Infoscan z problemami w USA. Notowania gwałtownie w dół

2019-01-21 13:41
publikacja
2019-01-21 13:41
Infoscan

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) na razie nie dopuściła urządzenia MED Recorder do sprzedaży na rynku amerykańskim. Inwestorzy ruszyli do wyprzedawania akcji spółki, poziom rozczarowania dodatkowo zwiększony został zaś sporym przekłamaniem w pierwotnej wersji raportu opublikowanego przez spółkę.

- Stanowisko FDA wskazuje, że dowody przedstawione przez spółkę w dotychczasowych wyjaśnieniach są niewystarczające dla dopuszczenia urządzenia MED Recorder do sprzedaży na rynku amerykańskim. Spółka zgodnie z przysługującą jej możliwością zaadresuje otrzymane uwagi i przedstawi dodatkowe dowody w ciągu 30 dni od daty otrzymania stanowiska FDA - napisano w komunikacie.

/ Bankier.pl

Stanowisko FDA dotyczy trwającego procesu certyfikacji MED Recorder. Uzyskanie certyfikatu pozwoliłoby InfoScan sprzedawać umożliwiające zdalną diagnostykę i monitorowanie bezdechu sennego urządzenie na rynku amerykańskim. InfoScan posiada certyfikaty dopuszczające MED Recorder do użytku w krajach Unii Europejskiej, ale przedstawiciele spółki deklarowali, że kluczowe znaczenie ma dla firmy rynek amerykański.

Wejście na rynek amerykański wciąż nie może dojść do skutku. W styczniu 2018 roku przedstawiciele spółki zapowiadali, ze Infoscan planuje rozpoczęcie komercyjnej działalności za oceanem w II kwartale 2018 roku. Minął rok, a spółka wciąż ma problem z rozpoczęciem działalności na najważniejszym dla siebie rynku. Póki co spółka wciąż tkwi w trybie pre-marketingu i bez zgody FDA nie będzie mogła w pełni rozwinąć skrzydeł.

Fundamentalna omyłka w raporcie

Cierpliwość powoli zaczynają tracić niektórzy inwestorzy. Na wtorkowej sesji akcje InfoScana tanieją o przeszło 20 proc., choć momentami skala przeceny przekraczała nawet 25 proc. Oprócz rozczarowania związanego z FDA warto wspomnieć także o zamieszaniu jakie wywołała sama spółka. Raport, w którym informuje o nie dopuszczeniu przez FDA MED Recordera do amerykańskiego rynku, zatytułowany został "Otrzymanie certyfikatu FDA dla urządzenia MED Recorder". Tytuł jawnie wprowadzał więc w błąd.

Sprostowanie pojawiło się dopiero po 30 godzinach, stary tytuł wciąż jednak funkcjonuje i może wprowadzać w błąd. Spółka zamieszanie tłumaczy omyłką, niesmak jednak pozostał. Stary tytuł może także sugerować, że spółka niemal pewna była otrzymania zgody od FDA, rozczarowanie jest zatem tym większe. Oczywiście pozostaje jeszcze opcja umyślnego popełnienia błędu, wydaje się jednak, że ewentualna korzyść (co zresztą pokazuje dzisiejszy kurs spółki) byłaby niewielka w porównaniu z dużym ryzykiem kary, jakie niósłby taki ruch. 

Zarząd z optymizmem

Sam zarząd próbuje tonować nastroje. Przekonuje, że złoży w FDA dodatkowe wyjaśnienia w sprawie MED Recorder i że jest pozytywnie nastawiona do pomyślnego zakończenia procedury certyfikacji i dopuszczenia tego urządzenia do sprzedaży na rynek amerykański. 

- Spółka chcąc spełnić oczekiwania FDA chce skorzystać z prawa do przekazania dodatkowych informacji w terminie 30 dni kalendarzowych. W ocenie zarządu Infoscan złożenie dodatkowych wyjaśnień może nastąpić szybciej niż przysługujący spółce maksymalny czas - napisano w komunikacie.

AT

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki