REKLAMA
JUŻ JUTRO

Ikea zwolniła pracownika za cytowanie Biblii. Sąd przywrócił go do pracy

2022-12-24 08:00
publikacja
2022-12-24 08:00

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie przywrócił do pracy pracownika Ikei zwolnionego za cytowanie Biblii - dowiedziała się PAP.

Ikea zwolniła pracownika za cytowanie Biblii. Sąd przywrócił go do pracy
Ikea zwolniła pracownika za cytowanie Biblii. Sąd przywrócił go do pracy
fot. LCV / / Shutterstock

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

Sprawa ma związek z wydarzeniami z maja 2019 r., kiedy sklep zamieścił komunikat dotyczący "Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii". Wówczas w wewnętrznej sieci przeznaczonej do komunikacji jeden z pracowników krakowskiego sklepu napisał: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", po czym zacytował wersety z Pisma Świętego.

Chodzi o fragmenty: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich" oraz "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich". Kilka dni później mężczyzna został zwolniony.

Jak przekazał jego pełnomocnik adwokat Maciej Kryczka z Ordo Iuris, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty przywrócił go do pracy. "Powództwem z dnia 17 czerwca 2019 roku domagaliśmy się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia mojego klienta do pracy" - poinformował Kryczka.

Dodał, że Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w części uwzględnił to powództwo i przywrócił mężczyznę do pracy. Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed sądem od listopada 2020 roku.

"Wypowiedzenie stosunku pracy z uwagi na cytowanie przez pracownika Bibli oraz wyrażenia opinii o środowiskach LGBT zostało uznane za bezprawne, dlatego został on przywrócony do pracy" - wyjaśnił Kryczka.

Wyrok jest nieprawomocny.

Na początku grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił kierowniczkę IKEA Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu z pracy mężczyzny. Wyrok jest prawomocny.

Autor: Aleksandra Kuźniar

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (24)

dodaj komentarz
przemek_opinia
A teraz odwróćmy sytuację. Feministka obraża i oskarża na forum mężczyzn - jak zwykle o wszystko i c grubej rury. Co robi IKEA - daje jej podwyżkę, awans. Ten sam sprzeciw wyraża muzułmanin - co robi IKEA siedzi cicho. No, ale jak sprzeciw wyrazi biały człowiek to IKEA zwolni. Ja już na prawde nie wiem, co do tych pustych głów lewaków A teraz odwróćmy sytuację. Feministka obraża i oskarża na forum mężczyzn - jak zwykle o wszystko i c grubej rury. Co robi IKEA - daje jej podwyżkę, awans. Ten sam sprzeciw wyraża muzułmanin - co robi IKEA siedzi cicho. No, ale jak sprzeciw wyrazi biały człowiek to IKEA zwolni. Ja już na prawde nie wiem, co do tych pustych głów lewaków mu si zostać włożone, żeby w końcu zrozumieli, że ich polityka prowadzi do dyktatury i upadku tolerancji.
jas2
Rowerzyści niby wygrywają, ale ich wpływy z czasem się skończą. Bez dzieci nie będą mieli racji bytu.
kacz-dzong-un
To nie on jest winien braku tolerancji, tylko indoktrynacja religijna, jaką mu wpojono.
marek703
Poddany indoktrynacji jesteś Ty. Co widać po Twoich wypowiedziach w innej sprawie :D
zoomek
Poczytaj żydowski Stary Testament to dopiero Ci włosy staną dęba:
"10 Jeśli podejdziesz pod miasto, by z nim prowadzić wojnę, [najpierw] ofiarujesz mu pokój, 11 a ono ci odpowie pokojowo i bramy ci otworzy, niech cały lud, który się w nim znajduje, zejdzie do rzędu robotników pracujących przymusowo, i będą ci służyli. 12 
Poczytaj żydowski Stary Testament to dopiero Ci włosy staną dęba:
"10 Jeśli podejdziesz pod miasto, by z nim prowadzić wojnę, [najpierw] ofiarujesz mu pokój, 11 a ono ci odpowie pokojowo i bramy ci otworzy, niech cały lud, który się w nim znajduje, zejdzie do rzędu robotników pracujących przymusowo, i będą ci służyli. 12 Jeśli ci nie odpowie pokojowo i zacznie z tobą wojować, oblegniesz je. 13 Skoro ci je Pan, Bóg twój, odda w ręce - wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza. 14 Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał Pan, Bóg twój. 15 Tak postąpisz ze wszystkimi miastami daleko od ciebie położonymi, nie będącymi własnością pobliskich narodów.
16 Tylko w miastach należących do narodów, które ci daje Pan, twój Bóg, jako dziedzictwo, niczego nie zostawisz przy życiu."
ej_czy_nie
Facet wyraźnie groził współpracownikom zasłaniając się lekko Biblią przywrócenie go do pracy to zagrożenie bezpieczeństwa pracy . Dziwny ten sąd .
enthe
Facet tylko cytował Biblię, nic poza tym.
q-tas
Abstrahując od tego czego dotyczyła sprawa to ja bym się po takim sądowym przywróceniu do pracy... natychmiast sam zwolnił.

Czego by ten proces nie dotyczył to atmosfera dalszej pracy po wygraniu z pracodawcą, byłaby wg mnie raczej nieznośna...

Jest mnóstwo miejsc gdzie można pracować, po co na siłę siedzieć tam gdzie
Abstrahując od tego czego dotyczyła sprawa to ja bym się po takim sądowym przywróceniu do pracy... natychmiast sam zwolnił.

Czego by ten proces nie dotyczył to atmosfera dalszej pracy po wygraniu z pracodawcą, byłaby wg mnie raczej nieznośna...

Jest mnóstwo miejsc gdzie można pracować, po co na siłę siedzieć tam gdzie się jest intruzem.
zoomek
Q-wa - tu jest Polska więc popie-leń-cy-dol niech się dostosują do Polski a nie Polska do popier-leńców-dol. Będziemy ciągle się cofać? Na Białoruś mamy uciekac?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki