Incydent w Zatoce Omańskiej zawrócił ceny ropy

2019-06-13 23:42
publikacja
2019-06-13 23:42
Lotos

Dwa tankowce zostały w czwartek zaatakowanie w pobliżu strategicznej Cieśniny Ormuz. Rząd USA oskarżył o ten atak władze Iranu. Efekt jest taki, że kurs ropy naftowej ruszył w górę.

/ Reuters.

Na pewno wiadomo tylko tyle, że dwa tankowce przewożące produkty naftowe zostały zaatakowane i że na pokładzie jednego z nich doszło do eksplozji. Załogi obu okrętów znajdujących się już w Zatoce Omańskiej, przy wybrzeżu Iranu, zostały ewakuowane. Wsparcia obu tankowcom udzieliła amerykańska V Flota stacjonująca w Bahrajnie.

Nikt nie przyznał się do ataku. Ani organizacje terrorystyczne, ani władze państwowe. Wątpliwości co do osoby agresora nie ma za to rząd Stanów Zjednoczonych. Wcześniej władze USA oskarżały też Iran o to, że w maju wykorzystał miny do zaatakowania czterech tankowców niedaleko portu w Fudżajrze. Teheran odrzucił te oskarżenia.

/ Bankier.pl

- W ocenie Stanów Zjednoczonych rząd Islamskiej Republiki Iranu jest odpowiedzialny za ataki, które dziś miały miejsce w Zatoce Omańskiej - powiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, nie podając przy tym żadnych twardych dowodów na poparcie tej tezy.

- Ta ocena bazuje na wywiadzie, na użytej broni i poziomie doświadczenia potrzebnego do wykonania takiej operacji (...) Żadna z grup operujących w tym regionie nie miała zasobów ani wprawy, aby działać w tak wyrafinowany sposób - dodał Pompeo.

Ktokolwiek dokonał tych ataków, oskarżenie padło na Teheran, który od miesięcy uwikłany jest w dyplomatyczny konflikt ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie nałożyli sankcje na Iran, zabraniając kupowania ropy z tego kraju. Władze Iranu wielokrotnie groziły, że w razie zablokowania eksportu ropy gotowe są wstrzymać żeglugę w strategicznej Cieśninie Ormuz, przez którą przepływa co piąta wydobyta na świecie baryłka ropy naftowej.

Dzienny wolumen morskiego transportu ropy naftowej (w mln bpd). / EIA.

- Musimy pamiętać, że jakieś 30% morskiego transportu surowej ropy przechodzi przez cieśniny. Jeśli wody te staną się niebezpieczne, dostawy do całego świata Zachodu staną pod znakiem zapytania - oświadczył Paolo d’Amico, przewodniczący stowarzyszenia armatorów INTERTANKO.

Zważywszy na skalę, miejsce i czas tego incydentu reakcja rynku była stosunkowo spokojna. Ropa Brent podrożała o 2,7%, osiągając cenę 61,38 USD za baryłkę i w ten sposób odbijając się od półrocznego minimum. Amerykańska ropa WTI zyskała 2,2%, drożejąc do 52,21 USD za baryłkę.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
karbinadel
Ruska trollia znowu urządza nagonkę na USA. Zapominają tylko o jednym szczególe: zwyżka cen ropy wcale nie jest na rękę Amerykanom. A komu jest? Dawnemu ZSRR
szlachta-nie-pracuje
Za mówienie prawdy wyzywasz od ruskich trolli ,to CIA z Mosadem podłożyło te miny oni szykują nas do wielkiego globalnego konfliktu jak tego nie widzisz to jesteś ślepym kotem .
pis_po_jedno_zlo
Nie wygląda to za dobrze, USA wydaje się szukać pretekstu do rozpoczęcia wojny z Iranem. Taki atak przeprowadzili pewnie sami działając pod fałszywą flagą. W kontekście nadchodzącego kryzysu gospodarczego jest to niestety prawdopodobne.
prs
Propaganda na maksa.
Szukaja sposobu by sprowokowac, napasc zbrojnie Iran.
eagleeye
Tak sie wywołuje "spekulacje" cenowe na ropie bo zawsze tak jest jak cena leci kolokwialnie to mówiąc na łeb na szyje zaraz jest jakiś incydent albo na platformie wiertniczej lub tankowcu ze o jakis tam tornadach nie wspomne
samsza
Nieważne kto za tym stał, we współczesnej (postępowej, ha ha) cywilizacji oznacza to zaproszenie do negocjacji, a nie do wojny.
nostsherlock
Nie zdziwiłbym się, gdyby sami go zaatakowali i szukali winnych w celu eskalacji konfliktu. USA robiło już podobne akcje, dość często.
abcx
To głupie robienie takich prowokacji, niech USA jak muszą bombować ten Iran to go bomują i tyle.
Albo niech ogłoszą że Iran ma pełno broni chemicznej, ostatnim razem to wystarczyło aby rozpocząć operację wojskową.
1984
Na początek należy zadać pytanie kto na tym najwięcej zyska. Czy USA zależy na podniesieniu cen ropy bo takie będą konsekwencje zaognienia sytuacji? Czy Iran poza dziecinną satysfakcją, że zablokował ważną cieśninę może na tym zyskać?

Odpowiedź na te pytanie brzmi NIE. Najwięcej zyskają KAS oraz Rosja.
Na początek należy zadać pytanie kto na tym najwięcej zyska. Czy USA zależy na podniesieniu cen ropy bo takie będą konsekwencje zaognienia sytuacji? Czy Iran poza dziecinną satysfakcją, że zablokował ważną cieśninę może na tym zyskać?

Odpowiedź na te pytanie brzmi NIE. Najwięcej zyskają KAS oraz Rosja. Dla powstrzymania obniżek cen ropy muszą ciąć wydobycie co uszczupli wpływy do ich budżetów. Zamiast tego wystarczy trochę postrzelać do statków płynących w newralgicznym miejscu. Osobiście nie uważam aby Putin zagrał va banque decydując się na taką opcję. Zostaje KAS które przy okazji może wbić szpilę wrogiemu Iranowi oskarżajac ich o atak. Dwie pieczenie na jednym ogniu, jeżeli to nie byli Saudowie będą bardzo zdziwiony.
caesar_m
Kto na tym najwięcej zyska(ł) ? Odpowiedź jest prosta - ten co zaatakował, wcześniej zajął duuuużą dłuuuugą i mocno zlewarowaną pozycję na ropie . Ten "ktoś" ma dodatkowe gwarancje że nadzór finansowy mu nie zablokuje zysków boe jego działania wspierają jedynie słuszną linię głoszonej jedynej prawdy.Kto na tym najwięcej zyska(ł) ? Odpowiedź jest prosta - ten co zaatakował, wcześniej zajął duuuużą dłuuuugą i mocno zlewarowaną pozycję na ropie . Ten "ktoś" ma dodatkowe gwarancje że nadzór finansowy mu nie zablokuje zysków boe jego działania wspierają jedynie słuszną linię głoszonej jedynej prawdy. Pytanie tylko czy mocodawcy planują jednak atak na Iran już czy tylko na razie urabiają opinię światową na "jak by co do czego"

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki