REKLAMA

Horała: W najbliższym czasie nie będzie ograniczeń lotów ze strefą Schengen

2020-10-01 16:20
publikacja
2020-10-01 16:20
Horała: W najbliższym czasie nie będzie ograniczeń lotów ze strefą Schengen
Horała: W najbliższym czasie nie będzie ograniczeń lotów ze strefą Schengen
fot. Mateusz Słodkowski / / ZUMA Press

W najbliższym czasie nie będzie ograniczeń ruchu lotniczego ze strefą Schengen - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Horała wyjaśnił w rozmowie w portalem wp.pl, że jeszcze w kwietniu eksperci optymistycznie przewidywali, że odbudowanie rynku lotniczego po epidemii zajmie rok, teraz zaś twierdzą, że powrót do stanu z 2019 r. zajmie 3-4 lata.

Jak zaznaczył, obecnie ruch lotniczy utrzymuje się na poziomie 40-50 proc. stanu sprzed epidemii.

Wskazał, że w październiku i listopadzie ruch lotniczy zawsze malał, stąd rząd mógł znieść zakazy lotów ze strefą Schengen.

"W najbliższym czasie na pewno nie będzie ograniczeń ruchu lotniczego z państwami z Schengen" - powiedział. Zastrzegł, że może w okolicy szczytu świątecznego, mogą pojawić się pewne ograniczenia.

Jak wyjaśnił, decyzje o ograniczeniach w ruchu lotniczym poza Schengen, będą zależały od tego, jak się sytuacja epidemiczne będzie dalej rozwijać. Wskazał, że nie nastawia się na to, aby do świąt Bożego Narodzenia ograniczenia lotów miały zostać zniesione.

Na pytanie, czy rząd przewiduje organizację lotów czarterowych dla Polaków np. w USA, aby mogli dotrzeć na święta Bożego Narodzenia do domu, Horała odpowiedział, że można się nad tym zastanowić. Dodał, że raz się może zdarzyć, iż z powodu epidemii nie uda się Polakom mieszkającym za granicą dotrzeć na święta do Polski.

Ocenił, że wprowadzenie na rynek leku albo szczepionki na Covid mogłoby doprowadzić do raptownego opanowania epidemii i przywrócenia ruchu lotniczego. Dodał, że być może na przełomie roku takie leki będą wchodzić do użytku, ale nie ma co do tego pewności. (PAP)

lgs/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki