Immobile oczekuje lepszego kdk II kw. Pełne efekty synergii będą widoczne w '18

Immobile spodziewa się, że II kwartał będzie lepszy pod względem przychodów i wyniku netto od kwartału I - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele zarządu. Od przejęcia Projprzemu spółka prowadzi prace restrukturyzacyjne i liczy, że pełne efekty synergii będą widoczne w wynikach za 2018 rok.

„Pierwszy kwartał dla naszej grupy zawsze jest najsłabszym kwartałem w roku. Wynika to z sezonowości w segmencie hotelarskim i deweloperskim, a – w części – także w segmencie przemysłowym” - powiedział PAP Biznes Piotr Fortuna, członek zarządu GK Immobile.

„Spodziewamy się, że drugi kwartał będzie lepszy zarówno na poziomie przychodów, jak i rentowności” - dodał.

Przychody grupy w I kw. wyniosły 47,2 mln zł. Spółka odnotowała stratę EBIT na poziomie 211 tys. i stratę netto na poziomie 10,1 mln zł.

W 2016 r. grupa przejęła firmę Projprzem i prowadzi od tamtego czasu prace restrukturyzacyjne. Zgodnie z zapowiedzią, pełne efekty synergii będą widoczne w wynikach za 2018 rok.

"Od przejęcia kontroli nad spółką Projprzem prowadzimy prace nad materializowaniem się efektów synergii, a także nad poprawą rentowności i zmniejszeniem kosztów funkcjonowania Projprzemu. Te prace trwają, w pierwszym kwartale nie mogły jeszcze przynieść efektów, ale będą one widoczne już w sprawozdaniu za drugi kwartał” - powiedział Piotr Fortuna.

„Działamy według ustalonego planu restrukturyzacji. Efekty będą rosnąć z kwartału na kwartał, ale pełne efekty synergii będą widoczne w sprawozdaniach w 2018 roku” - dodał Sławomir Winiecki, wiceprezes GK Immobile.

Spółka podała w sprawozdaniu za I kw., że odbicie inwestycji w polskiej gospodarce pozytywnie wpłynie na przychody segmentu przemysłowego, na produkty własne. Inwestycje w I kw. rdr spadły o 0,4 proc. vs konsensus wzrostu o 1,8 proc. i po spadku w IV kw. o 9,8 proc.

„Widzimy pewne elementy ożywienia w działalności inwestycyjnej naszych klientów, natomiast ciężko powiedzieć, aby to był taki poziom inwestycji jak dwa, trzy lata temu” - powiedział Fortuna.

„Drugim czynnikiem wpływającym mocno na część polskiego sektora przemysłowego, a więc realizowane inwestycje w sektorze off&shore, jest poziom cen ropy naftowej, który wciąż nie wróży powrotu do inwestycji sprzed kilku lat w tym obszarze” - dodał.

Immobile w kolejnych latach zamierza zwiększać poziom inwestycji wobec 120 mln zł w obecnym roku.

"Inwestycje w Grupie Kapitałowej Immobile możemy podzielić na dwa obszary. Pierwsza część to akwizycje, a druga – inwestycje w spółki zależne. Inwestycje w spółkach zależnych prowadzimy permanentnie od kilku lat. Nakłady na inwestycje w tym roku wynoszą około 120 mln zł. Zamierzamy podnosić tę wartość w kolejnych latach” - powiedział wiceprezes Winiecki.

Poinformował też, że spółka pracuje nad kilkoma potencjalnymi przejęciami, ale zaznaczył, że "kwestie te wymagają czasu".

„Proces przejęcia Projprzemu przyniósł nam wiele kontaktów akwizycyjnych, dzięki czemu w tym momencie dużo łatwiej jest nam działać na tym rynku. Jednak do czasu zakończenia procesu restrukturyzacji Projprzemu, nie sądzę, abyśmy zdecydowali się na kolejną akwizycję tak dużej spółki” - powiedział Winiecki.

IMMOBILE CHCE ROZWIJAĆ SIEĆ HOTELI, PIERWSZY OBIEKT ZA GRANICĄ MOŻE W BUKARESZCIE

„Na początku drugiego kwartału do naszej sieci hoteli dołączył ósmy obiekt – w Bydgoszczy. Spółka ma zawarte umowy najmu na kolejne obiekty – w Poznaniu, Sopocie, Białystoku, Lublinie i Warszawie” - powiedział Winiecki.

„Otwarcie obiektów w Sopocie oraz Poznaniu planowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału otwarty zostanie hotel w Lublinie, a największy z planowanych obiektów – hotel w Warszawie – zostanie uruchomiony za 3 lata” - dodał.

Immobile pracuje też nad nowymi lokalizacjami w Polsce. Chodzi m. in. o Kraków i Wrocław.

"Są to bardzo zaawansowane rozmowy, być może uda się jeszcze w tym roku powiększyć sieć hoteli” - powiedział Winiecki.

Jak wynika ze sprawozdania za I kw., spółka była zainteresowana otwarciem hotelu na rynku ukraińskim, białoruskim lub niemieckim.

„Analizowaliśmy te rynki cały ubiegły rok. Z uwagi na konflikt na Ukrainie zawiesiliśmy nasze analizy. Rynek w Białorusi, jak się okazało, ma zbyt wiele regulacji. Z kolei na rynku niemieckim – mimo dużych wysiłków – nie udało nam się pozyskać obiektu” - powiedział Winiecki.

„Obecnie jesteśmy mocno zainteresowani Rumunią. Można się spodziewać, że nasz pierwszy zagraniczny hotel powstanie właśnie na tamtejszym rynku, w Bukareszcie” - dodał.

W obszarze deweloperskim spółka prowadzi obecnie dwie inwestycje – budowę osiedla Platanowy Park oraz budowę budynku handlowo-usługowo-biurowego Immobile K3. Realizacja kolejnej inwestycji mieszkaniowej może ruszyć na początku roku 2018.

„Prowadzimy prace analityczne i koncepcyjne związane z kolejną inwestycją w Bydgoszczy. Będzie to duża inwestycja mieszkaniowa na działce o powierzchni 6 ha. Do końca roku powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę i z początkiem roku 2018 ruszyć z budową” - powiedział Piotr Fortuna.

„Według naszych szacunków można na niej wybudować około 1.200 mieszkań” – dodał Sławomir Winiecki.

W maju 2017 r. zarząd informował, że chce wydzielić trzy spółki zależne i wprowadzić je na rynek główny GPW w horyzoncie 2-3 lat.

„Naszą naturalną ścieżką jako grupy, która posiada trzy podmioty operacyjne oraz grupę podmiotów nieruchomościowych, jest upublicznienie każdego z tych podmiotów” - powiedział Winiecki.

„Przyglądamy się pracom nad ustawą o REIT’ach. Jeżeli przyjmie ona kształt, który pozwoli na obniżone opodatkowanie akcjonariuszy, to będziemy chcieli w ciągu 8-10 miesięcy stworzyć własny REIT” - dodał.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ jtt/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~qryss

Brawo

! Odpowiedz
IMMOBILE 0,54% 3,75
2017-11-21 16:24:28
WIG 0,61% 64 010,67
2017-11-21 17:15:00
WIG20 0,85% 2 489,08
2017-11-21 17:15:00
WIG30 0,87% 2 863,76
2017-11-21 17:15:00
MWIG40 0,19% 4 838,84
2017-11-21 17:15:00
DAX 0,88% 13 169,00
2017-11-21 17:35:00
NASDAQ 1,02% 6 859,89
2017-11-21 19:50:00
SP500 0,70% 2 600,18
2017-11-21 19:50:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl