Hudak: Polska jest dla EBI jednym z najważniejszych partnerów w Europie

2018-01-25 13:58
publikacja
2018-01-25 13:58
fot. Piotr Guzik / FORUM

Polska jest dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) jednym z najważniejszych partnerów w Europie - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceprezes EBI Vazil Hudak. W roku 2017 Polska otrzymała z EBI kredyty o wartości ponad 5 mld euro. W tym roku poziom kredytowania będzie utrzymany na tym samym poziomie.

"Polska jest dla EBI jednym z najważniejszych partnerów w Europie. A jeśli chodzi o region Europy Środkowej i Wschodniej Polska jest liderem pod względem wielkości finansowania" - zaznaczył Hudak, który uczestniczył w czwartek w konferencji prasowej na temat działalności EBI w 2017 roku.

Wiceszef EBI przypomniał, że w roku 2017 Polska otrzymała z EBI kredyty o wartości ponad 5 mld euro, co dało jej piątą pozycję w Europie po Włochach, Hiszpanii, Francji i Niemczech pod względem finansowego wsparcia.

"Polska jest również dla nas istotnym partnerem, jeśli idzie o Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), będący jednym z filarów tzw. planu Junckera (zwanego też Planem Inwestycyjnym dla Europy - PAP)" - powiedział Hudak. Dodał, że w ubiegłym roku bank finansował w Polsce w ramach planu Junckera projekty za 1 mld 100 mln euro. Wyjaśnił, że to stawia Polskę na szóstej pozycji wśród krajów UE.

Jak podkreślił wiceszef EBI, Polska ma jasną strategię rozwoju, co ułatwia współpracę. "Mamy tzw. plan Morawieckiego, gdzie są zdefiniowane projekty strategiczne (dla polskiej gospodarki - PAP), projekty, które mogą być finansowane również przez EFIS. Dlatego ta współpraca jest bardzo dobra" - powiedział.

Jak wskazał, połowa z ponad 5 mld euro kredytów przyznanych Polsce w 2017 roku dotyczy projektów infrastrukturalnych. "Chodzi nam o to, żeby te pieniądze (...), które w dużej części pochodzą od europejskich podatników były przeznaczane na inicjatywy ważne dla ludzi" - zaznaczył. Przypomniał, że kredyty udzielone w 2017 r. przez EBI w Polsce zostały przeznaczone m.in na rozwój kolei, linii tramwajowych czy przedsięwzięcia drogowe, jak trasa Łagiewnicka w Krakowie. "Obszar działań jest duży. To są projekty infrastrukturalne, (...), pomoc dla PKP, czy modernizacja regionalnych dróg, ale także np. finansowanie szpitali" - powiedział.

Ważny jest też, jak podkreślił, aspekt tzw. inteligentnych miast, bo tego typu projekty umożliwiają m.in. walkę ze smogiem. "Popieramy strategię rozwoju smart-city dla Krakowa. Ale jednocześnie chcemy pomagać różnym regionom, województwom w Polsce, by wypracowały własne strategie smart-city, smart-region. Przy współpracy albo z BGK, albo z województwami, gminami chcemy finansować takie inteligentne projekty" - podkreślił. Dodał, że w tych planach jest również Warszawa. "Jesteśmy w kontakcie z władzami Warszawy. (...) W 2018 r. będziemy mieć projekty wspierające rozwój Warszawy" - zaznaczył.

Według przedstawionych w czwartek danych łączne zaangażowanie Grupy EBI w polską gospodarkę wyniosło w 2017 roku 5,4 mld euro. Jak wyjaśnił szef warszawskiego biura EBI Piotr Michałowski na kwotę tę składają się zarówno pożyczki z EBI (5,042 mld euro), jak i inwestycje kapitałowe oraz gwarancje przyznane przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) o wartości ok. 360 mln euro. "EFI nastawiony jest wyłącznie na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez głównie instrumenty gwarancyjne i inwestowanie w fundusze inwestycyjne, które są odpowiedzialne za wspieranie MŚP" - wyjaśnił Michałowski.

Odnosząc się do inwestycji EBI w Polsce w 2018 roku Michałowski zaznaczył, że bank "co najmniej" utrzyma poziom kredytowania z roku 2017. "Wszystko wskazuje na to, że wolumen kredytowy, tzw. lending, w Polsce wyniesie w 2018 r. ok. 5 mld euro. (...) Prawdopodobnie połowa tej sumy zostanie skierowana do sektora publicznego, a połowa na wsparcie sektora prywatnego" - zapowiedział. Zaznaczył jednak, że "prawdopodobnie lekką przewagę, tak jak w przeszłości, będzie miał sektor publiczny".

"Będziemy chcieli trochę podwyższyć naszą akcję kredytową w ramach tzw. planu Junckera. Liczymy, że w 2018 r. będzie to kwota wyższa niż 1 mld 100 mln euro" - powiedział Michałowski. Dodał, że środki te będą kierowane m.in. na projekty infrastrukturalne. "Liczymy także, że w sektorze rządowym będziemy kontynuować nasze wsparcie dla innowacyjności i przeznaczać pieniądze na badania i rozwój" - zaznaczył.

Michałowski podkreślił, że w ramach wspomnianej kwoty należy się też spodziewać "znaczącego udziału wsparcia dla sektora MŚP". Wyjaśnił, że oznacza to pieniądze przekazywane tzw. pośrednikom finansowym. "Zazwyczaj są to prywatne i publiczne banki komercyjne, które są odpowiedzialne za dystrybucję tych środków do ostatecznych beneficjentów, którymi są małe i średnie przedsiębiorstwa" - wskazał.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) to instytucja Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Od chwili rozpoczęcia działalności w Polsce w 1990 r., EBI sfinansował ok. 420 projektów i programów inwestycyjnych o przybliżonej wartości 65 mld euro na terenie całego kraju. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki