Inicjatywa NPPW: Pokojowa Nagroda Nobla dla Grety Thunberg byłaby nielegalna

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla aktywistce klimatycznej 17-letniej Grecie Thunberg byłoby nielegalne w świetle testamentu fundatora nagrody Alfreda Nobla - oznajmili w poniedziałek przedstawiciele inicjatywy The Nobel Peace Prize Watch (NPPW).

(fot. PIERRE ALBOUY / Reuters)

"Uważamy, że Greta Thunberg wykonuje niesamowitą pracę i zasługuje na docenienie, ale byłoby lepiej dla niej, gdyby uszanowano oryginalną wolę Alfreda Nobla" - ocenia norweski prawnik Fredrik S. Heffermehl, autor książki "Wola Nobla" i założyciel NPPW.

Wtóruje mu związany z tą inicjatywą Szwed Tomas Magnusson, były prezes organizacji Międzynarodowe Biuro Pokoju w Genewie. "Wiele nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dotyczy ochrony środowiska, ale takie dokonania nie mają związku z wizjonerską ideą fundatora nagrody. Można sobie za to wyobrazić, że globalna demilitaryzacja może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych" - dodaje Magnusson.

W przesłanej PAP przez NPPW liście "kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla, którzy wnieśli wkład na rzecz rozbrojenia, jakiego życzył sobie Alfred Nobel", wskazano m.in. Klausa Schlichtmanna i Ikuro Anzai z Japonii. Ich wysiłki, według działaczy NPPW, mające na celu wzmocnienie pozycji Rady Bezpieczeństwa ONZ są bliskie "braterstwu narodów", o których w testamencie wspomina fundator nagrody.

Wśród innych kandydatów eksperci z NPPW wymienili m.in. mającego 100 lat prokuratora procesów norymberskich w 1945 roku Bena Ferencza (USA), a także demaskatorów, „którzy sprzeciwili się niewłaściwemu użyciu siły wojskowej" Edwarda Snowdena (USA) czy Juliana Assange'a (Australia).

O zgłoszeniu Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla poinformowali w poniedziałek dwaj duńscy parlamentarzyści Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy, którzy uważają, że przekonywanie do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przestrzegania porozumienia paryskiego jest działaniem na rzecz pokoju.

Z końcem stycznia minął termin zgłaszania kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla. Jak poinformowała PAP Kirstin B. Asdal z Norweskiego Instytutu Noblowskiego, liczba nominacji, jakie w tym roku wpłynęły do Norweskiego Komitetu Noblowskiego zostanie podana na początku marca, po ich formalnym zaakceptowaniu przez to gremium. Na ogół napływa ponad 200 propozycji.

Nazwiska kandydatur lub nominowanych organizacji działających na rzecz pokoju pozostają tajne przez 50 lat. Zwykle ujawniają je jednak osoby zgłaszające swoich faworytów, m.in. członkowie parlamentów narodowych.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla tradycyjnie zostanie ogłoszony na początku października w Oslo.

Fredrik S. Heffermehl w swojej książce "Wola Nobla" dowodzi, że po II wojnie światowej mniej niż połowa laureatów została wybrana zgodnie z testamentem Alfreda Nobla. Wśród "niewłaściwych laureatów" norweski prawnik wymienia m.in. Matkę Teresę z Kalkuty, Lecha Wałęsę, Ala Gore'a czy Baracka Obamę, gdyż "nie działali oni na rzecz rozbrojenia i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym".

Daniel Zyśk

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 24 jes

Po niej już tylko Kurski z Zenkiem Martyniukiem ...

! Odpowiedz
4 28 silvio_gesell

Nie mam samochodu, mam piec na gaz, a nie na wungiel, mam panele na dachu, a i tak jej nie lubię.

! Odpowiedz
1 2 szeregowy_forumowicz

Zbieraj na pozew.

! Odpowiedz
6 12 raficus

Skoro nasz wieki elektryk, Barack Hussein Obama czy Unia Europejska dostali pokojowego Nobla to i taki ktoś mało znaczny jak Greta może go dostać.

! Odpowiedz
1 32 kris74keh

Skoro terrorysta Jaser Arafat mógł dostać to i eko -terrorystka ma szanse. Po niej nagrodę powinien zgarnąć pies Pluto albo Król Lew-Simba.

! Odpowiedz
0 4 sammler

Po drodze był jeszcze Al Gore i Barack Obama. Ten drugi chyba sam był zdziwiony.

! Odpowiedz
1 28 slawekkry

Panie i Panowie
montuje ekipę do mielenia jęzorem o tym jak ważne jest rozbrojenie, że stanowczo za dużo kasy wydaje się na zbrojenia, no i takie tam...
potrzebuję
-kogoś kto dobrze filmuje , i później materiał może pchnąć w media
-pisarza - chodzi o pisanie tekstów z których nic nie wynika , oczywiście na możliwie najwyższym poziomie ogólników
-prawnika- który po koleżeńsku doradzi żeby nie dać .....

osoby chętne proszę o wpis w kolejnych komentarzach

Uwaga- kasy na początek nie mam za dużo ale liczę że rozkręcimy ten biznes
no i na nagrodę Nobla ( do podziału po równo oczywiście)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 42 sammler

To chyba jakiś żart.

! Odpowiedz
3 33 tygztqbq77n5mg9ercmet

Zupełnie jak nagroda dla komunistycznego agenta Bolka, nagroda za bycie czarnym dla Obamy, czy samooczyszczenie się komitetu po ostatnich skandalach finansowych. Handlarz bronią, Nobel pewnie się w grobie przewraca ;-)

! Odpowiedz
5 70 kkk1111

to czego ona właściwie dokonała poza zjadaniem czipsów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil