kursie 9,90 zł.

"Firma jest zależna od sytuacji makroekonomicznej w Polsce i jej wpływu na działalność budowlaną, która w ciągu ostatnich miesięcy notuje spowolnienie. Spodziewamy się, że razem z obniżającym się tempem wzrostu gospodarczego w Polsce, sektor budowlany również odczuje spowolnienie, gdyż ich współczynnik korelacji wynosi niemal 0,9" - napisano w raporcie.

"Z drugiej strony Pekabex działa głównie w niszowym segmencie prefabrykatów betonowych, który charakteryzuje się krótkimi terminami wykonania zamówień, dlatego jest w mniejszym stopniu narażony na redukcję marży poprzez rosnącą bazę kosztową. Dodatkowo należy podkreślić, że spółka nadal wypłaca dywidendy. Planowana inwestycja w jednostkę produkcyjną w Gdańsku uzupełni ofertę o płyty filigranowe, jednakże będzie to skutkowało obniżeniem średniej ceny sprzedaż oraz wyższym zadłużeniem" - dodano.

Analitycy spodziewają się, że EBIDTA Pekabexu będzie spadała średniorocznie w tempie 10,9 proc. w latach 2018-2023, a w 2019 r. ma wynieść 45,9 mln zł (spadek o 43,9 proc. rdr), co ma być spowodowane realizowanymi obecnie przez firmę mniej zyskownymi kontraktami w segmencie prefabrykacji oraz wyższym udziałem generalnego wykonawstwa w przychodach.

"W 2020 spodziewamy się spadku na poziomie EBITDA o 10,4 proc. rdr do 41,2 mln zł co jest spowodowane rosnącą bazą kosztową oraz spadającą średnią zrealizowaną ceną w produkcji prefabrykacji. Jednakże zakładamy, że EBITDA urośnie o 11,7 proc. w 2021 dzięki dopływowi nowych funduszy unijnych oraz stabilizacji bazy kosztowej w czasie stagnacji" - napisano.

Pierwsze rozpowszechnianie raportu, którego autorem jest Robert Maj, nastąpiło 5 sierpnia o godzinie 9:58.

Rekomendacja została opracowana przez Ipopema Securities na zlecenie GPW w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego.

Depesza jest skrótem rekomendacji. W załączniku zamieszczamy plik PDF z raportem.

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

33846491_analizy-pekabex-pl-.pdfpdf
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki