REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ile zarobił Mateusz Morawiecki w BZ WBK?

2016-01-19 13:34
publikacja
2016-01-19 13:34

Mateusz Morawiecki, długoletni prezes Banku Zachodniego WBK, po długiej zwłoce, zdecydował się opublikować swoje oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że obecny wicepremier i minister rozwoju na swoim koncie zgromadził oszczędności w wysokości 3 158 000 PLN oraz papiery wartościowe, które zostały wycenione na 3 839 000 PLN brutto. Suma tych dwóch pozycji wynosi 6 997 000 PLN.

fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Ponadto Mateusz Morawiecki wymienia w oświadczeniu:

  • dom o powierzchni 150 m2 na działce o powierzchni 0,46 ha wraz zabudowaniami gospodarczymi i letniskowymi,
  • dom o powierzchni 100 m2 na działce 2800 m2,
  • działkę rolną o powierzchni 2 ha szacunkowo wycenioną na 110 000 PLN,
  • 50% praw własności do domu w zabudowie szeregowej o powierzchni 180 m2 na działce 400 m2,
  • mienie ruchome o wartości 110 000 PLN (zabudowa kuchenna i meble).

Były Prezes BZWBK posiada 13 711 akcji BZWBK, z których otrzymał w zeszłym roku dywidendę 38 432 PLN brutto, 3 857 praw do akcji BZWBK i uprawnienia do akcji kwotowo określone na 350 000 PLN.
Wicepremier jest również właścicielem prawa do polis ubezpieczeniowych na sumę 610 000 PLN, udzielił także pożyczki siostrze na kwotę 300 000 PLN. Według oświadczenia jest on zadłużony w Banku Zachodnim WBK na kwotę 683 000 PLN (z tytułu kredytu mieszkaniowego, hipotecznego).

Zarobki Mateusza Morawieckiego w latach 2004-2014 w BZWBK

Podane kwoty mogą się wydawać spore i czynią Wicepremiera Morawieckiego jednym z najbogatszych polskich parlamentarzystów. Ponieważ jest on osobą publiczną warto te dane uzupełnić o dodatkowe informacje na temat jego zarobków.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wykres powyżej prezentuje wynagrodzenie Mateusza Morawieckiego w latach 2004 - 2014. Kwoty oparliśmy na sumie wynagrodzenia podstawowego oraz dodatkowych nagród i korzyści według sprawozdań finansowych BZWBK. Widzimy, iż Minister Rozwoju otrzymywał pensje od 490 600 PLN w 2004 roku do 3 853 940 PLN w 2013 roku. Łącznie przez ten okres Wicepremier zarobił 26 018 330 PLN, w obliczeniach uwzględnione zostało tylko wynagrodzenie w formie gotówkowej, bez praw do akcji banku, których przez okres 11 lat przyznano mu w sumie 27 559 sztuk. Wynagrodzenie Prezesa spadało dwukrotnie: pomiędzy 2008 a 2009 rokiem (z 3 292 740 PLN na 1 541 940 PLN) i pomiędzy 2013 a 2014 rokiem (z 3 853 940 PLN na 3 622 850 PLN).

Jak wynika z porównania w tabeli 1. zasoby gotówki zadeklarowane w oświadczeniu majątkowym Wicepremiera stanowią niewielki ułamek (12,1 %) łącznego wynagrodzenia finansowego za ostatnie 11 lat.

Prawa do akcji przyznane i wykonane

W sumie, pomiędzy 2004 a 2014 rokiem Mateuszowi Morawieckiemu przyznano 27 559 praw do akcji Banku Zachodniego WBK. Pierwsze prawa do akcji zostały przyznane w 2006 roku, bezpośrednio, przed rokiem, w którym Wicepremier został prezesem banku. Obecny Minister rozwoju zrealizował przez analizowany okres 13 711 praw do akcji, w tym w roku poprzedzającym rezygnacje z funkcji prezesa 10 120 sztuk. Realizacja prawa do akcji sprawia, że zostaje ono przekształcone w akcję spółki, którą posiadacz może sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych i otrzymać za nią gotówkę. Natomiast prawie 10 000 sztuk praw do akcji przyznanych prezesowi wygasło, co oznacza, że Wicepremier nie skorzystał z praw do ich wykonania i tym samym nie mógł uzyskać z nich żadnego przychodu.

Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

Marzy mi się, proszę Państwa, aby polscy politycy wreszcie przejrzeli na oczy. Niech zobaczą ile kosztuje euro i dolar, i niech zaczną wyciągać wnioski. Jeśli nie, to znaczy – jeśli się nie uspokoją z tymi swoimi „genialnymi” pomysłami, zamiast dobrej zmiany czekają nas… ciężkie czasy.

Podsumowanie

Mateusz Morawiecki pełnił funkcje zarządcze w Banku Zachodnim WBK przez ponad 10 lat. Jego zarobki były stosunkowo wysokie, jednakże odzwierciedlały wyniki zarządzanego przez niego podmiotu. Bank zachodni WBK od lat znajduje się w czołówce najlepiej zarządzanych banków notowanych na GPW.

Iwona Wabik
Konrad Akowacz
Sedlak & Sedlak

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (97)

dodaj komentarz
~CVX
Ujadacze opętani pisowską propagandą jakoś zamilkli, dziwne. Hej, a gdzie wy! Jak tam wasz bangkster - minister, co zrobił z kilkunastoma milionami których nie wykazał? Przepił? Osobiście mnie to wali, wali mnie PIS, wali mnie PO, walą mnie porąbańce nacjonalistyczni, którzy wszczeli wojnę ze wszystkimi sąsiadami, ameryką, angolą Ujadacze opętani pisowską propagandą jakoś zamilkli, dziwne. Hej, a gdzie wy! Jak tam wasz bangkster - minister, co zrobił z kilkunastoma milionami których nie wykazał? Przepił? Osobiście mnie to wali, wali mnie PIS, wali mnie PO, walą mnie porąbańce nacjonalistyczni, którzy wszczeli wojnę ze wszystkimi sąsiadami, ameryką, angolą a nawet z eskimosami z arktyki. Jełopy!
~Łukasz
Proszę zwróćcie uwagę, że Prezes wziął w 2013 roku pożyczkę na zakup mieszkania/domu w wysokości 1 mln 100 tys. zł. Kto inny mógłby taki kredyt dostać??? Ale najważniejsze jest pytanie, jaką marżę ma na tym kredycie? W wysokości dla przysłowiowego Kowalskiego? Czy może jest to kredyt pracowniczy czyli symbolicznie 0,25% czy ile to Proszę zwróćcie uwagę, że Prezes wziął w 2013 roku pożyczkę na zakup mieszkania/domu w wysokości 1 mln 100 tys. zł. Kto inny mógłby taki kredyt dostać??? Ale najważniejsze jest pytanie, jaką marżę ma na tym kredycie? W wysokości dla przysłowiowego Kowalskiego? Czy może jest to kredyt pracowniczy czyli symbolicznie 0,25% czy ile to tam było bo dziś nie pamiętam tego. Pracowałem tam i bardziej ździerskiego banku nie pamiętam.
~Misio
Po co mu kredyt na takie drobne kwoty?
A może przeinwestował, oczywiście "nie osobiście"...
Procent na pewno miał "wewnętrzny". I na pewno na tym dobrze zarobił. :)
~Wig07
Być może większość z dochodów prezesa z lat 2004 - 2014 nie została zainwestowana w Polsce, tylko leży na kontach banków za granicą. Dlatego ociągał się z oświadczeniem.
~Misio
Raczej żona i najbliższa rodzina otrzymała prezenty za pozostałe 30 milionów.
A prezenty ulokowali w różnych inwestycjach, w końcu to rodzina łebskiego prezesa.
~asd
OK. przynajmniej on nie będzie nastawiony na nachapanie się przy korycie jak te miernoty z PO.
~Realista---
Oj naiwny, naiwny, naiwny. To jest choroba, więcej, więcej, więcej.
~jak
Wiem, że żyjemy w czasach, kiedy ludzie - idąc w ślad za tabloidami - chętnie zajrzeliby innym do toalety, kosza na śmieci, sypialni, portfela, ale jakoś niezręcznie czuję się zapoznając się z wyliczonym co do złotówki majątkiem p. Morawieckiego.
~Misio
faktycznie niezręcznie...
Trudno ukryć, że facet albo ściemnia, albo ma czarną dziurę w domu, przez którą regularnie znikają miliony złotych. :)
~bankster
Prezesem się nie jest, prezesem się bywa. Jeśli ktoś rezygnuje z bycia prezesem banku tzn. coś się dzieje wewnątrz firmy. Tak to jest w tych finansach na papierze wszystko ładnie a w środku totalny smród. Zresztą kliku dyrektorów np. zarządzania ryzykiem banku BZWBK przeszło do PKO BP. Przypadek ?

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki