REKLAMA

INNO GENE S.A.: Informacja o pracach B+R prowadzonych przez spółkę zależną – szybki test genetyczny w technologii RT-LAMP w kierunku identyfikacji SARS-CoV-2

2020-09-11 07:52
publikacja
2020-09-11 07:52
Spis treści:

1. RAPORT BIEŻĄCY

2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)

3. INFORMACJE O PODMIOCIE

4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 38 / 2020
Data sporządzenia: 2020-09-11
Skrócona nazwa emitenta
INNO GENE S.A.
Temat
Informacja o pracach B+R prowadzonych przez spółkę zależną – szybki test genetyczny w technologii RT-LAMP w kierunku identyfikacji SARS-CoV-2
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd INNO-GENE S.A. (Emitent) informuje, że otrzymał w dniu 11 września br. informację od spółki zależnej tj. Centrum Badań DNA sp. z o.o. o prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych dotyczących opracowania szybkiego testu genetycznego identyfikującego wirusa SARS-CoV-2.

Według informacji otrzymanej od spółki zależnej opracowywany test genetyczny jest oparty o technologię RT-LAMP która analizuje wytypowane geny RNA wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia otrzymanie wyniku w przeciągu 5-10 minut. Ewaluacja testu jest w finalnej fazie i będzie skutkowała zgłoszeniem patentowym w następnych dniach.

Technologia LAMP - Loop Mediated Isothermal Amplification polega na wykorzystaniu techniki amplifikacji izotermicznej. Metoda została opracowana przez japoński zespół prowadzony przez Notomi. Izotermalna metoda amplifikacji kwasów nukleinowych przebiega w jednej, stałej temperaturze, w przeciwieństwie do badań w klasycznej technice PCR i nie wymaga zastosowania drugich urządzeń (termocyklerów). Porównanie metody LAMP i PCR wskazują że amplifikacja izotermiczna wykazuje czułość i specyficzność większą od łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) o dwa rzędy wielkości. Przyrost specyficznego produktu reakcji LAMP świadczącego o obecności czynnika patogennego może być obserwowana nawet wzrokowo (zmętnienie probówki i zmiana barwy na pomarańczową). Zmętnienie jest efektem reakcji jonów magnezowych z pirofosforanem (produktem ubocznym amplifikacji) w wyniku której powstaje nierozpuszczalny pirofosforan magnezu.

W związku z zaletami takimi jak szybkość i prostota reakcji, krótki czas analizy oraz możliwość monitorowania przebiegu analizy w czasie rzeczywistym metoda została szybko zaadoptowana do celów diagnostycznych zarówno do wykrywania bakterii jak i wirusów. W praktyce wynik badania można otrzymać w przeciągu kilku minut.

Opracowany przez spółkę zależna prototyp testu w technologii RT-LAMP będzie w dwóch wersjach:

a) Laboratoryjnej przeznaczonej do wykonania przez medyczne laboratoria diagnostyczne. W tej wersji testu wykorzystane zostaną znakowane fluorescencyjnie specyficzne sondy molekularne
b) Przesiewowej do wykorzystania w każdych warunkach (np. w punktach mobilnych na lotniskach czy przejściach granicznych poprzez detekcję wzrokową lub zastosowanie zwykłych smartfonów i zaprojektowanej aplikacji). Spółka będzie prowadziła prace w kierunku możliwości wykorzystania smartfonów i mobilnych aplikacji do detekcji koronawirusa.

Z informacji uzyskanych od spółki zależnej wynika, iż poszukuje producenta zestawów do diagnostyki in vitro, którzy rozpoczną produkcje odczynników oraz producentów przenośnych urządzeń podłączonych do smartfona, które umożliwią po podgrzaniu próbki do 65st.C przeprowadzenie reakcji detekcji koronawirusa.

Ponadto, spółka zależna poinformowała iż prowadzi bardzo zaawansowane prace wdrożeniowe nad kolejnymi wynalazkami tj:

- technologią omijająca etap izolacji RNA wirusa w badaniach molekularnych (etap ten jest najbardziej czasochłonny)

- technologią umożliwiającą pobranie próbek w kierunku detekcji SARS-CoV-2 bez pobierania wymazów z gardła i nosa. W tym przypadku materiałem do badań będzie ślina pacjenta, bo umożliwi pobieranie i transport materiału bez konieczności pobieranie wymazów przez personel medyczny

- testem „podwójnym” identyfikującym i różnicującym jednocześnie infekcje wirusem grypy oraz SARS-CoV-2

Powyższe prace planowane są do wdrożenie we wrześniu br. i zaowocują osobnymi zgłoszeniami patentowymi.


MESSAGE (ENGLISH VERSION)

INFORMACJE O PODMIOCIE    >>>

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2020-09-11 Jacek Wojciechowicz Przezes Zarzadu
Źródło:GPW - komunikaty spółek (ESPI)
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki