HSBC zamierza zwolnić 10 tys. pracowników

HSBC planuje zwolnić nawet 10 tys. pracowników. Powodem cięć mają być prognozowane niższe zyski – informuje „Financial Times”.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Według informacji, do których dotarł dziennik, zwolnienia mają dotknąć przede wszystkim pracowników wyższych rangą i tym samym zarabiających najwięcej. To decyzja nowego dyrektora naczelnego banku Noela Quinna. Redukcja zatrudnienia ma być lekiem na obniżenie kosztów w perspektywie prognozowanych niższych zysków.

Cytowany przez „Financial Times” Noel Quinn zasugerował, że cięcie etatów może dotknąć zwłaszcza pracowników europejskich filii banku.

– To będzie trudna decyzja, ale musimy zadać sobie pytanie: dlaczego mamy tak wielu pracowników w Europie, skoro to w niektórych częściach Azji notujemy dwucyfrowe zwroty – stwierdził Noel Quinn.

Niższe prognozy dotyczące zysków, jak dowodzi „Financial Times”, są z kolei pokłosiem obniżek stóp procentowych przez banki centralne.

O pierwszych planowanych zwolnieniach w banku HSBC było wiadomo jeszcze w sierpniu, gdy ze stanowiska dyrektora naczelnego zrezygnował John Flint. Wówczas pracę miało stracić ok. 4700 osób.

Planowane przez HSBC redukcje miejsc pracy wpisują się w szerszy trend wśród europejskich banków. We wrześniu Commerzbank zapowiedział zwolnienie 4300 pracowników oraz zamknięcia blisko 200 oddziałów. Powyżej tysiąca etatów zamierza zlikwidować także Deutsche Bank (1800) oraz Societe Generale (1600).

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 myslcie_samodzielnie

@zzibi2 chodzi o posiadany punkt odniesienia. Poczytaj jak podczas I albo II wojny światowej matematycy oszacowali ilość sztuk wyprodukowanych czołgów na podstawie kilku numerów seryjnych części z jednego zniszczonego wraku. Tj. mając jeden wrak oszacowali całą produkcję co do sztuki.

! Odpowiedz
0 23 myslcie_samodzielnie

Banki mają największy wgląd w to jak wygląda gospodarka w czasie rzeczywistym - ile wydają klienci, jak wyglądają przepływy kapitału między firmami, ile kto komu jest winien. I czy biznes się rozwija czy zwija.

! Odpowiedz
9 4 zzibi2

" ile wydają klienci" - po części, można płacić gotówką i z różnych kont czy banków
"jak wyglądają przepływy kapitału między firmami" - przepływy to nie przelewy, mogą być przepływy skonsolidowane i już nie wiedzą
"ile kto komu jest winien" - tego nie wiedzą
"I czy biznes się rozwija czy zwija." - też nie do konta bo firma może korzystać z kilku banków czy z różnych podmiotów wzajemnych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 33 bialy_kruk

Młodzi sami sobie zgotowali ten los.
Płodzą aplikacje mobilne ,które w perspektywie czasu zabierają im miejsca pracy.

! Odpowiedz
40 9 drdre1111

Jesli chodzisz do kosciola i popierasz P...iS to rozumiem Twoj komentarz. Amen
ps. po ile kleczniki stoja?

! Odpowiedz
3 8 kzabor

Bo kasjer może robić bardziej użyteczne rzeczy niż siedzeniu w okienku i czekanie na klienta.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.