REKLAMA

Holandia łagodzi obostrzenia. Otwarte restauracje, kina i teatry

2022-01-25 20:52
publikacja
2022-01-25 20:52
Holandia łagodzi obostrzenia. Otwarte restauracje, kina i teatry
Holandia łagodzi obostrzenia. Otwarte restauracje, kina i teatry
fot. bodiaphvideo / / Shutterstock

Premier Holandii Mark Rutte poinformował we wtorek, że od środy zostaną zniesione niektóre z obostrzeń, wprowadzonych 19 grudnia ubiegłego roku w związku z pandemią koronawirusa. Otwarte zostaną gastronomia i sektor kulturalny, a zawody sportowe będą się mogły odbywać z udziałem publiczności.

„Z powodu dużych napięć w społeczeństwie świadomie szukamy granic tego, co jest obecnie możliwe” – powiedział premier na konferencji prasowej, ogłaszając złagodzenie obowiązujących obostrzeń.

Od środy restauracje oraz instytucje kultury będą mogły funkcjonować od godz. 5 rano do godz. 22. Nadal obowiązywać będzie przepustka sanitarna i konieczność noszenia maseczki. Ta jednak będzie mogła być zdjęta po zajęciu miejsca siedzącego.

Supermarkety będą mogły być otwarte do godz. 22. a nie godz. 20., jak obecnie. Pozostałe sklepy muszą jednak kończyć działalność o godz. 17. Utrzymana zostaje rekomendacja pracy z domu.

Złagodzone zostały zasady kwarantanny dla uczniów. Odtąd w domu muszą pozostać jedynie ci, którzy mają objawy choroby lub którzy uzyskali pozytywny wynik testu.

Do tej pory cała klasa musiała poddać się kwarantannie, gdy stwierdzono trzy lub więcej infekcji.

Rutte poinformował, iż nowe zasady będą obowiązywały przez sześć tygodni, po czym gabinet podejmie dalsze decyzje, w zależności od rozwoju sytuacji.

Premier zaapelował, aby przestrzegać obowiązujących obostrzeń, bo jeżeli liczba zakażeń będzie wzrastać, to dalsze znoszenie blokad nie będzie możliwe.

Do zmiany obecnej strategii walki z koronawirusem wyzywali ostatnio rząd samorządowcy, a policyjny związek zawodowy ogłosił w poniedziałek, że dalsze egzekwowanie obostrzeń nie jest możliwe.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
niezaszczepiony
Ot i nowomowa na Bankierze - "przepustka sanitarna".
To dla wszego dobra oczywiście!
itso_sprzezenie
nie sponsorowałbym takich uległych biznesów

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki