REKLAMA

Czarzasty wylicza, kogo z polityków PiS chciałby postawić przed Trybunałem Stanu

2023-07-08 11:48, akt.2023-07-08 13:02
publikacja
2023-07-08 11:48
aktualizacja
2023-07-08 13:02

Po wyborach pociągniemy rządzącą ekipę do odpowiedzialności. Za łamanie prawa przez premierów Beatę Szydło i Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Andrzeja Dudę będzie Trybunał Stanu - mówił współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty wylicza, kogo z polityków PiS chciałby postawić przed Trybunałem Stanu
Czarzasty wylicza, kogo z polityków PiS chciałby postawić przed Trybunałem Stanu
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W sobotę podczas konwencji Nowej Lewicy pod hasłem "Oskarżamy PiS", politycy ugrupowania zaprezentowali raport z "aktami oskarżenia" wobec polityków PiS, przygotowany przez posła Krzysztofa Śmiszka.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zaznaczył, że w ciągu 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości rządziło dwoje premierów - Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. "Poza legitymacją PiS łączy ich jedno, oboje poniosą odpowiedzialność za swoje czyny i zaniechania" - powiedział. Wicemarszałek Sejmu zaznaczył, że "będzie to pierwsza ekipa po transformacji w Polsce, która zostanie rozliczona" po wygranych przez nich wyborach.

"Beata Szydło za nieopublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 roku. Za to będzie Trybunał Stanu. Swoją decyzją zatruła Trybunał Konstytucyjny. Doprowadziła do tego, że zasiadają w nim sędziowie dublerzy. Współodpowiedzialny to prezydent Andrzej Duda, który przyjmował od dublerów ślubowania. Szydło i Duda ponoszą pełną odpowiedzialność za rozpad i polityczną dyspozycyjność Trybunału a w konsekwencji za brak pieniędzy z KPO i za wyrok na kobiety (z 2020 r. ws. dopuszczalności aborcji - PAP)" - powiedział.

Polityk Lewicy, jak mówił, oskarża również prezydenta Andrzeja Dudę o "złamanie konstytucji w momencie podpisywania ustawy" o powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów. Ocenił, że łamie ona trójpodział władzy i stawia sądzących ponad prawem a sądzonych skazuje bez wyroku i "za to będzie Trybunał Stanu".

"Mateusz Morawiecki odpowie za wybory kopertowe (wybory prezydenckie, które miały się odbyć korespondencyjnie - PAP). Za wydanie bez podstawy prawnej decyzji administracyjnych w celu realizacji i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku. Pieniądze wydano, wyborów w maju nie było. To przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, kłania się art. 231 kodeksu karnego, do trzech lat pozbawienia wolności" - powiedział Czarzasty.

Polityk Lewicy dodał, że "lista oskarżonych nie byłaby pełna" bez b. wicepremiera, szefa MAP Jacka Sasina, "który zamieszany był co najmniej w połowę porażek, potknięć i kompromitacji tego rządu". Wymienił m.in. wybory korespondencyjne, które jak zaznaczył, według NIK kosztowały 76 507 400 złotych i "ostatecznie się nie odbyły".

Śmiszek powiedział, że obowiązkiem Lewicy jest pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich tych, którzy łamali prawo. "Dlatego Lewica w nowym Sejmie, w pierwszych jego dniach złoży projekt ustawy, która powoła komisję sprawiedliwości, komisję prawa".

"Zadaniem tej komisji będzie zbadanie naruszeń prawa stanowiących zagrożenie dla demokracji w VIII i IX Kadencji Sejmu. Oprócz tego wskaże ona osoby, które dopuściły się tych naruszeń" - zapowiedział poseł Lewicy.

Joanna Scheuring-Wielgus oskarżyła z kolei ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, szefa Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobrę o "niszczenie praworządności", które w jej ocenie zaczęło się w latach 2005-2007 i powróciło w roku 2015 - "gdy na nowo połączono funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego".

"Czynny polityk, urzędujący minister został prokuratorem. To nie mogło się skończyć dobrze. Bo konsekwencje są takie, że Ziobro dostał instrumenty do wyjaśniania lub niewyjaśniania ciemnych spraw" - powiedziała posłanka Lewicy.

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
kyjo
A co z poprzednia władza. Za po-psl nie wykonano 48 prawomocnych wyroków TK. Tusk na konferencji prasowej podał informacje ,że odwołuje prezesa giełdowej spółki, PGNiG. Taki komunikat powinna znaleźć się w systemie PAP, do którego wszyscy mają równy dostęp.
Za łamanie wolności słowa czyli wyrywanie przez służby laptopa
A co z poprzednia władza. Za po-psl nie wykonano 48 prawomocnych wyroków TK. Tusk na konferencji prasowej podał informacje ,że odwołuje prezesa giełdowej spółki, PGNiG. Taki komunikat powinna znaleźć się w systemie PAP, do którego wszyscy mają równy dostęp.
Za łamanie wolności słowa czyli wyrywanie przez służby laptopa dziennikarzowi.
inwestor.pl
W.Czarzasty w latach 1983-1990 należał do PZPR. Czy taki osobnik powinien kogoś rozliczać? Niech zacznie od siebie, a PiSowcami sami się zajmiemy.
koperytko
Zabrakło mi rozliczenia za złamanie Konstytucji przez wybranie sędziów TK na zapas i zatwierdzenie tego przez ówczesny TK. Póxniej było nie zatwierdzenie tych sedziow przez PIS i jakiś smieszny nie ogłoszony wyrok TK, notabene ktory był ogłoszony w ciagu 2 dni. W tym momencie sedziowie udowodnili że mozna działac szybko a nie prowadzić Zabrakło mi rozliczenia za złamanie Konstytucji przez wybranie sędziów TK na zapas i zatwierdzenie tego przez ówczesny TK. Póxniej było nie zatwierdzenie tych sedziow przez PIS i jakiś smieszny nie ogłoszony wyrok TK, notabene ktory był ogłoszony w ciagu 2 dni. W tym momencie sedziowie udowodnili że mozna działac szybko a nie prowadzić procesy przez 3-5 lat
peluquero
zaczyna się "rozliczanie" xD i tak co wybory
peluquero
"(...) o powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów. Ocenił, że łamie ona trójpodział władzy i stawia sądzących ponad prawem a sądzonych skazuje bez wyroku(...)"
peluquero odpowiada peluquero
"Dlatego Lewica w nowym Sejmie, w pierwszych jego dniach złoży projekt ustawy, która powoła komisję sprawiedliwości, komisję prawa"

i ta już nie będzie nic łamać? xD
and00
Jak rozliczać to rozliczać
Rozpoczął bym chronologicznie
Od działaczy partii komunistyczne, oraz jej przybudówek
jezykminimalny
Pudelek ekonomiczny dał głos, z krainy absurdu.
tomitomi
Pięknie posłałeś '''buciora po nerkach !'''
inteligentne - tego nie skasują ! ;-))
polonu
jaka prywatyzacja , rozkradli cały kraj w pień teraz będą lasy wycinać ciekawe jak oni zamierzają teraz zamykać złodziej zamyka drugiego złodzieja ,trzeba głosować na nich choćby dlatego aby zobaczyć ten cyrk a Kwaśniewskiego w to nie wliczyli tego żyda uciekł do Szwajcarii ale willa została .mafia przechrztów żydowskich obaliła jaka prywatyzacja , rozkradli cały kraj w pień teraz będą lasy wycinać ciekawe jak oni zamierzają teraz zamykać złodziej zamyka drugiego złodzieja ,trzeba głosować na nich choćby dlatego aby zobaczyć ten cyrk a Kwaśniewskiego w to nie wliczyli tego żyda uciekł do Szwajcarii ale willa została .mafia przechrztów żydowskich obaliła komunę , jak hieny rozgrabili cały majątek narodowy mało tego , jak przejmowali władzę na jaką kwotę zadłużony był kraj ile teraz ? w jakim wieku odchodziło się za komuny na emeryturę gdzie jest opieka zdrowotna wczasy pracownicze mieszkania zakładowe, gdzie to wszystko jest przechrzty żydowskie .i dalej łupią Janusza ile wlezie .

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki