REKLAMA
Tylko u nas

Inspekcja Handlowa i straże gminne będą karać za wykroczenia skarbowe

2022-05-17 15:23
publikacja
2022-05-17 15:23
Inspekcja Handlowa i straże gminne będą karać za wykroczenia skarbowe
Inspekcja Handlowa i straże gminne będą karać za wykroczenia skarbowe
fot. eamesBot / / Shutterstock

Inspekcja Handlowa i straże gminne uzyskają uprawnienia do prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wybrane wykroczenia skarbowe – wynika z projektu nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego.

We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Celem nowelizacji jest m.in. zwiększenie nieuchronności wykrycia nieprawidłowości poprzez poszerzenie katalogu organów mogących prowadzić w trybie mandatowym sprawy dotyczące czynów o mniejszym stopniu społecznej szkodliwości, czyli o wykroczenia skarbowe.

Jak wynika z uzasadnienia, projekt ma na celu stworzenie nowego katalogu niefinansowych organów postępowania mandatowego, wśród których znalazłyby się Inspekcja Handlowa oraz straże gminne, które uzyskałyby uprawnienia do prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wybrane wykroczenia skarbowe. Chodzi m.in. o paserstwo wyrobami akcyzowymi nieoznaczonymi wymaganymi znakami akcyzy oraz nieewidencjonowanie obrotu, w szczególności sprzedaż z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu.

W ramach projektu proponuje się wykorzystanie sankcji administracyjnych w postaci cofnięcia zezwolenia na handel alkoholem w przypadku recydywy sprzedaży wyrobów alkoholowych z pominięciem kasy rejestrującej czy niewydawania paragonu. W przypadku zaś praktyk polegających na zmianie przeznaczenia wyrobu akcyzowego, w szczególności wykorzystywania oleju opałowego do napędu pojazdów samochodowych przy świadczeniu usług transportowych, będzie możliwe skierowanie pojazdu samochodowego napędzanego nieprzeznaczonym do tego paliwem na badanie techniczne w zakresie uciążliwości.

Ministerstwo Finansów chce także poprzez proponowane przepisy doprowadzić do podniesienia ryzyka prowadzenia działalności przez grupy przestępcze zajmujące się nielegalną produkcją alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Sposobem na to ma być zmniejszenie dysproporcji między surową odpowiedzialnością grożącą za przestępstwa związane z produkcją narkotyków a sankcjami przewidzianymi za dużo bardziej dochodowy obszar przestępczej działalności, jaką jest nielegalna produkcja wyrobów tytoniowych i alkoholu etylowego.

Jak proponuje się w projekcie, nowelizacja kodeksu karnego skarbowego wejdzie w życie po trzech miesiącach od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (12)

dodaj komentarz
allion
I bardzo dobrze , popieram papierosy bez akcyzy i bimber a później w bmk-i jak najszybciej trzeba ukrócić ten syf
carlito1
Babcia klozetowa też domaga się statusu funkcjonariusza publicznego !
polonu
mamy jeszcze nową służbe straż peronowa pkp , im dać też uprawnienia Morawiecki 40 mln zł to co widać a na koncie w Szwajcarii 140 mln ale dolarów .dają się wszyscy frajerować żydom - już całą Polske zawładnęli wszyściutko, rzeźbią dokładnie bezlitośnie .kto to szaleństwo przerwie .
tomkooo
nikt, bo kupili sobie emerytow za pieniadze reszty spoleczenstwa.
zoomek
Czy ja jako obywatel mogę tych patoli łapówkarzy ukrać za PLANdemię, za zamòwienie 180 mln dawek niesprawdzonego goofna?
po_co
Możesz, przy urnie. Tyle z Twoich praw i możliwości.
olmert
Iwonę i Mateusza Morawieckich można odnaleźleźć w 24 księgach wieczystych. Żona premiera ma między innymi dwa mieszkania na warszawskim Mokotowie, 15 hektarów ziemi we Wrocławiu, półhektarową działkę nad Bzurą, a także dwa mieszkania i lokal użytkowy w kamienicy przy wrocławskim rynku. Szacunkowa wartość majątku premiera i jego żony Iwonę i Mateusza Morawieckich można odnaleźleźć w 24 księgach wieczystych. Żona premiera ma między innymi dwa mieszkania na warszawskim Mokotowie, 15 hektarów ziemi we Wrocławiu, półhektarową działkę nad Bzurą, a także dwa mieszkania i lokal użytkowy w kamienicy przy wrocławskim rynku. Szacunkowa wartość majątku premiera i jego żony to ok. 40 mln zł.
fiat126p
Proponuję żeby ścigać wykroczenia skarbowe mogła też Straż Pożarna, za przekroczenie prędkości karać mógł nadzór budowlany a za nieodśnieżone dachy mandaty nakładał również Sanepid.

"za niewydanie paragonu" - oj, przybędzie prowokatorów!
olmert
Wie ktoś czy Morawetzky zapłacił podatek od zysków z tego wałka na po-kościelnych gruntach?
and00
Jaki podatek od zysków?
Jak posiadasz dłużej niż 5 lat to nie ma podatku

Tak z ciekawości, na czym polega jego wałek?
Kupić w bessie, sprzedać w hossie?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki