Hertz ogłosił bankructwo. Wypożyczalnia aut ofiarą koronawirusa

2020-05-25 07:26, akt.2020-05-25 10:33
publikacja
2020-05-25 07:26
aktualizacja
2020-05-25 10:33

Jedna z czołowych wypożyczalni samochodów złożyła wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. Hertz został szczególnie mocno dotknięty skutkami pandemii koronawirusa.

/ fot. Paul Hennessy / FORUM

- Wpływ COVID-19 na popyt na podróże był ogromny, co spowodowało nagły spadek przychodów firmy. Hertz podjął natychmiastowe akcje mające na celu ochronę zdrowia pracowników i klientów oraz wyeliminował wszystkie niekonieczne wydatki, aby zachować płynność. Niewiadomą pozostaje to, kiedy przychody ponownie wzrosną, a rynek samochodów używanych wróci do normy – tymi słowami Hertz uzasadnił decyzję o skorzystaniu z Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego USA.

Jeżeli procedura zostanie w pełni zastosowana i uda się zawrzeć porozumienie z wierzycielami, Hertz planuje kontynuowanie działalności w USA. We wniosku nie zostały zawarte oddziały spółki funkcjonujące w Europie, Australii i Nowej Zelandii, jak również partnerzy działający na zasadzie franczyzy.

W ostatnich tygodniach Hertz informował o zwolnieniu 12 000 pracowników oraz ograniczeniu zakupu nowych aut o 90 proc.

Historia firmy Hertz sięga 1918 r. Pierwszymi oferowanymi samochodami były Fordy T. Jak podkreślają amerykańskie media, koronawirusowy kryzys okazał się więc gorszy od skutków Wielkiego Kryzysu, II wojny światowej czy szoków naftowych.

O problemach Hertza świadczyło też zachowanie kursu jego akcji. Na początku roku walory spółki kosztowały 16 USD, zaś w pierwszym dołku koronawirusowego krachu już tylko 4,15 USD. Odbicie do 8 USD okazało się nietrwałe i po 2 miesiącach spadków na koniec piątkowej sesji akcje Hertza wyceniano na 2,84 USD. W handlu posesyjnym inwestorzy sprowadzili kurs jeszcze niżej, do 1,82 USD.

"Hertz Global Holdings złożył wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne w USA i Kanadzie, które nie wpływa na obsługę Klienta a realizacja rezerwacji odbywa się płynnie. Ten proces nie dotyczy Hertz Polska, który jako niezależny operator Marki Hertz, niezmiennie świadczy usługi w pełnym zakresie z zachowaniem najwyższej jakości" - poinformowało Hertz Poland na Facebooku.

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
konik_garbusek
Ta spółka miała 20 miliardów długu i niecały 1 miliard cashu na ręce. Operating cashflow mieli na poziomie 3 mld rocznie a roczna obsługa długu to prawie miliard. Trup i tyle, co tu sie dziwić. Upadek tej firmy to dobra wiadomość dla rynku, taka jest naturalna kolej rzeczy jak jest bałagan w finansach przez lata. Niestety,Ta spółka miała 20 miliardów długu i niecały 1 miliard cashu na ręce. Operating cashflow mieli na poziomie 3 mld rocznie a roczna obsługa długu to prawie miliard. Trup i tyle, co tu sie dziwić. Upadek tej firmy to dobra wiadomość dla rynku, taka jest naturalna kolej rzeczy jak jest bałagan w finansach przez lata. Niestety, FED podtrzymuje wiele trupów przy życiu, ale to oczywiście opowieść na inny raz.
mooooo
Sieć sklepów JC Penny ogłosiła bankructwo !
hodler
Dokładnie tak jak mogliśmy się spodziewać. Bankructwa i inne tragedie Amerykańskich firm będą zwalać na koronawirusa.
bha
Fala bankructw dopiero przed nami.
gregzacha
U nas w spółkach skarbu państwa takie rzeczy się nie zdarzą. Wszystkich bankrutów przejmie Orlen.
killgore
Tak! Pan prezes O’Byteck to prawdziwy polski Jeleń Mózg!
skaurus
Gdzieś widziałem, ze spółka ma 1 miliard w kasie a dług to ponad 12 miliardów, nie mogę teraz tego znaleźć ale daje to

ładny obraz jak prowadzony jest biznes w hameryce...
sammler
Przeciętny jednoosobowy przedsiębiorca w Polsce nie ma żadnych oszczędności, a do tego 400-1000 tys. zł kredytu na własne mieszkanie (nie ma przecież rozdziału majątku osobistego od firmowego). Ładny obraz, jak prowadzony jest biznes w Polsce.
konik_garbusek
Mieli ponad 20 mld dlugu i miliard w cashu. Roczna obsługa długu prawie miliar przy 3 mld operating cash flow. Trup od wielu lat.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki